سفید کردن دندان

کدر شدن دندان

یکی از عمده ترین اشکالاتی که در ظاهر دندان ها ایجاد می شود، تغییر رنگ و کدر شدن آن هاست. داشتن دندان های سفید در زیبایی طرح لبخند موثر است و از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به همین دلیل افراد بسیاری خواهان سفید کردن دندان های خود هستند و به دنبال روش هایی برای سفید کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه می کنند. بر اساس گزارشات تحقیقاتی دندانپزشکی این نکته را باید مد نظر قرار داد که دندان های سفید به معنای دندان های سالم نیست.دلیل مختلفی سبب کدر شدن دندان ها و تغیر رنگ مینای دندان های می شود.

  • رژیم غذایی نامناسب و استعمال دخانیات از عمده ترین دلایل تغییر رنگ دندان ها می باشند. بسیاری از افراد علیرغم رعایت بهداشت دهان و دندان ها باز هم دچار تغییر رنگ دندان ها می شوند. مصرف مکرر چای و قهوه و هم چنین مواد غذایی حاوی رنگ دانه در ایجاد این مشکل موثر است.
  • از دیگر دلایل تغییر رنگ دندان ها می توان به ژنتیک افراد و عوامل اکتسابی اشاره کرد.
  • بالا رفتن سن نیز از فاکتورهایی ست که سبب می شود تا با گذر زمان تغییر رنگ در دندان ها ایجاد شود.

روش های سفید کردن دندان

روش هایی مختلفی وجود دارد که به وسیله ی آن می توان تغییر رنگ دندان ها اصلاح کرده و دندان ها را سفید کرد. بسیاری از این روش ها به صورت خانگی انجام شده و راهی مناسب برای سفید کردن دندان ها می باشد، راه دیگر به صورت شیمیایی می باشد که بلیچینگ نام دارد.

  • جوش شیرین: یکی از روش های معمول برای از سفید کردن و از بین بردن لکه ها، مسواک زدن با جوش شیرین است. استفاده مدوام از جوش شیرین برای سلامت مینای دندان مناسب نیست و بهتر است چند وقت یک بار از آن استفاده شود. ترکیب جوش شیرین همراه با لیمو نیز تبدیل به خمیری خواهد شد که در سفید کردن آن ها موثر خواهد بود.
  • توت فرنگی: استفاده از پوره ی توت فرنگی به هنگام مسواک زدن از دیگر راه های سفید کردن دندان می باشد. از آن جایی که توت فرنگی ترکیبی اسیدی دارد، در از بین بردن لکه های دندان به مرور زمان کمک خواهد کرد.
  • روغن نارگیل: استفاده از روغن نارگیل و چرخاندن آن درون دهان یکی از راه های موثر سفید کردن دندان ها می باشد.ترکیبات روغن نارگیل به گونه ای ست که مانع تشکیل پلاک بر روی دندان ها شده و هم سبب کاهش حساسیت های دندانی نیز خواهد شد.
  • پوست پرتقال: بخش سفید پوست پرتقال برخلاف پرتقال خاصیت اسیدی نداشته و به عنوان حلال طبیعی محسوب می شود. این حلال طبیعی حاوی ماده ای به نام لیمونن می باشد که در مواد سفید کننده ی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سرکه سیب: سرکه سیب ماده ی شگفت انگیز با خواص دارویی و درمانی فراوانی می باشد که یکی از ویژگی های آن خاصیت سفید کنندگی دندان می باشد. مسواک زدن با سرکه سیب سبب می شود تا لکه های بروی دندان ها از بین برود.
  • زردچوبه: زردچوبه از دیگر موادی ست که به دل داشتن موادی آنتی اکسیدانی می توان در سفید کردن آن ها مورد استفاده قرار گیرد. این ماده در حفظ سلامت لثه ها نیز موثر است.

بلیچینگ روشی برای سفید کردن دندان

بلیچینگ روشی شیمیایی ست که به صورت خانگی و هم در مطب دندانپزشکی برای سفید کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. بلیچینگ با استفاده از ترکیباتی که حاوی پراکسید هیدروژن می باشد در مدت زمان کوتاه، سبب سفید شدن دندان ها خواهد شد. پیش از انجام هر روشی برای سفید کردن دندانها بهتر است که با مراجعه به دندانپزشکی از سلامت دندان های خود اطمینان حاصل کنید.

تیر 11, 1399 11:24 ب.ظ