عکسبرداری ارتودنسی دندان

عکسبرداری ارتودنسی دندان از مراحل بسیار مهم و حساس در طول فرایند این درمان محسوب می شود که با استفاده از به روز ترین تجهیزات انجام می شود. اگر مراحل عکسبرداری با دقت و به روش های اصولی خود انجام نشود، ممکن است طرح درمان به به طور کامل انجام نشده و بیمار نتیجه مطلوبی از ارتودنسی خود نگیرد، این باعث شده تا از اهمیت بالایی نزد پزشکان برخوردار باشد.

 برای آنکه میزان ناهنجاری ها و سلامت هریک از فک های بیمار با دقت بالایی تشخیص داده شود، انجام این عکسبرداری ها امری ضروری خواهد بود و به ارتودنتیست کمک زیادی می کند. در اثر ژنتیک ممکن است دندان های فرد با ترتیب نامنظمی ردیف شده باشند که سبب جابه جایی نادرست آن ها می شود، در این صورت از ارتودنسی سپیدنت کمک می گیرند.

 وجود براکت های ارتودنسی روی دندان سبب هماهنگی و نظم منسجمی در ساختار فک بالا و پایین خواهد شد. همچنین طول درمان این را ایجاب می کند تا عکسبرداری از دندان ها به صورت کاملا حرفه ای با استفاده از مدرن ترین ابزارهای پزشکی انجام پذیرد. همچنین این مورد باعث می شود تا تمامی تلاش های انجام گرفته بی ثمر نبوده و نتیجه کار به بهترین شکل انجام شود. معمولا ارتودنسی کامل دندان ها بین یک الی دو سال بسته به شرایط مختلف طول خواهدکشید.

قالبگیری


یکی از مراحلی که برای عکسبرداری واجب و ضروری است، قالبگیری از دندان ها می باشد که با روش های اصولی توسط دندانپزشک انجام می گیرد. بعد از بررسی دقیق و کامل وضعیت لثه و تمامی دندان ها، متخصص با استفاده از مواد دندانپزشکی از حالت و فرم طبیعی دندان ها قالبگیری می کند. دقت بالا در انجام قالبگیری بسیار مهم است.   برای آگاهی از نحوه چیدمان دندان ها در کنار هم یک نمای اولیه لازم است، انجام قالبگیری تا حد زیادی در شکل گیری این فرم اولیه کمک می کند.

برای آنکه از وضعیت اولیه دندان ها در پرونده بیمار مدرکی وجود داشته باشد، معمولا از این قالبگیری استفاده می شود. بعد از قالبگیری نوبت انجام عکسبرداری های دندانی است که در دو مرحله صورت می پذیرد. اولی مربوط به عکس رادیولوژی و دومین مورد عکس های فتوگرافی را شامل می شود.

عکس رادیولوژی


به عکس هایی که برای رادیولوژی از دندان ها گرفته می شود، OPG می گویند که باید با ظرافت و دقت بسیار بالایی توسط دندانپزشک انجام گیرد. قبل از شروع درمان ارتودنسی وجود چنین عکس هایی از دندان ضروری است، چراکه اهمیت بالایی در شکل گیری بهتر آن خواهند داشت. این عکس ها بیان کننده میزان سلامت هریک از ریشه هاست، عکس های رادیولوژی به صورت عمیق و گسترده تر میزان مشکلات موجود را ریشه یابی می کند.

تصویربرداری با فتوگرافی


با عکس های فتوگرافی ساختار دندان ها از جهت زیبایی بررسی شده و همچنین بافت نرم و سمت داخل لثه را می توان با شناسایی کرد. همچنین با این عکس ها می توان تشخیص داد که طرح درمان ارتودنسی باید چگونه آغاز شده و از چه تجهیزاتی برای بالا بردن سطح کیفی درمان استفاده کرد.

بعد از عکسبرداری دندان ها، برکت های ارتودنسی با ترفندهای خاصی توسط ارتودنتیست روی دندان ها نصب می شوند. با توجه به سلیقه بیمار و همچنین صلاحدید دندانپزشک جنس براکت های ارتودنسی تعیین خواهند شد. لازم به ذکر است که نصب براکت های نامرئی در کمترین زمان با سرعت بالایی در یک جلسه انجام می گیرد.

 معمولا هر ماه جلساتی برای انجام معاینات پزشکی برگذار می گردد، در این جلسات میزان فشاری که بریس های ارتودنسی می توانند تحمل کنند، چک شده و بر این اساس روند درمان ادامه می یابد. برای آشنایی با بهترین متخصصین و انواع کلینیک های معتبر کشور می توانید از طریق مرجع دندانپزشکی سپیدنت اقدام فرمایید.