فتوگرافی ارتودنسی چیست

فتوگرافی ارتودنسی چیست

فتوگرافی ارتودنسی : ارتودنسی یکی از تکنیک های زیبایی طرح لبخند است. این تکنیک کارآمد و موثر قادر است که مشکل ناموزون بودن دندان ها را حل کند. معمولا پس از مراجعه هر فرد به متخصص ارتودنسی اولین و  مهم ترین اقدامی که توسط متخصص ارتودنسی برای فرد تجویز می شود فتوگرافی ارتودنسی است. این کار دارای جنبه های مختلفی بوده و برای پزشک و بیمار بسیار مفید است. در فتوگرافی ارتودنسی   عکس های مختلفی از جهات مختلف از صورت و دندان های فرد توسط متخصص فتوگرافی گرفته خواهد شد.

عکس هایی که از دندان ها گرفته می شود باید بسیار دقیق و با کیفیت باشند. رعایت استاندارد و زاویه استاندارد در تهیه این عکس ها بسیار حائز اهمیت است. فتوگرافی برای انجام ارتودنسی در هر فرد یک اسکن دقیق از چهره و دندان ها را به متخصص ارتودنسی ارائه می دهد. با این عکس ها متخصص  می تواند بهترین درمان را برای فرد بیمار طراحی و انجام دهد. نکته ی قابل توجه آنکه انجام فتوگرافی در طی دوره درمان بسیار لازم بوده و باید حتما انجام شود.

دلایل انجام فتوگرافی ارتودنسی

انتخاب روش درمان نیز از دیگر مزایای فتوگرافی ارتودنسی است. متخصص ارتودنسی هر چقدر هم که مهارت و دانش داشته باشد با یک معاینه قادر نیست که متوجه تمامی مشکلات شود. در بعضی از مواقع به دلایل مختلف معاینه به شکل کامل صورت نمی گیرد و پزشک نمی تواند درمان موفقی را به بیمار خود ارائه نماید.

ارائه به بیمه های درمانی

همانطور که می دانید بیمه های درمانی تنها زمانی هزینه های درمانی را پوشش می دهند که مدارک و مستندات کاملی جهت انجام درمان را به آن ها ارائه نمایید. انجام فتوگرافی با دقت و کیفیت بالا برای ارائه مدارک مستند و معتبر جهت بیمه های درمانی صورت می گیرد.

 

توجیه بیمار به وسیله ی فتوگرافی های ارتودنسی

بیماران هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی از مشکلات دندانی مربوط به خود و همچنین روند بهبود مطلع نیستند.عدم آگاهی کامل افراد از چگونگی بروز مشکل و نحوه درمان مشکلات دندانی خود یکی از مهم ترین مواردی است که معمولا متخصصان ارتودنسی با آن روبرو هستند. انجام فتوگرافی باعث می شود تا متخصص ارتودنسی به سادگی بتواند مشکلات دندانی بیمار را توجیه و روند بهبود را با بیمار خود تحت کنترل دقیق داشته باشد.

استفاده از فتوگرافی های برای پیشرفت در علوم دندان پزشکی

اکثردندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی در هنگام شرکت نمودن در سمینارها و یا پروژه های مختلف درمانی از بعضی از فتوگرافی های مربوط به ارتودنسی در جهت تکمیل مقالات و پژوهش ها خود استفاده می نمایند. در بعضی از مواقع نیز متخصص ارتودنسی برای انجام تبلیغات برای بالا بردن جایگاه خود از این عکس ها استفاده می کنند. این عکس ها کاربرد و جنبه ی تبلیغاتی داشته و در جلب نظر مخاطبان  و تاثیرگذاری روی آن ها بسیار موثر است.  

قرار دادن آن در پرونده و ارائه به مراجع قانونی در صورت لزوم

قرار دادن فتوگرافی ارتودنسی در پرونده ی بیمار و ارائه ی ان به مراجع قانونی در صورت بروز مشکل از دیگر مزایای فتوگرافی است. در بعضی از مواقع امکان بروز مشکلات قضایی مخصوصا در امور متخصصان زیبایی به وجود می آید. به همین علت متخصص ارتودنسی و یا متخصص زیبایی قبل از شروع روند درمان و همچنین در طی دوره درمان و بعد از آن اقدام به تهیه عکس فتوگرافی از بیمار خود نموده که از آن می توان در دعاوی قضایی می توان استفاده نمود. نکته ی قابل توجه آنکه این عکس ها باید حتما با فرمت خام و بدون پردازش به مراجع ارائه شود تا بتوان به عنوان یک سند به آن استناد نمود.