عوارض ارتودنسی

عوارض ارتودنسی : ارتودنسی از روش های رایجی به حساب می آید که به ظاهر دندان های بیمار نظم و ترتیب خوبی می بخشد و باعث هماهنگی بین دندان های فک بالا و پایین می شود. درمان ارتودنسی در سنین مختلف قابل انجام است و دارای محدودیت برای افراد بزرگسال و خردسال ندارد. به دلیل کاربرد فراوانی که این روش برای بهبود وضعیت دندان های کج و ناهماهنگ  دارد، آشنا شدن با عوارض های بعد درمان ممکن است برای افرادی که می خواهند ارتودنسی دندان انجام دهند، مناسب باشد.برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که درمان ارتودنسی دارای عوارض جانبی نبوده و قابل کنترل است. اهمیت بالای این مسئله سبب گردیده است تا در این محتوا درباره عوارض های مهم بعد از درمان ارتودنسی ، مطالبی اساسی و مفیدی را برای شما عزیزان شرح دهیم. با رعایت نکاتی که در این زمینه به شما بیان می کنیم، می توانید تا حدودی از تاثیرات مخرب این عوارض پیشگیری کنید.

پوسیدگی دندانها

برای انجام ارتودنسی دندان از براکت های مخصوصی استفاده می شود. کاربرد این براکت ها برای نظم دادن به دندان ها و از بین بردن فواصل بین آن ها است. گاهی ممکن است این براکت ها محل تجمع تیکه های مانده از مواد غذایی که در طول روز استفاده می کنید، گردد. این عامل، باعث رشد باکتری ها در دهان بیمار شده و پوسیدگی دندانها را به دنبال دارد. این پوسیدگی با گذشت زمان اتفاق می افتد و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به خوبی می توانید جلوی آن را بگیرید. در این باره متخصص ارتودنسی به شما توصیه می کند که بعد از هر بار مصرف مواد غذایی مسواک زده و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.

ایجاد زخم در ناحیه دهان و لثه

براکت ارتودنسی دارای انواع مختلفی است. از نوع فلزی آن ها برای مرتب کردن دندانهای فک بالا و پایین استفاده می کنند. براکت های فلزی با مفتول هایی خاص بهم متصل می شوند. این براکت ها وظیفه مهمی را ایفا می کنند. برای تخمین فشار لازم برای تغییر دادن موقعیت قرارگیری دندان ها استفاده شده که با مهارت دکتر دندانپزشک به صورت کاملا اصولی بر روی دندان های بیماران اجرا می شود.

حال در مواقعی ممکن است این براکت ها به شیوه صحیح خود بر روی دندان ها نصب نگردند و یا به دلیل عدم رعایت اصول مراقبتی توسط بیمار دچار فرسایش شوند، این موجب می شود تا در ناحیه لثه ها و مینای دندان زخم های شدیدی به وجود آید. در اینجا پزشکان تاکید می کنند که قبل از انجام درمان حتما با یک متخصص خوب در این زمینه مشورت کنید و روند انجام ارتودنسی را در بهترین کلینیک های دندانپزشکی سپری کنید.

ارتودنسی دارای روش های مختلفی از جمله ارتودنسی متحرک و ثابت بوده که هر کدام دارای روش های خاص خود است. وجود یک جسم خارجی مانند براکت بر روی دندان ها باعث می شود تا رفته رفته به بافت دندانها آسیب وارد شود، بنابراین لازم است حتما از توصیه های پزشکی در این زمینه آگاهی داشته باشید.

بیماری پریودنتال در ناحیه لثها

یکی از از عواض مهمی که در صورت رعایت نکردن مراقبت های بداشتی بعد از انجام ارتودنسی سپیدنت اتفاق می افتد، مربوط به بیماری پریودنتال است. این بیماری به ناحیه لثه ها مربوط می شود و زمانی پیش می آید که بیمار ملاحظات بهداشتی لازم را رعایت نمی کند. بیماری پریودنتال لثه با پوسیدگی دندان ها رشد کرده و باعث عفونت در دهان می گردد.

کوتاه شدن طول ریشه دندان ها

تعداد بسیار کمی دچار این عارضه بعد از ارتودنسی می شوند. برای آگاهی بیشتر از این موضوع بهتر است که با متخصص مشورت کنید و به خوبی از آن پیشگیری کنید. با رعایت عوامل بسیار ساده ای می توان از این اتفاق جلوگیری کرد. تحلیل ریشه دندان ها عامل خاصی ندار. این مورد در طول عمر دندان های بیمار موثر است. این مسئله از عوارض بسیار حساس در درمان ارتودنسی دندان محسوب شده است. با انجام ارتودنسی حداکثر تا 7 درصد از طول ریشه دندان ها کم می شود و در بعضی از افراد این مقدار کمتر است

تحلیل مینای دندان ها

قرارگیری دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان باعث از بین رفتن مینای دندانها می شود و در صورت عدم رعایت دستورالعملها سبب پوسیدگی هر چه بیشتر می شود. مینای دندان از مواد معدنی تشکیل شده وممکن است به دلایل مختلفی بافت خود را از دست داده و دچار پوسیدگی موضعی شود. اگر این جریان ادامه داشته باشد، لکه های رنگی  روی دندان های بیمار نقش می بندد. برای پیشگیری از این مشکل می توان از دهان شوی های خوب دندان استفاده کرد تا از میزان پوسیدگی زیاد جلوگیری کرد.

شهریور 23, 1400 0:27 ق.ظ