فرق ونیر با کامپوزیت

فرق ونیر با کامپوزیت چیست

فرق ونیر با کامپوزیت : سوال متداول اکثر مراجعه کنندگان به مطب های دندان پزشکی آن است که فرق بین لمینت سرامیکی  با ونیر کامپوزیتی در چیست؟ چرا این دو تکنیک زیبایی دارای هزینه های متفاوتی می باشند؟ در ادامه قصد داریم در خصوص هر کدام از این تکنیک ها صحبت نماییم و توضیحات لازم را بدهیم:

 

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت یکی از رایج ترین تکنیک های اصلاح طرح لبخند است که به کمک آن می توان عیوبی همچون فواصل بین دندانی، لب پریدگی و شکستگی های جزئی و بدرنگی دندان ها را برطرف نمود. این تکنیک تنها در یک جلسه و در عرض چندساعت قابل انجام دادن است. برای قرار دادن روکش های کامپوزیت ونیر بر روی دندان ها نیازی به تراشیدن و قالب گیری دندان ها وجود ندارد. جنس این ونیر کامپوزیت ها از نوع خاصی از مواد ترمیمی زیبایی است که هم رنگ دندان می باشند كه با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندان ها بر روی دندان ها قرار داده می شود و در صورتی که به صورت صحیح و تخصصی کار شوند و با دقت پالیش شوند به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمی شوند، همچنین تغییر رنگ آن ها در طول سالیان، اندک است .

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی نیز مانند کامپوزیت ونیر یکی از تکنیک های اصلاح طرح لبخند است. این تکنیک دارای تفاوت هایی با کامپوزیت می باشد. تفاوت اول آنکه این تکنیک برخلاف کامپوزیت که در یک جلسه قابل انجام است به دو الی سه جلسه زمان نیاز دارد. در این تکنیک دندان ها تراشیده می شوند و قالب گیری نیز انجام می شود. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی ها، به هم ریختگی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان، شکستگی های دندانی، بستن فاصله های بین دندانی، بزرگ کردن دندان های ریز، دندان های بد شکل و  …. استفاده می شود.

در این تکنیک در جلسه اول پس از معاینه در صورتی که لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندان ها تهیه شده و به لابراتوار ارسال می شود. در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک و بیمارروی قالب اعمال و به کلینیک ارسال می شود. در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت آغاز می شود که می تواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد. در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینت های سرامیکی از لابراتوار ارسال می شود. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک وبیمار، پروسه چسباندن آغاز می شود که ممکن است دو الی سه ساعت به طول انجامد.

تفاوت ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان

  1. قیمت لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت بیشتر است به دلیل آنکه پروسه ی آماده سازی لمینت سرامیکی طولانی تر و پیچیده تر از کامپوزیت است و علاوه بر آن جنس ماده استفاده شده که در نوع سرامیکی با دوام تر و محکم تر است .
  2. در تکنیک کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندن ها وجود ندارد و به همین علت نتیجه ی کار اندکی برجسته و مصنوعی به نظر می رسد اما ونیرهای سرامیکی به دلیل ضخامت کمتر داراری زیبایی بیشتر، طبیعی تر و شفاف تر نسبت به کامپوزیت دندان می باشند.
  3. کامپوزیت ها به شدت مستعد رنگ و لکه هستند و به همین علت پس از کامپوزیت ونیر دندان ها باید بسیار مراقب آن ها بود و خوردن خوراکی های رنگی تا حد امکان احتناب نمود. در مقابل لمینت های سرامیکی در برابر رنگ و لکه مقاوم تر می باشند.
  4. به طور کلی ماندگاری و طول عمر لمینت های سرامیکی از کامپوزیت ها بیشتر است.

خرداد 16, 1400 8:28 ب.ظ