صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

صاف کردن دندان بدون ارتودنسی ، یکی از روش هایی است که می تواند باعث ایجاد یک لبخند زیبا شود. هر فردی دوست دارد لبخندی زیبا با دندان هایی مرتب داشته باشد. اما برخی افراد از این موهبت محروم بوده و همواره به دنبال راهی هستنند که بتوانند این مشکل را به خوبی حل کنند. راه های زیادی برای مرتب کردن دندان ها وجود دارد که هر شخص با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد، یکی را به دلخواه انتخاب می کند.

یکی از این روش ها و اقدامات، استفاده از ارتودنسی است اما این روش با سختی هایی همراه بوده و به همین دلیل برخی افراد حتی اگر به استفاده از آن نیاز فراوان داشته باشند، به سراغ آن نخواهند رفت. این دسته به دنبال راهی هستند که بتوانند دندان هایشان را بدون استفاده از ارتودنسی صاف کنند. ما در این متن قصد داریم چندین روش به شما معرفی کنیم که می توانید با استفاده از آنها به رویای داشتن یک لبخند بدون استرس و زیبا در کوتاه ترین زمان ممکن دست پیدا کنید.

روش های صاف کردن دندان بدون ارتودنسی

نکته ای که قبل از توضیح روش های صاف کردن دندان بدون ارتودنسی باید ذکر شود آن است که در واقع در این روش ها دندان ها از جای خود حرکت داده نمی شوند. عملیاتی که در این روش ها صورت می پذیرد در واقع انجام کارهای اصلاحی است و خوب است قبل از انتخاب هر یک از این روش ها، از این مساله اطلاع پیدا کنید.

استفاده از کامپوزیت

در استفاده از کامپوزیت برای صاف کردن دندان ها، برخی دندان ها با ابزار مخصوص تراش خورده و سپس در جاهایی که دندان پزشک تشخیص می دهد، از کامپوزیت استفاده می شود. در این روش، حرکت کردن دندان ها مانند چیزی که در ارتودنسی وجود دارد اتفاق نیفتاده و با برش مینای دندان مرتب سازی انجام خواهد گرفت. استفاده از کامپوزیت نیاز به صرف زمان زیادی ندارد و به همین دلیل برخی افرادی که تمایل به استفاده از ارتودنسی ندارند، این روش را انتخاب می کنند.

استفاده از ونیرهای پرسلینی

ونیرهای پرسلینی نیز از دیگر روش های صاف کردن دندان ها بدون استفاده از ارتودنسی است. از این روش برای مرتب کردن دندان هایی که دچار شکستگی شده اند و یا فاصله زیادی با هم دارند، استفاده می شود.ونیرهای پرسلینی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند و شما می توانید به مدت 20 سال از تاثیر ونیرها در صاف کردن دندان هایتان، استفاده کنید. این ماده نیز ترمیمی است و دندان ها در آن از جای خود حرکت نخواهند کرد.

معایب استفاده از ارتودنسی های سریع

در ارتودنسی های سریع، دندان ها جابه جا نشده و مرتب سازی آنها تنها با استفاده از مواد ترمیمی صورت می گیرد. دندان پزشک در این شرایط مجبور است قسمتی از دندان را برش دهد تا بتواند عملیات ترمیم را به خوبی انجام دهد. در همین مرحله یکی از بزرگترین خطرات برای دندان ها ایجاد خواهد شد و آن هم خراش دندان و بروز آسیب است.

این روش با سرعت بالایی انجام می شود اما ممکن است در آینده باعث پوسیدگی دندان ها شده و مشکل دیگری برایتان ایجاد کند.مشکل دیگری که ممکن است شما را درگیر کند، افزایش حجم لثه و یا تحلیل رفتن آن است. در این شرایط احتمال آنکه دندان های شما در اثر این  عارضه در معرض خطر از دست رفتن قرار گیرد، وجود دارد.

جمع بندی

استفاده از دو روش گفته شده در صاف کردن دندان بدون ارتودنسی، در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می گیرد اما ممکن است عارضه های بیشتر و غیر قابل جبران تری را در آینده برای شما ایجاد کند.

آذر 27, 1399 0:31 ق.ظ