طبیعی و مصنوعی بودن کامپوزیت

طبیعی و مصنوعی بودن کامپوزیت : انجام کامپوزیت ونیر، شبیه پرکردن دندانها می باشد. روکش ونیر کامپوزیت به طور کامل با سطح دندان هم باند می شود. این روکش ها که بسیار نازک هستند، طوری روی دندان ها قرار می گیرند که امکان برداشت آن ها وجود ندارد و یا به سختی امکان پذیر است. معمولا برای برداشت، عملیات تراش دندان انجام می شود. گاهی، قسمتی از کامپوزیت دندان جدا شده و روکش های جدید جایگزین خواهند شد. باید در نظر داشته باشد که یک درمان نباید همیشه محاسن و زیبایی به همراه داشته باشد و از هر گونه آسیب و عوارض احتمالی عاری باشد.

علت مصنوعى و بزرگ بنظر رسیدن


برخی افراد فکر می کنند که بزرگ به نظر رسیدن روکش های کامپوزیت، به دلیل ضخامت بالای آن ها است. ونیر کامپوزیت همانطور که قبلا اشاره شد، پوسته های شفاف و بسیار نازکی محسوب می شوند که با دقت بالایی روی دندان ها کاشت می شوند، پس چرا در ظاهر بزرگ و ضخیم نشان داده می شوند؟ زوایا و نحوه فرم دهی خمیر کامپوزیت، در افزایش ضخامت روکش های ونیر، موثر است و تنها نباید به نحوه پولیش بندی آن ها بسنده کرد. روکش ها باید مانند دندان های طبیعی، دارای شیار و برجستگی های کاملا طبیعی باشند. برای مثال سه برجستگی باید در اثر دو شیار طولی همگن باشد. همانطور که می دانید، سطح دندان های طبیعی تخت و کاملا صاف نبوده و دارای سه شیب در شکل بندی است که در زیر به آن پرداخته شده است.

انواع شیب بندی پولیش


 اولین شیب به سمت لثه های سمت خارج، یک شیب در جهت میانی و مستقیم و شیب آخر لبه دندان ها به سمت داخل، می باشد. بنابراین فرم دهی به خمیر کامپوزیت ونیر، عملی کاملا علمی که باید بر اساس زوایا و شیب بندی دندان های طبیعی، پولش داده شوند. اگر این نکات رعایت گردند، پولیش دندان در زیباترین شکل خود، نمایان می گردد. یکی از اصولی ترین موارد در انجام لمینت سرامیکی و کامپوزیت، این است که نمای داخلی دندان ها طبیعی باشد و مصنوعی به نظر نرسد. در برخی از افراد، ممکن است به صورت ژنتیکی، شیبی به سمت داخل دهان داشته باشند که این باعث می شود هنگام خندیدن رنج ببرند. دندانهای این دسته از افراد، به خوبی نمایش ندارند. برای تکمیل طرح لبخند در این افراد، بهترین روش درمانی، انجام ارتودنسی است.

تکنیک لایه به لایه


از این تکنیک برای طبیعی بودن کامپوزیت ونیر، استفاده می کنند. در تکنیک لایه به لایه، از کامپوزیت های مختلف که در رنگ و میزان شفافیت باهم فرق دارند، یک درمیان استفاده می شود. اجرای این فرایند، بدین گونه است که در نواحی طوق، از رنگ های تیره تر و در نواحی لبه، از رنگ های شفاف استفاده می شود. کامپوزیت های اوپاک، بیشترین کاربرد را در این تکنیک داشته اند که در بیس دندان، استفاده می شوند. یکی از موارد تاثیرگذار در قیمت کامپوزیت دندان، نوع برند آن است. برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند، تمامی کامپوزیت هایی که به عنوان روکش به کار می روند، سفید رنگ هستند.

 خمیر های کامپوزیت، همیشه سفید رنگ نیستند و بهتر است به رنگ طبیعی دندان ها شبیه باشند. در انجام لمینت سرامیکی و کامپوزیتی، تخصص و میزان تجربه دندانپزشک، بسیار حساس و ضروری است و حوصله ای که در این حین توسط او، خرج می شود در کیفیت هرچه بیشتر درمان، تاثیرگذار است. در این جا اشاره به یک نکته الزامی است، گول مراکزی که با دادن تبلیغات دروغین و کم هزینه، قصد جذب مشتری دارند را نخورید. برای انجام درمانی تخصصی بر پایه های علمی، هزینه مسئله نیست و کیفیت باید مد نظر باشد. امیدواریم از خواندن مقاله، طبیعی و مصنوعی بودن کامپوزیت، لذت برده باشید.