عوارض کامپوزیت

عوارض کامپوزیت : در ایجاد لبخندی زیبا، داشتن دندان هایی سفید، می تواند تاثیرگذار باشد. خوشبختانه  با پیشرفت هایی که در علم دندانپزشکی پدیدار شده است، این امر به آسانی میسر می شود. کامپوزیت ونیر، یکی از آن روش هاست که جهت اصلاح طرح لبخند انجام می گیرد. این روش به علت آن که یک تکنیک فوق العاده، سریع و راحت است و از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه می باشد، طرفداران زیادی دارد.

عوارض این روش درمانی، بیشتر متحمل دندان های جلویی است. افرادی که درمان کامپوزیت کرده اند، ممکن است تا دو هفته، احساس درد و ناراحتی، تورم و کبودی لثه داشته باشند. حساس شدن دندان های جلویی نسبت به غذاهای سرد و گرم، از دیگر عوارض این درمان محسوب می شود.  به گونه ای است که فرد هنگام گاز زدن و یا خوردن غذاهای سفت، ممکن است درد بیشتری احساس نماید.

علت درد ناشی از کامپوزیت

به طور معمول، احساس درد و ناراحتی پس از کامپوزیت، طبیعی بوده اما باید حداکثر تا دو هفته، برطرف شود. اگر این درد و وجود تورم در لثه، به طور مداوم، ادامه داشته باشد و یا حتی تشدید شود، باید سریعا به دندانپزشک خود اعلام کنید تا علت این عارضه، مشخص شده و اقدامات لازم جهت رفع این عوارض، اعمال شوند.

 دلایلی که باعث ایجاد این عوارض می شوند:

  1. عدم فرم دهی مناسب به کامپوزیت دندان
  2. وجود پوسیدگی هایی در دندان های زیر  
  3. عدم مراقبت صحیح از روکش های کامپوزیت
  4. داشتن عادت های نادرستی همانند دندان قروچه کردن یا ساییدن دندان ها به یکدیگر
  5. آسیب دیدن رگ ها و بافت های عصبی که هنگام قرارگیری کامپوزیت، ممکن است ظهور یابند.

پیشگیری از حساسیت دندان های جلو  

پاکسازی دندان ها قبل از کامپوزیت، یکی از مهم ترین دلایلی است که ممکن است سبب حساسیت دندان ها نسبت به غذاهای گرم و سرد شود. بهتر است برای کاهش این حساسیت، از خمیر مناسب دندان استفاده کرد. داروهایی که توسط متخصص توصیه می گردد، باید به درستی مصرف شود تا مقدار این حساسیت به حداقل برسد.

در صورتیکه از رزین با کیفیت برای ساخت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی ، استفاده شود، باعث مقاومت بالای دندان در برابر دما خواهد شد. در نتیجه می توان تا حد زیادی از حساسیت دندان های جلویی پیشگیری کرد. اما اگر مواد کامپوزیت، از درجه کیفیت پایینی برخوردار باشد، به خصوص برای دندان های نیش که بیشتر عمل جویدن با این قسمت انجام می شود، حساسیت بیشتری به دما احساس می گردد.

اقدامات لازم برای کاهش عوارض کامپوزیت

برای کاهش عوارض ونیر کامپوزیت، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی توصیه می شود. متخصص دندان پس از کامپوزیت کردن، به بیمار توصیه می کند که پس از صرف غذا و نوشیدنی، از مسواک و نخ دندان استفاده نماید. نوشیدن آب کافی بعد از هر وعده غذایی، خودداری از گاز زدن و جویدن های غذاهای سفت به خصوص در چند روز اول از اولین نکات مراقبتی محسوب می شوند. همچنین عدم مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای اسیدی و حاوی الکل، از دستورالعمل هایی است که می تواند به کاهش عوارض کامپوزیت ونیر کمک کند.

اگر با وجود رعایت تمامی این نکات مراقبتی، اگر باز احساس درد و ناراحتی همچنان در شما باقی ماند، می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید تا این دردهای جانبی تسکین یابند.  البته بعد از سه هفته کامل لثه و دندان ها به روکش های کامپوزیت عادت خواهند کرد. هرگونه نقص در کاشت روکش های ونیر، ناشی از عدم مهارت و تجربه ناکافی دندانپزشک می باشد، برای آگاهی بیشتر از وضعیت نصب کامپوزیت ونیر ، بهتر است یک عکس OPG از دندان های خود تهیه کرده و با متخصص دیگری در این حوزه درمیان بگذارید. برای آشنایی بیشتر با کلینیک های دندانپزشکی به شما توصیه می کنیم به سایت تخصصی سپیدنت بخش آگهی های ویژه مراجعه بفرمایید.