عوارض جانبی ونیر دندان

عوارض جانبی ونیر دندان : ونیرها که در انواع روکش های دندانی چون کامپوزیت ونیر به کار می روند، بسیار لطیف و نازک بوده و رنگ آن ها به رنگ خود دندان ها شباهت زیادی دارد. معمولا ونیرها روی سطح بیرونی دندان نصب خواهند شد. اگر فاکتورهای ساخت در این ماده به بهترین شکل پیاده سازی شود، ناهنجاری های مربوط به فرم و ساختار ظاهری دندان ( اندازه و طول ) از بین می روند.

در همه درمان های زیبایی دندان از جمله کامپوزیت ونیر ممکن است مشکلاتی دست و پا گیر بیمار شود، این دلیل آن است که ونیرها به درستی روی دندان متصل نشده که باعث بروز عوارض های جانبی در بیمار شده است. علاوه بر نحوه نصب و جنس ونیر در در تکنیک کامپوزیت ونیر دندان، میزان تخصص دندانپزشک از مهم ترین فاکتورها به شمار می رود،

عدم تناسب رنگ


معمولا ملاک های تعیین کننده رنگ نهایی ونیر به موارد زیر بستگی دارد:

  1. ضخامت لایه ونیر به کار روفته روی سطح خارجی دندان
  2. رنگ اصلی خود دندان های بیمار
  3. رنگ موادی که ونیرها نقش پیوند دهنده دارند.

عدم تطابق بین رنگ ونیرها به دلیل آن است که متخصص به اندازه کافی ملاک هایی که در بالا اشاره شد را هنگام نصب ونیر دندان در نظر نگرفته است. یکی دیگر از مواردی که در تغییر رنگ ونیرها به خصوص در نواحی گوشه تاثیرگذار است، مقدار رطوبتی است که هنگام نصب وجود داشته است. پس از اینکه عمل اتصال انجام شود، دیگر ممکن نیست که رنگ ونیرهای دندانی دستخوش تغییر شوند، بنابراین هنگام نصب حساسیت بالایی از این نظر برای دندانپزشکان وجود دارد.

نحوه جاگذاری ونیر


اگر ونیرها در روش کامپوزیت دندان به خوبی روی سطح دندان قرار نگیرند، ممکن است در لبه های روکش، حالت ورقه ای شدن و یا پوسیدگی بیش از حد به وجود آید، در این صورت بهتر است روکش های کامپوزیت ونیر به طور کامل تعویض گردند. علاوه بر این مورد، در صورت عدم کاشت صحیح ممکن است پستی بلندی هایی روی لبه های ونیر دندان به وجود آیند، این عارضه باعث می شود نخ دندان به این ناهمواری ها گیر کرده و باعث خون ریزی و تحریک لثه ها گردد.

دندان‌های حساس


هنگام اتصال ونیرهای دندان باید قسمتی از مینای دندان جدا شود تا بستر مناسب برای قرارگیری آن ها فراهم شود. برداشتن مینا باعث می شود تا دندان های بیمار نسبت به دما حساسیت پیدا کنند، هنگام استفاده از نوشیدنی های گرم و سرد احساس درد و ناراحتی در دندان های فرد به وجود آید. برخی از دندانپزشکان کم تجربه به اشتباه مقدار زیادی از قسمت خارجی اسکلت دندان را تراش می دهند، این باعث می شود تا پالپ درونی دندان ها بعد از مدتی به طور کامل از بین برود.

خرابی ونیر


به افرادی که عادت های نادرستی از جمله دندان قروچه و یا خم کردن دندان دارند، توصیه می کنیم که از ونیرهای دندانی برای از بین بردن مشکلات و ناهنجاری های خود بهره نبرند، چراکه این موارد باعث می شود تا پس از مدتی، ونیرها ضعیف شده و در نهایت از جا کنده شوند. علاوه بر این ممکن می باشد ونیرهایی که به کار رفته اند، چینی باشد و با انجام این عادات نادرست، ترک های موضعی روی سطح دندان ایجاد  شوند. در برخی موارد دیده شده است که روی سطح دندان این گونه افراد تراشه های به وجود آمده است. برای مثال با جویدن مواد خوراکی سفت از جمله سیب یا آجیل فشار زیادی به ونیرها وارد می شود و ممکن است در اثر ضعیف شدن، سست شوند و قابلیت روزهای اول را نداشته باشند. بنابراین در حفظ سلامت آن ها نهایت تلاش خود را به کار ببرید.