عمل فک

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت به نوعی جراحی اطلاق می شود که در طی آن تمامی نقص ها و مشکلات موجود در بافت سخت و در بافت نرم ناحیه صورت و فک به وسیله ی آن اصلاح خواهد شد. جراحی فک به عنوان یکی از حوزه های تخصصی دندانپزشکی محسوب می شود. به وسیله ی عمل فک و صورت که در طی آن بیهوشی عمومی انجام می گیرد، مشکلات بسیاری از جمله موارد زیر درمان خواهد شد:

  • جراحی ارتوگناتیک از جمله  جراحی های مرتبط با عمل فک و صورت می باشد که به وسیله ی آن اصلاحاتی در زمینه ی زیبایی، تکلم و جویدن غذا و اصلاح روابط بین فک ها انجام می شود.
  • جراحی های تروما که در آن مشکلاتی از قبیل شکستگی هایی ایجاد شده در ناحیه ی فک، بینی و در برخی موارد شکستگی های پیشانی برطرف خواهند شد. شکستگی های وسیع در ناحیه ی پیشانی با همراهی متخصص مغز و اعصاب انجام می گیرد.
  • جراحی ضایعات پاتولوژیک از دیگر انواع عمل فک و صورت می باشد که به وسیله ی آن ضایعات، تومور و کیست های موجود در فک و صورت برداشته خواهد شد.
  • از دیگر جراحی های مرتبط با عمل فک و صورت می توان به جراحی به منظور درمان اختلالات مربوط به مفاصل فکی اشاره کرد.

جراحی ارتوگناتیک

این جراحی به عنوان عمل اصلاحی بر روی فک و صورت انجام می شود. به وسیله ی جراحی ارتوگناتیک ناهنجاری بسیاری در ناحیه ی فک و دندان های بیمار اصلاح خواهد شد. از جمله ی این ناهنجاری می توان به ناهنجاری شدید در نظم دندان هاست که لازم است که در کنار ارتودنسی از عمل فک نیز استفاده شود. اصلاح روابط فک ها نیز از طریق جراحی ارتوگناتیک انجام می شود. جراحی ارتوگناتیک علاوه بر آن که سبب بهبود تکلم، جویدن، ردیف شدن دندان ها،کاهش مشکلات گوارشی و… خواهد شد، با تاثیر بر زیبایی ظاهری دندان ها و فک، به عنوان جراحی زیبایی نیز محسوب می شود.

عمل فک

عمل فک از جمله جراحی هایی می باشد که به صورت کامل در محیط داخل دهان انجام می شود. در جراحی فک، بر روی استخوان فک بریدگی ایجاد شده و بدین وسیله در جای مناسب و متقارن خود قرار می گیرد، پس از قرار گیری استخوان فک در محل مناسب، به وسیله ی پیچ و یا صفحه های استخوانی اتصال نهایی پیدا می کنند. در برخی از بیماران لازم است که در طول عمل فک استخوان به استخوان فک آن اضافه شود. عمل فک پس از انجام بیهوشی عمومی در بیمارستان انجام می شود. پس از اتمام عمل فک پس از 1 یا 2 روز بیمار مرخص خواهد شد و تکمیل درمان با استراحت در مدت 3 تا 6 هفته انجام خواهد گرفت. از آن جایی که گاهی عمل فک مکمل درمان هایی از جمله ارتودنسی انجام می شود، ارتودنسی همزمان با جراحی فک قابل انجام خواهد بود. و پیش از انجام عمل فک لازم است که معاینات کامل توسط ارتودنتیست انجام شود.

انواع عمل فک

عمل فک بر اساس نوع ناهنجاری ممکن ست که تنها بر روی یکی از فک های بالا یا پایین و گاهی بر روی دو فک انجام شود.

  • یکی از انواع جراحی های فک می توان به عمل فک بالا اشاره کرد. این نوع جراحی مشکل عقب بودن فک بالا را بر طرف می کند و با این عمل فک بالا جلو آورده خواهد شد.
  • به وسیله ی عمل فک می توان مشکلات مرتبط با فک پایین را نیز بر طرف کرد.
  • با استفاده از عمل فک، ناهنجاری های مربوط با چانه نیز درمان خواهد شد.
  • ناهنجاری های شدید دندان ها و به هم ریختگی های دندانی نیز به وسیله ی عمل فک اصلاح خواهد شد.

خرداد 14, 1399 5:56 ب.ظ