طیف های رنگی کامپوزیت

انواع طیف های رنگی کامپوزیت

کامپوزیت یکی از تکنیک های نوین در علم دندانپزشکی است که قادر است عیوب ظاهری دندان ها را برطرف نماید. بدرنگی دندان ها، لب پریدگی و شکستگی جرو مشکلاتی هستند که می توانند روی زیبایی لبخند تاثیرات منفی بگذارند. به کمک کامپوزیت می توان تنها در یک جلسه تمامی این مشکلات را برطرف کرد. یکی از مواردی که در حین کامپوزیت دندان هر فردی با آن رو به رو می شود انتخاب رنگ کامپوزیت است. طیف های رنگی کامپوزیت ونیر بسیار گوناگون و متنوع است و برای انتخاب رنگ مناسب باید به ویژگی هایی همچون رنگ پوست و رنگ مو توجه بسیاری کرد.

نکته ی قابل توجه آنکه برای انتخاب رنگ کامپوزیت با توجه به اینکه کامپوزیت ونیر مقداری جذب دارد بهتر است رنگ انتخابی یک درجه روشن تر از رنگ موردنظر باشد تا در نهایت به رنگ دلخواه و مطلوب خود برسید. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص طیف های رنگی کامپوزیت بیشتر صحبت نماییم:

سفیدترین رنگ کامپوزیت

ممکن است که علاقه داشته باشید تا دندان هایی فوق العاده سفید و درخشان داشته باشید اما باید این موضوع را هم مدنظر بگیرید که انتخاب سایه رنگی بیش از حد سفید موجب می شود که دندان هایتان دارای ظاهری غیر طبیعی باشند حتی ممکن است رنگ روشن کامپوزیت در تضاد با رنگ پوست شما بوده و بدین ترتیب جذابیت کمتری داشته باشد. دندانپزشک زیبایی با تکیه بر تجربه ی خود قادر است که بهترین و مناسب ترین رنگ کامپوزیت ونیر را برای اصلاح طرح لبخند شما انتخاب نماید.

نکته ی جالب توجه آنکه یکی از معیارهای انتخاب رنگ کامپوزیت که دندانپزشک به آن دقت می کند میزان سفیدی چشم است. رنگ کامپوزیت نباید از سفیدی چشم سفیدتر باشد در غیر اسن صورت کاملا غیر طبیعی به نظر خواهد رسید.

مراقبت از رنگ کامپوزیت ها

کامپوزیت های دندانی مقوام و بادوام هستند اما با این حال باید به خوبی از ان ها مراقبت نمود تا دچار رنگ گرفتگی نشوند و طول عمرشان نیز افزایش پیدا کند. توجه به نظافت و پاکیزگی دندان ها، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به شکل مداوم و مراعات کردن رژیم غذایی پس از انجام کامپوزیت ونیر دندان، نکتات بسیار مهم و قابل توجهی در پیشگیری از رنگ پذیری کامپوزیت ونیر هستند. پس از کامپوزیت نمودن دندان ها باید از خوردن غذاهای رنگی همچون چای، قهوه، نوشابه و… پرهیز کرد و یا اینکه مصرف اینگونه خوراکی ها را به حداقل خود رساند. استعمال دخانیات نظیر سیگار و قلیان رنگ کامپوزیت را تغییر می دهد. تا حد امکان سعی کنید از استعمال دخانیات بپرهیزید.

مراقبت های کلی از کامپوزیت

  1. بعد از خوردن مواد غذایی مانند چای و قهوه و یا خوراکی های دارای مواد رنگی دندان های خود را مسواک کنید، زیرا کامپوزیت ها رنگ پذیر بوده و دچار تغییر رنگ می شوند.  
  • مسواک زدن پس از صرف هر وعده غذایی جزو اقدامات ضروری است اما باید توجه داشته باشید که مسواک زدن زیاد هم موجب می شود که سطح صیقلی کامپوزیت از بین رفته و کدر رنگ شود که در این صورت باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک سطح رویی کامپوزیت را پولیش دهد و به حالت صیقلی قبلی باز گرداند.
  • برای استفاده از خمیر دندان بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید، زیرا امکان دارد دندانپزشک با توجه به نوع کامپوزیت، خمیر دندان خاصی را معرفی کند.
  • مهم ترین نکته در خصوص نگهداری از ونیر کامپوزیت، پرهیز از جویدن خوراکی های سفت است. جویدن غذاها و خوراکی های سفت و سخت می تواند موجب شکستگی و آسیب رساندن به ونیر کامپوزیت شود.