سن مناسب برای کامپوزیت

سن مناسب برای کامپوزیت : شاخصه های مختلفی وجود دارد تا دندانپزشک با استفاده از آن ها تشخیص دهد که آیا دندان های بیمار قابلیت انجام ونیر کامپوزیت را دارد یا خیر، این شاخصه های ساختاری شامل موارد زیر هستند:

  1. موقعیت هریک از دندان ها در فک بالا و پایین
  2. مقدار فاصله هایی که در دندان های نیش وجود دارد
  3. اندازه ریشه دندان نیز از موارد بسیار حساس و مهم است.
  4. سلامت هریک از دندان ها
  5. نوع برهم آیی در محل تاج دندان
  6. دندان هایی که پر شده یا جراحی شده اند.

ونیر کامپوزیت در سنین پایین

معمولا قبل از انجام ونیر کامپوزیت اقداماتی جهت بررسی هریک از مواردی که در بالا اشاره شد توسط متخصص این حوزه انجام می گیرد، عصب کشی دندان های خراب شده  که از ملزومات اساسی در کامپوزیت ونیر دندان محسوب می گردد، از اولین اقدامات است. همچنین اگر تاج دندان پوسیده شده باشد، عمل جراحی لثه انجام می شود. قبل از ونیر کامپوزیت فرم دهی و عمل تراش روی دندان انجام می گیرد تا فضای کافی برای قرارگیری روکش های ونیر ایجاد شود.

باید توجه داشته باشید که در مردان تا سن بیست و یک سالگی و در خانم ها تا سن هفده سالگی رشد استخوان همچنان ادامه داشته و این باعث می شود تا دندان ها رشد کاملی نداشته باشند.در این سنین با انجام کامپوزیت فواصل زیادی بین لثه و دندان ایجاد می شوند، این باعث می گردد تا ظاهر کلی دندان ها بد فرم باشند. البته لازم به ذکر است که در برخی افراد به دلایل وراثتی، ظاهر دندان ها کج و بد فرم هستند، در این شرایط می توان از درمان کامپوزیت دندان در سنین کم استفاده کرد. بعد از اتمام روند درمان بهتر است ترمیم های ماهانه از این روکش ها انجام گیرد.

برای چه افرادی مناسب است

برای افراد بالای نوزده سال که در آن ها میزان بد فرمی دندان ها در حد خفیف است و دارای لکه های دندانی و تیرگی های موضعی روی سطح دندان هستند، استفاده از ونیر کامپوزیت توصیه می شود. در موارد خیلی شدید توصیه می شود که برای از بین بدشکل بودن  از روش لمینت استفاده کرد. گاهی اوقات نیز با تشخیص دندانپزشک انجام ارتودنسی پیشنهاد می شود. برخی افراد به دلیل عدم آگاهی کافی با انجام ونیر کامپوزیت در کلینیک های نامعتبر دچار عارضه های شدیدی شده اند. برای آشنایی با بهترین مراکز درمانی انجام ونیر کامپوزیت می توانید از طریق سایت تخصصی سپیدنت مرجع دندانپزشکی اقدام کنید.

نکاتی جهت انتخاب رنگ ونیر

اولین نکته مهم این است که بهترین رنگ برای روکش های کامپوزیت ونیر لزوما رنگ سفید نیست، مواردی چون پوست افراد و زوایای صورت در انتخاب بهترین رنگ موثر هستند. انتخاب رنگ طبیعی متناسب با رنگ دندان ها لبخندی زیبا و درخشان به شما هدیه می دهد. افرادی که دندان های سفید تر دارند، از سایه های روشن برای ونیر کامپوزیت بهر ببرند، چراکه در طبیعی جلوه کردن دندان های آن ها نقش بسزایی دارد. البته سفیدی رنگ چشم ها در رنگ کامپوزیت دندان موثر خواهد بود.

 اگر رنگی که  انتخاب می کنید، روشن تر از سفیدی چشم ها باشد، باعث می شود تا روکش های ونیر حالتی مصنوعی داشته باشند. سفیدی چشم ها یکی از منابع قوی برای انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت محسوب می شود. متخصصین ونیر کامپوزیت همگی این موارد را برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان در نظر خواهند گرفت. در سایت سپیدنت می توانید با برترین اساتید این حوزه به طور کامل آشنایی پیدا کنید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.