فرق بین کامپوزیت و روکش دندان

فرق بین کامپوزیت و روکش دندان مطلبی است که برای شما عزیزان در این مقاله شرح می دهیم.  کامپوزیت ونیر روشی است که بیشتر در کلینیک های زیبایی برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. دندان های افراد ممکن است بعد از سال ها استفاده رنگی تیره و ززد به خود گرفته باشد و ترک های ریزی روی سطح خارجی آن ها وجود داشته باشد، استفاده از این روش می تواند حفاظی در برابر این آسیب ها باشد.  در این روش درمانی پوشش کامپوزیتی تنها بر روی سطح خارجی دندان قرار میگیرد. در کامپوزیت ونیر معمولا دندان ها تراش داده نمی شود. تنها روشی است که نیاز به ارسال نمونه به لابراتور جهت ساخت ندارد، قالبی که دکتر فرم داده است نیاز به زمان ساخت زیادی ندارد و با کم ترین هزینه ساخته می شود، اما باید در اینجا گفت که  کامپوزیت همیشه نمیتواند درمان موثری باشد.

مواردی خاص

در درمان ریشه یا روت کانال تراپی دندان که به اصطلاح عموم عصب کشی نیز گفته می شود، ممکن است بعد از مدتی دندان ها رنگ و شفافیت خود را از دست دهد و به رنگ خاکستری و یا مشکی متمایل شود. درمان کامپوزیت ونیر نمیتواند این تغییر رنگ را از بین ببرد و ظاهر مناسب برای دندان فراهم آورد، دومین نکته حائز اهمیت این است که کامپوزیت ونیر توانایی محافظت از دندان اندو شده را ندارد. در روش روکش دندان ابتدا کل سطوح دندان ها تراشیده میشود که این روکش کل دندان را در بر می گیرد. به کمک سپیدنت مرجع دندانپزشکی در کشور می توانید این عمل زیبایی را توسط بهترین کلینیک های زیبایی انجام دهید. در این روش از دندان هایی شما قالب گرفته شده و برای ساخت به لابراتور فرستاده می شود. در مرحله بعدی پس از امتحان در دهان در صورت مناسب بودن جهت گلیز یا براق شدن مجددا به لابراتوار ارسال می گردد.

انتخاب روکش مناسب

دندانپزشکان انجام می شود. روکش معمولی یا متال سرامیک که در کور فلزی ساخته می شود.  روکش تمام سرامیک دومین مورد است  که جنس آن از ر زیرکونیای یا سرامیک هست ودر موراد زیبایی بیشترین کاربرد را دارد. کامپوزیت ونیر برای دندان هایی که فرم نامنظمی در دندان دارند، استفاده می شود، البته برای برای تغییر فرم و یا روشنتر دیده شدن دندانها نیز استفاده میشود و کاربرد کروان بیشتر در دندانهای درمان ریشه یا عصب کشی شده است که نیاز به محافظت و همچنین پوشاندن تغییر رنگ ناشی دارند و جلوه و زیبایی دندان را به آن باز میگرداند.

آیا کامپوزیت دندان را می توان روکش کرد

اصلاح و ترمیم دندان ها با روشهای مختلفی امکان پذیر است. یکی از این روش ها کامپوزیت ونیر است، فرق بین کامپوزیت ونیر و روکش دندان  که در بالا به آن اشاره شد، روکش دندان، ونیر کامپوزیت، لمینت سرامیکی، ارتودنسی و غیره گزینه هایی هستند که افراد می توانند برای اصلاح عیوب ظاهری دندانهای خود استفاده کنند. همه این روش ها برای رسیدن به اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. کامپوزیت ونیر برای این مورد حتماً باید با دندان پزشک خود مشورت کنید و در مورد مزایا و معایب هر دو روش اطلاعات کافی کسب نمایید.

گاهی اوقات پیش می آید برای دندان های خود از روکش دندان استفاده کرده باشید و پس از چند سال تصمیم می گیرید دندان های خود را برای اصلاح طرح لبخند کامپوزیت ونیر کنید، اما تردید دارند که آیا می توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است فرق بین کامپوزیت ونیر و روکش دندان را توضیح دهیم.

هزینه کامپوزیت ونیر نسبت به روکش دندان بسیار کمتر بوده و در این روش  نیازی به تراشیدن مینای دندان برای نصب کامپوزیت ونیر نیست. بعد از پایان کار ممکن است افراد تا چند ساعت یا چند روز احساس درد و ناراحتی جزئی داشته باشند اما این علائم به سرعت از بین می رود.

اسفند 29, 1399 0:39 ق.ظ