فرم دهی دندان با لمینت

فرم دهی دندان با لمینت : از کاربردهای مهم روکش های ظریف لمینت ها این است که مقاومت خوبی روی دندان های بیمار ایجاد می کنند و تغییر رنگ های جزئی و نامتربی ها را سامان می دهند. قرارگیری ونیرها نیازی به تراش زیاد دندانها ندارد فقط برای فرم دهی اولیه که بستر مناسب برای روکش های لمینت فراهم شود، مقدار کمی از پوسته خارجی دندانها تراشیده می شوند.

هدف اصلی از لمینت سرامیکی درخشندگی، از بین بردن فرم بد دندان ها می باشد. علاوه بر این، بهم ریختگی های دندانی را نیز از بین می برد، برای همین این درمان کمی شبیه ارتودنسی است. از مزیت های ویژه لمینت این است که در کمترین زمان بیشترین بازدهی را می گیرید. 

انجام لمینت طبیعی دندان

همگی لمینت ها از روکش های ظریف چینی ساخته می شوند که با تکنیک های خاصی روی سطوح خارجی دندانها متصل می گردند. جنس ونیر ها دارای تنوع زیادی بوده که یکی از کاربردی ترین آن ها، سرامیکی است. هر کدام از لمینت های دندان برای هدف خاصی استفاده به کار می روند. سه وظیفه مهم لمینت های دندان، اصلاح نامرتبی ها، از بین بردن فواصل بین دندان ها و درخشندگی آن ها است.


فرم دهی دندان با لمینت

اگر از دندانپزشک خبره ای برای انجام لمینت  کمک می گیرید، او تمامی دندان های شما را از نظر اندازه و تناسب با یکدیگر بررسی می کند، همچنین با این روش های درمانی بهترین راه را برای زیباتر شدن هرچه بیشتر دندان ها به شما عزیزان توصیه می کند. یکی از نکات اساسی در لمینت سرامیکی دندان آن است که باید تا حد زیادی شبیه رنگ دندان های طبیعی بیماران باشد.   

برای چه کسانی انجام لمینت مناسب نیست

افرادی که در زیر معرفی می کنیم، بهتر است که لمینت نکنند و برای رفع آسیب های دندانی خود از دیگر روش های درمانی بهره ببرند.

 1. بیماری هایی که در ناحیه لثه فعال هستند
 2. داشتن دندانهای ضعیف و شکننده
 3. افرادی که دندان های شکسته و یا پوسیدگی های عمیقی دارند
 4. وجود پلاک های شدید روی دندان ها که باعث ایجاد عوارض های شدیدی چون دندان قروچه می شوند

ماندگاری لمینت دندان تا حد زیادی به خود بیماران بستگی دارد. برای مثال اگر بیمار بعد از اتمام درمان خود، به خوبی مراقبت هایی که توصیه می شود را رعایت کند، می تواند طول عمر لمینت ها را افزایش دهد. اگر هم این دستورالعمل ها اجرا شوند و چکاپ های ماهانه از دندان صورت گیرد، عمر و ماندگاری آن ها بین هفت تا ده سال تخمین زده شده است.

نکاتی مراقبتی از لمینت دندان

 1. مسواک زدن به صورت منظم با رعایت شیوه اصولی
 2. استفاده از نخ دندان نیز در بهداشت دندان ها تاثیرگذار است
 3. دهان شوی های دهان که از ترکیب های آب و نم هستند در سلامت لمینت موثرند.
 4. تا جایی که ممکن است از خوردن نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه، قهوه خودداری کنید.
 5. پرهیز از دخانیات یکی از مهم ترین توصیه دندانپزشکان بعد از لمینت کردن دندان است.
 6. در صورت پلاک های دندانی بهتر است هر شب از نایت گاردن یا محافظ های دندانی استفاده کنید.
 7. از جویدن خوراکی های سفت مانند سیب و یا تخمه پرهیز شود، زیرا جویدن این خوراکی ها باعث ایجا فشار بر روی فک های بالایی و پایینی می گردد.
 8. بهتر است برای آگاهی از وضعیت لمینت دندانها هر شش ماه یکبار چکاپ کامل انجام شود.

لمینت زیباتر است یا کامپوزیت

یکی از دغدغه و سوالات بیماران در رابطه با زیبایی هریک از روش های لمینت و کامپوزیت است. همانطور که می دانیم هر دو درمان برای تکمیل طرح لبخند انجام می شود. هر دو زیبایی خاص خود را دارند. لمینت دندان شفافیت بسیار خیره کننده ای به دندان های شما اضافه می کند. همچنین روکش های لمینت نازک تر از کامپوزیت دندان هستند، به همین دلیل طبیعی تر جلوه می کند. البته در بین کامپوزیت ها، آی پی اس ها دارای درخشندگی بالایی هستند و شفافیتی سبیه به لمینت دندان دارند. بسیاری از بیماران به جای انجام لمینت سرامیکی دندان از روکش های ای پی اس استفاده می کنند که از نظر هزینه نیز بسیار به صرفه تر نیز هست.    

مهر 5, 1400 11:20 ب.ظ