فرق لمینت و کامپوزیت

فرق لمینت و کامپوزیت : هر دو روش، بر اساس فاکتورهای مختلفی قابل قیاس هستند. برای برخی، هزینه درمان اولویت دارد و برای بعضی دیگر، مدت زمانی که هر کدام طول خواهند کشید، اهمیت خواهد داشت. اما نکته مهم اینجاست که انجام لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی، هردو به اصلاح طرح لبخند، منجر خواهند شد و از این نظر وجه اشتراک دارند. علاوه بر ایجاد لبخندی جذاب، روکشهای ونیر، مقاومت کافی را برای دندان های بیماران ایجاد خواهد کرد. در ادامه به معرفی تفاوت های مهم بین لمینت و ونیر کامپوزیت دندان، پرداخته می شود. در سایت دندانپزشکی سپیدنت، می توانید با متخصصین سراسر کشور آشنا شوید و به برترین کلینیک های زیبایی دندان، در اسرع وقت دسترسی پیدا کنید.

تفاوت قیمت لمینت وکامپوزیت


یکی از شاخص های مهم، در رابطه با هزینه انجام لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت است که قابل توجه بسیاری از بیماران می باشد. معمولا هزینه درمان لمینت سرامیکی دندان نسبت به کامپوزیت ونیر، بیشتر می باشد. قیمت لمینت و کامپوزیت بر اساس فاکتورهای مختلفی، قابل تعیین است که بسته به شرایط مختلف می تواند تغییر کند. یکی از این فاکتورها، هزینه ساخت قالب هر کدام است. معمولا ساخت قالب لمینت سرامیکی به زمان زیادی نیاز دارد.

رنج قیمت برای نصب هر واحد لمینت، پانصد هزار تومان تخمین زده شده است. از مراحل مهم در نصب لمینت سرامیکی سنجش مقاومت هریک با استفاده از اشعه فرابنفش است. بعد از این که به خوبی روی دندان بیمار سوار شدند، تراش داده خواهند شد. این تراش باید به گونه ای انجام شود تا اندازه و ضخامت آن ها شبیه دندان های طبیعی باشد. معمولا انعطاف پذیری کامپوزیت ها بالاتر از لمینت دندان است. برای نصب آن ها آمادگی زیادی لازم نیست و نهایت در دو جلسه روند درمان انجام می شود.  

استحکام  


روکش های لمینت روی دندان، نسبت به ونیر کامپوزیت، از استحکام بالاتری برخوردار است. این به دلیل سختی ماده به کار رفته در ساختار ونیرها می باشد. این مقاومت بالا، سبب می شود تا ونیر پرسلین در شرایط مختلف، در اثر وارد شدن فشار زیاد، به راحتی دچار شکست نشود. عمری که برای لمینت دندان تخمین زده می شود، بین ده تا پانزده سال است. کامپوزیت ونیر دندان معمولا بین هفت تا ده سال ماندگاری دارد.

  نوع ماده ونیر در ساختار کامپوزیت، در مقاومت آن ها موثر هستند. ماکروفیل ها از ذراتی هستند که باعث استحکام بیشتر مواد کامپوزیتی شده اند. دلیل این استحکام بالا، درشت بودن ذرات ماکروفیل است. نکته قابل توجه این است که پولیش پذیری کامپوزیت دندان نسبت به  ونیر پرسلین آسانتر انجام می گردد. بنابراین با این که قیمت کامپوزیت ارزانتر از لمینت سرامیکی است، اما مقاومت آن ها نصف ونیر پرسلین می باشد. لمینت دندان، ظاهر زیباتر و درخشان تری برای دندان ایفا می کند. ضخامت مینای دندان، در جذابیت هرچه بیشتر کاشت روکش ها، موثر خواهد بود. این زیبایی از طبیعی بودن دندان ها کم نمی کند و برعکس، تجلی کننده  ظاهر طبیعی دندان های خود فرد است.

طول مدت درمان


طول درمان لمینت، سریع تر از کامپوزیت انجام می شود. بیماران می توانند از روکش های موقتی لمینت، در زمانی که قالب اصلی در لابراتور آماده نشده است، استفاده کنند. با پیدایش روش های مدرن پزشکی، برای افزایش سرعت این روش درمانی، از تکنولوژی CAD/CAD استفاده می کنند. روند درمانی کامپوزیت زودتر از ونیر پرسلین، انجام می شود.

 در برخی از کلینیک های دندانپزشکی، از این تکنولوژی با توجه به نیاز بیماران، برای روند سریع تر لمینت کردن سرامیکی استفاده می کنند. برای رفع لکه ها و تیرگی روی سطح دندان، استفاده از کامپوزیت و لمینت بهترین روش محسوب می شود. البته باید گفت دندان هایی که بسیار تیره شدند، استفاده از لمینت بهتر از کامپوزیت خواهد بود.