عوارض کامپوزیت ونیر

دارا بودن دندان های سفید می تواند تاثیر بسزایی در زیبایی لبخند شما بگذارد. خوشبختانه با پیشرفت هایی که در علم دندانپزشکی صورت گرفته است این امر به آسانی میسر می شود. کامپوزیت ونیر دندان یکی از آن روش های محبوبی است که جهت اصلاح طرح لبخند صورت می گیرد. این روش به علت آن که یک تکنیک فوق العاده، سریع وراحت می باشد وعیوب ظاهری دندان ها را کاملا برطرف می نماید طرفداران بسیاری هم دارد. از آنجایی که هیچ کدام از روش هایی که جهت زیبایی صورت  می گیرد بدون عوارض نمی باشند، این روش نیز دارای عوارض های مربوط به خود می باشد.

عوارض کامپوزیت ونیر دندان های جلو برای آن دسته از افرادی که  اخیرا از کامپوزیت جهت ترمیم عیوب ظاهری دندان های خود استفاده نموده اند  تا حدودی شامل درد و ناراحتی جزئی و در برخی موارد هم تورم و کبودی در لثه ها میشود که این احتمال وجود دارد که این عوارض ها به مدت دو هفته نیز تداوم داشته باشد. حساس شدن دندان های جلویی نسبت به غذاهای سرد و گرم از دیگر عوارض کامپوزیت ونیر دندان های جلو است به نحوی که فرد هنگام گاز زدن و یا خوردن غذاهای سفت ممکن است درد بیشتری احساس نماید. ما در ادامه قصد داریم در خصوص عوارض کامپوزیت ونیر و راه های کاهش این عوارض ها صحبت نماییم:

کاهش عوارض کامپوزیت ونیر دندان جلو

رعایت دستورالعمل های مراقبت از کامپوزیت ونیر دندان که توسط دندانپزشک توصیه می شود بسیار حائز اهمیت است و حتما باید به آن ها توجه نمود. دستورالعمل هایی مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، نوشیدن آب کافی بعد از هر وعده غذایی، خودداری از گاز زدن و جویدن مواد غذایی سفت به خصوص در روزهای اولیه بعد از کامپوزیت دندان و عدم مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای اسیدی و حاوی الکل، باید حتما رعایت شوند و می تواند به کاهش عوارض  کامپوزیت ونیر دندان کمک بسزایی نماید.

اگر احساس درد بعد از کامپوزیت ونیر دندان ها به قدری است که شما قادر به درست غذا خوردن نمی باشید، از سوی دندانپزشک برای شما داروهای ضد التهاب و مسکن تجویز می شود. از این داروها باید در روزهای اولیه استفاده نمایید تا زمانی که به کامپوزیت ونیر عادت نمایید اما نکته ی قابل توجه این است که در مصرف داروهای مسکن و ضدالتهاب نباید زیادروی نمایید. اگر احساس درد وناراحتی پس از گذشت دو هفته همچنان باقی ماند مجدد به دندانپزشک مراجعه فرمایید تا علت این درد مشخص و برطرف شود.

دلایل درد بعد از کامپوزیت دندان

احساس درد و ناراحتی بعد از کامپوزیت دندان یک امری کاملا طبیعی می باشد که بعد از گذشت حداکثر دوهفته باید برطرف شود. دلایلی که سبب به وجود آمدن درد در دندان ها بعد از کامپوزیت ونیر می شود شامل موارد زیر است:

  1. عدم فرم دهی مناسب و صحیح کامپوزیت روی دندان ها توسط دندانپزشک 
  2. وجود پوسیدگی در دندان های زیر کامپوزیت 
  3. وجود پوسیدگی در دندان های زیر کامپوزیت 
  4. عدم مراقبت صحیح از کامپوزیت ونیر
  5. داشتن عادت های نادرست و غلط  همانند دندان قروچه کردن یا ساییدن دندان ها به یکدیگر
  6. آسیب دیدن رگها، بافت ها یا رشته های عصبی  به هنگام کاشت کامپوزیت ونیر دندان

حساس شدن دندان ها بعد از نصب کامپوزیت

یک از دلایل حساس شدن دندان ها بعد از کامپوزیت پاکسازی آن ها از هرگونه پلاک و جرم می باشد که توسط دندانپزشک صورت گرفته است. جهت کاهش این حساسیت می توانید از خمیردندان های مناسب و ضدحساسیت استفاده نمایید تا بتوانید حساسیت دندان ها را برطرف نمایید.

در صورتیکه رزین کامپوزیت با کیفیت انتخاب شود معمولا نسبت به دما کاملا مقاوم است و در نتیجه از حساس شدن دندان های شما جلوگیری می کند. اما اگر مواد کامپوزیت دارای کیفیت پایینی باشند به خصوص در قسمت هایی که از دندانها برای گاز زدن لقمه های غذا استفاده می شود، حساسیت بیشتری به دما احساس خواهد شد.

علی رغم تمامی توصیه هایی که دندانپزشک به بیمار می نماید عده ای این توصیه ها و دستورالعمل ها را جدی نگرفته و سهل انگاری می کنند و به دلیل خوردن موادغذایی سفت هم به کامپوزیت ونیر دندان آسیب وارد کرده و هم سبب ایجاد حس درد وناراحتی می شوند.

آذر 20, 1399 0:37 ق.ظ