ساخت کامپوزیت دندان

ساخت کامپوزیت دندان با استفاده از روکش های ونیر بوده که برای اصلاح طرح لبخند برا دندان های بیمار استفاده می شود. با کمک روکش های کامپوزیت می توان عیوب ظاهری دندان را  همچون بدرنگی و زردی آن ها،  لب پریدگی و شکستگی های جزئی را برطرف کرد. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص نحوه کامپوزیت ونیر دندان صحبت نماییم و مراحل آن را نام ببریم، در این مقاله علاوه به تمامی مراحل ساخت کامپوزیت ونیر پرداخته می شود.

نحوه اجرای کامپوزیت ونیر

نحوه ی کامپوزیت دندان به این شکل است که در ابتدا رنگ آن متناسب با سلیقه مشتریان انجام می شود. کامپوزیت های ونیر دندان در رنگ ‌های متنوعی وجود داشته و هر فردی باید از قبل، رنگ موردنظر خود را انتخاب نماید. رنگ کامپوزیت دندان  باید با رنگ پوست و مو تطابق داشته باشد و کاملا هماهنگ باشد تا باعث زیبایی هرچه بیشتر دندان ها گردد. دندانپزشک از کتابچه راهنمای خود که شامل نمونه ‌هایی مختلفی از رنگ‌های کامپوزیت است برای انتخاب رنگ توسط بیمار استفاده می ‌کند.یکی از عوامل مهم در ساخت کامپوزیت دندان انتخاب رنگ آن می باشد

پاکسازی جرم دندان ها برای روکش

اگر سطح دندان ها‌ بدون جرم نباشد نمی ‌توان از روکش های کامپوزیت ونیر استفاده کرد. معمولا قبل از قرار دادن روکش، دندانپزشک دندان ‌های شما را پولش کرده تا هر گونه جرم و پلاک دندانی از روی آن ها برداشته گردد. این آماده ‌سازی به لایه مینای دندان نفوذ کرده و عاج یا لایه زیرین دندان ظاهر می‌ شود. 

گذاشتن ونیر بر روی روکش دندان  

در این مرحله، دندانپزشک ماده کامپوزیت را با استفاده از یک برس کوچک یا اپلیکاتور روی سطح متخلخل شده ی دندان اعمال می کند. برای آنکه اطمینان حاصل شود که ماده کامپوزیتی دندان به شکل یک لایه نازک بر روی کل دندان و سطوح آن پخش شده است گاهی اوقات  به آرامی بر روی دندان باد دمیده می ‌شود. در سایت تخصصی سپیدنت می توانید با بهترین کلینیک های درمانی آشنا شوید. مفتخریم به شما عزیزان بهترین خدمات درمانی و زیبایی در حوزه دهان و دندان را ارائه کنیم.

پس از آنکه ماده کامپوزیت بر روی دندان قرار گرفت، پرتو نوری با طول موج خاص را بر روی آن می‌ تابانیده می شود. دندانپزشک این کار را با استفاده از ابزارهایی خاص انجام می دهد. نور یکی از این واحدهای مرئی به رنگ آبی است و کاتالیزور را در ماده کامپوزیت فعال کرده و موجب سخت شدن آن می ‌شود. معمولا مدت زمان تابش نور بر روی کامپوزیت دندان حدود 10 تا 20 ثانیه خواهد بود. پس از آن اکنون می ‌توان گفت که کامپوزیت ونیر  اولیه ‌ای برای دندان ایجاد شده است.

 نحوه گذاشتن ماده کامپوزیتی دندان

پس از آن که باندینگ اولیه با سطح دندان ایجاد شد، از طریق ماده کامپوزیتی لایه ‌های پی در پی کامپوزیت دندانی به دندان اضافه می ‌شود تا شکل و حجم مورد نیاز برای ترمیم دندان تشکیل شود. با افزودن و تنظیم هر یک از این لایه‌ ها، یک پیوند شیمیایی با لایه ‌های کامپوزیت ایجاد می ‌شود، این لایه ها قبلا بر روی دندان قرار داده شده ‌‌اند. کامپوزیت ونیر دارای مقاومت زیادی در برابر فشار هستند. دندانپزشک آن را در قسمت‌های کوچک بر روی دندان می‌گذارد و به آرامی هر یک از آنها را بر روی جای خود با برس می‌مالد تا زمانی که بخشی از ترمیم در حال ساخت از شکل مورد نیاز برخوردار باشد.

پس از آن که دندانپزشک از موقعیت کامپوزیت رضایت کامل داشت به کمک همان نور قبلی تنظیمات اولیه را انجام می ‌دهد. معمولا مدت زمان لازم برای تابش پرتو نور چیزی حدود 10 تا 40 ثانیه و در برخی از موارد احتمالا بیشتر است.

خرداد 18, 1400 8:32 ب.ظ