عمل بینی و ارتودنسی

عمل بینی و ارتودنسی : ارتودنسی به عنوان یکی از روش هایی است که علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر سلامتی و پیشگیری از بیماری های گوارشی دارد، سبب افزایش زیبایی صورت بیمار نیز خواهد شد. تاثیر ارتودنسی بر دو بخش از صورت خواهد بود. یکی از این تاثیرات، بر نیمه ی پایینی صورت یعنی بینی تا فک و تاثیر دیگر بر لبخند فرد می باشد. این درمان با اصلاح مشکلات نامتقارن بودن دندانها، ارتباط مناسب و متوازنی بین چانه، لب و فک بالا و پایین برقرار خواهد کرد. در برخی از افراد ایجاد این ارتباط، تنها با انجام ارتودنسی دندان میسر نیست و لازم است درمان های دیگری چون جراحی فک انجام گیرد.

پیشگیری در دوران کودکی


اگر در کودکی اقدامات لازم جهت شروع طرح درمان انجام گیرد، می توان از بروز عوارض احتمالی در بزرگسالی پیشگیری کرد. زیرا در این سنین اسخوان های فک در مرحله ی شکل گیری هستند. در سنین بزگسالی قبل از ارتودنسی، ابتدا جراحی فک انجام می شود. یکی از مهم ترین تاثیرات ارتودنسی، تغییر فرم لب هاست. ارتودنسی با منظم کردن دندان ها سبب می شود تا برجستگی مناسب و متقارنی برای لب ها ایجاد گردد. برجستگی و یا فرو رفتگی بیش از حد، با استفاده از این درمان برطرف خواهد شد.

تاثیر عمل بینی بر ارتودنسی


جراحی بینی به عنوان محبوب ترین جراحی های زیبایی در کشور محسوب می شود که با هدف ایجاد تقارن بیشتر اجزای صورت، انجام می گیرد. بسیاری از افراد تمایل دارند تا علاوه بر ارتودنسی، جراحی بینی نیز انجام دهند و دغدغه ی آن ها الویت دهی به این درمان هاست. ارتودنسی دندان، فانکشن، سلامت دهان و و لوله ی گوارش را تامین کرده و هدف اولیه ی آن حفظ سلامتی است و زیبایی به عنوان هدف ثانویه ی آن می باشد. جراحی بینی ممکن است با دو هدف انجام گیرد. در حالت اول ممکن است در اثر ضربه یا تصادف، شکستگی در بینی ایجاد شده باشد و یا در اثر مشکلات تنفسی، این عمل صورت گرفته است.

در حالت دوم این جراحی تنها با هدف زیبایی صورت انجام می گیرد. به طور کلی طبق نظر پزشکان، در صورتی که فردی به هر دو درمان نیاز داشته باشد، لازم است که در ابتدا ارتودنسی انجام شده و فک و چانه در جایگاه مناسب خود قرار گیرند. سپس اقدامات لازم جهت عمل بینی شروع شود در واقع با ارتودنسی، ساختار صحیح و مناسب جهت قرار گیری بینی ایجاد خواهد شد.

تناسب فرم لب با بینی


یکی از نکاتی که در عمل جراحی بینی مورد توجه قرار می گیرد، رابطه ی فرم لب با بینی است. با اتمام درمان ارتودنسی، فرم کلی لب ها مشخص شده و بهترین زمان برای جراحی بینی تعیین خواهد شد. در این موارد بهتر است پیش از هر اقدامی با ارتودنتیست خود مشورت کنید. ناهنجاری در دندان، سبب بروز مشکلاتی از جمله جویدن غذا، تکلم و تنفس خواهد شد.

در این موارد فرد از راه دهان نفس می کشد و همین امر، به هم ریختگی دندان های فک بالا را تشدید خواهد کرد. یکی از تاثیرات ارتودنسی بر بینی، برطرف شدن این مشکل می باشد. برخی از افراد تمایل دارند که جراحی بینی را همزمان با درمان ارتودنسی انجام شود. از آن جایی که در طول درمان ارتودنسی، فرم چانه، لب و فک تغییر خواهد کرد، بنابراین لازم است که در ابتدا، قیمت تحتانی صورت تثبیت شده و سپس جراحی بینی انجام شود.