عقب بودن فک پایین

عقب بودن فک پایین : یکی از مشکلات مهم فک می باشد که گاهی به تصور اشتباه جلو بودن فک بالا یا دندان های بالا تلقی می شود، بنابراین لازم است که معاینات لازم توسط دندانپزشک و ارتودنتیست انجام گیرد. عقب بودن فک پایین یا کوچک بودن فک به اصطلاح Mandibular deficiency گفته می شود. در بسیاری از موارد به دلایل مختلف از جمله وراثت،  فک عقب پایین است و می تواند سبب بسیاری از مشکلات برای فرد شود. از دیگر عواملی که سبب این پدیده می شود، ضربه خوردن می باشد که در کودکان دیده می شود.  از جمله مهمترین مشکلاتی که از عقب بودن فک پایین اتفاق می افتد می توان به شکسته شدن دندان های فک بالا اشاره کرد. علاوه بر این، کوچک بودن فک پایین سبب رشد نامنظم دندان ها و هم چنین مشکلاتی در جویدن و سیستم گوارشی نیز می شود. از جمله دلایلی که بیماران در صدد اصلاح این مشکل هستند، کاهش زیبایی لبخند است که به دلیل روی هم قرار نگرفتن لب ها ایجاد می شود.

در نوزادان به صورت معمول این پدیده مشاهده می شود اما نباید به عنوان مشکل تلقی شود زیرا با توجه به فرآیند رشد تکامل پیدا کرده و در تعادل با فک بالا قرار می گیرد و در صورتی که با گذراندن دوره ی فک پایین اصلاح نشود لازم است که توسط دندانپزشک معاینه شود. در سنین بلوغ رشد فک کامل شده و شکل گیری نهایی آن انجام می شود. در صورت عدم اصلاح لازم است که درمان آن توسط دندانپزشک انجام شود تا علاوه بر رفع مشکلات گوارشی و تهدید کننده ی سلامت دندان ها، زیبایی لبخند را به فرد بازگرداند.

درمان عقب بودن فک پایین

درمان های مختلفی برای درمان عقب بودن فک پایین وجود دارد که اگر در سنین رشد انجام شود نتیجه ی بهتری خواهد داشت و عقب بودن فک پایین را اصلاح می کند. طرح درمان و دوره ی درمان عقب بودن فک پایین با توجه به شدت ناهنجاری تعیین می شود. دوره ی درمان جلو کشیدن فک پایین در سنین کودکی و نوجوانی با توجه به سن رشد کوتاه تر خواهد بود. برای درمان معاینات لازم توسط ارتودنتیست اجام شده و عکس های لازم از فک و وضعیت دندان ها تهیه شده و مورد بررسی قرار می گیرند. به طور معمول اصلاح عقب بودن فک پایین و جلو کشیدن آن به وسیله ی عمل جراحی و روش بدن عمل جراحی یعنی ارتودنسی انجام می شود.

روش های اصلاح عقب بودن فک پایین و جلو کشیدن آن

ارتودنسی فک پایین

دستگاه های بسیاری برای جلو کشیدن فک پایین وجود دارد که به وسیله ی آن ها می توان اصلاح را انجام داد. یکی از موثرترین روش های درمان، ارتودنسی است که با دستگاه فانکشنال انجام می گیرد. با استفاده از این دستگاه ارتودنسی می توان فک پایین را جلو کشید. جلو کشیدن فک پایین به وسیله ی ارتودنسی ثابت انجام نمی شود و به وسیله ی ارتودنسی متحرک قابل انجام است. ارتودنسی فک پایین بهترین روش جهت اصلاح این پدیده در تمام سنین می باشد که بدون درد و نیاز به جراحی صورت می گیرد.

عمل جراحی فک پایین

عمل جراحی از دیگر روش های اصلاح عقب بودن فک است. با عمل جراحی و جا به جایی فک پایین، غب غب نیز اصلاح می شود و زیبایی به صورت و لبخند بیمار باز می گردد. در عمل جراحی فک پایین، فک برش خورده و جلو آورده شده و سپس با پلاک و پیچ تثبیت می شود. گاهی در کنار عمل جراحی لازم است که ارتودنسی نیز جهت کامل شدن اصلاح انجام شود.

نکته آخر

اگر در حین خواندن این مقاله سوالی برای شما پیش آمده است یا هنوز ابهامی که در ذهن خود دارید برطرف نشده است ، به شما پیشنهاد می کنیم که با متخصصین کلینیک سپید تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند و پاسخگوی سوالات و ابهامات شما عزیزان باشند. شما هم چنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اخبار دندان پزشکی و یا تخفیفات و جشنواره های کلینیک سپید عضو خبرنامه رسمی ما شوید تا در سریع ترین زمان ممکن شما از از اخبار و جشنواره ها آگاه نماییم. در آخر نیز از شما کمال تشکر را داریم که وقت گرانبهای خود را صرف کردید و این مقاله از وبلاگ کلینیک سپید را مطالعه نمودید . منتظر صدای گرم شما هستیم.

بهمن 22, 1398 8:57 ق.ظ