عوارض کامپوزیت دندان های جلو

عوارض ونیر کامپوزیت چیست

عوارض کامپوزیت دندان های جلو همانگونه که می دانید کامپوزیت ونیر یک تکنیک بسیار فوق العاده برای اصلاح طرح لبخند است که می تواند تنها در طی یک جلسه کلیه عیوب ظاهری دندان ها را برطرف نماید. در واقع عیوبی همچون بد رنگی ترک و شکستگی و یا حتی لب پریدگی دندان ها مواردی و مشکلاتی هستند که به راحتی توسط ونیر کامپوزیت برطرف می شوند. اگرچه که این روش نمی تواند جایگزین روش های درمانی دیگر همچون ارتودنسی شود اما در زیبا سازی دندان ها بسیار موثر عمل می نماید. افرادی که قصد کامپوزیت کردن دندان هایشان را دارند اغلب از بابت عوارض ونیر کامپوزیت نگرانند. عوارض کامپوزیت دندان های جلو برای افرادی که اخیرا از ونیر کامپوزیت برای ترمیم دندان های خود استفاده کرده‌ اند تا حدودی شامل درد و ناراحتی جزئی و در برخی موارد نادر تورم و کبودی در لثه ها می باشد که ممکن است  این عوارض های نام برده شده تا دو هفته نیز ادامه داشته باشند. حساس شدن دندان های جلو به غذاهای سرد و گرم از دیگر عوارض کامپوزیت دندان های جلو است به نحوی که افراد هنگام گاز زدن یا خوردن غذاهای سفت ممکن است احساس درد کنند که در این هنگام دندانپزشک برای کاهش عوارض کامپوزیت دندان های جلو اغلب مسکن و داروهای ضد التهاب تجویز می کند.

علت درد پس از کامپوزیت ونیر

به طور معمول داشتن احساس درد و ناراحتی پس از کامپوزیت ونیر دندان طبیعی بوده اما باید حداکثر طی دو هفته برطرف شود. در صورتی که درد و ناراحتی به طور مداوم ادامه داشته باشد و یا حتی تشدید شود باید مجدد به نزد دندانپزشک مراجعه نمود تا علت درد و ناراحتی مشخص گردیده و رفع شود. از اصلی ترین دلایل درد بعد از کامپوزیت دندان های جلو می توان موارد زیر را نام برد:

  1. عدم فرم دهی مناسب کامپوزیت ونیر روی دندان توسط دندانپزشک
  2. وجود پوسیدگی هایی در دندان های زیر کامپوزیت
  3. عدم مراقبت صحیح از کامپوزیت ونیر
  4. داشتن عادات نادرستی همانند دندان قروچه کردن یا ساییدن دندان ها به یکدیگر
  5. آسیب دیدن رگ ها، بافت ها یا رشته های عصبی هنگام کاشت کامپوزیت ونیر دندان

 

دلایل حساس شدن دندان های جلو بعد از نصب کامپوزیت ونیر

پاکسازی دندان ها قبل از کامپوزیت کردن یکی از مهم ترین دلایلی است که مکن است سبب حساسیت دندان های شما پس از کامپوزیت ونیر نسبت به غذاهای گرم و سرد شود. بهتر است برای کاهش این حساسیت از خمیر دندانهای مناسب و ضد حساسیت استفاده کنید و داروهایی که دندانپزشک توصیه کرده را به درستی مصرف نمایید تا حساسیت دندان ها برطرف شود. سهل انگاری در مراقبت از دندان ها نیز از دلایل دیگر حساسیت دندان ها می باشد. برای جلوگیری از حساس شدن دندان ها پس از کامپوزیت کردن با ونیر باید به خوبی از دندان ها مراقبت کرد. 

 

اقدامات لازم برای کاهش عوارض ونیر کامپوزیت

برای کاهش عوارض ونیر کامپوزیت رعایت دستورالعمل های  بهداشتی ومراقبت از کامپوزیت دندان بتوصیه می شود. به طور معمول دندانپزشک پس از کامپوزیت کردن به افراد اکیدا توصیه می کند حتما پس از صرف غذا و نوشیدنی از مسواک و نخ دندان استفاده نمایند. نوشیدن آب کافی بعد از هر وعده غذایی، خودداری از گاز زدن و جویدن غذاهای سفت به خصوص در چند روز اول بعد از کامپوزیت دندان و عدم مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای اسیدی و حاوی الکل، از دستورالعمل هایی است که می تواند به کاهش عوارض کامپوزیت دندان های جلو کمک کند.

اگر با وجود رعایت تمامی توصیه و نکات بهداشتی باز احساس درد و ناراحتی همچنان در شما باقی ماند می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید تا زمانی که بدنتان به کامپوزیت ونیر ها عادت کند. در صورتیکه درد، سوزش، تورم یا کبودی بیش از دو هفته ادامه داشت برای کاهش عوارض کامپوزیت دندان های جلو به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر تصور می‌کنید دندانپزشکی که برایتان کامپوزیت نصب کرده مهارت و تخصص کافی نداشته است بهتر است یک عکس اشعه ایکس تهیه کرده و به دندانپزشک زیبایی دیگری مراجعه کنید تا علت عوارض کامپوزیت ونیر مشخص شده و برطرف شود.