ساخت ارتودنسی در خانه

روشهای ساخت ارتودنسی در خانه

ساخت ارتودنسی در خانه با نوار چسب دندان یکی از روش هایی است که در گذشته برای از بین بردن فواصل دندانی مورد استفاده واقع می شده است. این روش به هیچ عنوان بهینه و موثر نبوده و مشکلات خاص خودش را دارد. همانگونه که می دانید برای صاف کردن و از بین بردن فواصل دندان ها احتیاج به دقت فراوانی است که فرد علاوه بر دقت احتیاج به اطلاعات زیادی در مورد ساختار دهان و دندان نیز دارد. از بین بردن فواصل دندانی با روش خانگی بدون خطا نبوده و در نهایت می تواند به لثه ها آسیب فراوانی بزند و نه تنها فاصله های دندانی را برطرف نماید بلکه سبب افزایش فاصله نیز شود. بنابراین اگر فردی قصد استفاده از این روش درمانی را دارد باید حتما به نزد دندانپزشک مجرب حرفه ای و متخصص مراجعه نماید تا این کار بدون هیچ مشکلی انجام شود.  

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت یکی از پر استفاده ترین روش ها برای برطرف نمودن نواقصی همجون کجی و یا وجود فاصله میان دندان هاست. با روش ساخت ارتودنسی در خانه نمی توان مشکلات شدید دندانی را برطرف نمود اما با ارتودنسی ثابت این امر به آسانی محقق می شود. مزیت ارتودنسی ثابت برای داشتن یک لبخند زیبا پس از درمان بر هیچکس پوشیده نیست. توجه داشته باشید که به هر میزان در دوره درمان از ارتودنسی ثابت خود بیشتر مراقبت کنید، می توانید دوره درمان ارتودنسی راحت تر و کوتاه تری سپری کنید و از بروز مشکلات احتمالی در آینده نیز جلوگیری کنید. همانطور که تمام متخصصین ارتودنسی توصیه می کنند بسیار مهم است که نکاتی را در زمان درمان برای مراقبت از ارتودنسی ثابت خود به یاد داشته باشید.

مسواک زدن با ارتودنسی ثابت

مراقبت از دندان ها و مسواک زدن جزو مواردی می باشند که بسیار حائز اهمیت هستند. اهمیت این اقدامات درطول طول درمان با ارتودنسی بیش از پیش افزایش می یابد چرا که در این برهه دندان ها احتیاج ره مراقبت های بسیاری دارند. مشکلات لثه و دندان در مدت زمان درمان ارتودنسی ممکن است به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی افزایش پیدا کند. شما باید زمان زیادی را صرف مسواک زدن منظم دندان های خود کنید. این کار را باید به آرامی انجام دهید تا به سیم ها و براکت های ارتودنسی ثابت خود آسیب نزنید.

برای مراقبت از دندان ها در طول دوره درمان خود با ارتودنسی اکیدا توصیه می شود که بعد از هر وعده غذایی حتما از مسواک استفاده نمایید، زیرا غذاهای بیشتری در ارتودنسی ثابت شما گیر کرده و باعث ایجاد پلاک می شوند. از مسواک های نرم و خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. نخ دندان هم برای خارج کردن مواد غذایی گیر کرده می تواند مناسب باشد اما دقت کنید که فشار زیادی به ارتودنسی ثابت خود وارد نکنید.

خودداری از مصرف برخی از غذاها و خوراکی ها

متخصص ارتودنسی یک لیست از غذاهایی که در هنگام استفاده از ارتودنسی سپیدنت باید از آن ها پرهیز کرده و استفاده نکنید، در اختیار شما قرار خواهد داد. یک قاعده کلی این است که در طول درمان با ارتودنسی از مصرف هر نوع غذای چرب، سفت و جویدنی باید پرهیز شود. از خوردن غذا های چسبنده مانند شکلات یا آبنبات که احتمال گیر کردن آن ها در لا به لای ارتودنسی ثابت شما زیاد است بپرهیزید.

مورد مهم دیگر که برای مراقبت از ارتودنسی سپیدنت باید رعایت کنید، مراقبت در مقابل هر چیزی است که در دهان خود قرار می دهید. جویدن ناخن ها یا سر خودکار ها عادت ناپسندی است که حتما باید از  آن ها پرهیز نمایید. موارد مشابه این عادات نیز می تواند به راحتی مشکل ساز شود. همچنین باید بیشتراز قبل مراقب باشید که شی سختی در غذای شما وجود نداشته باشد. توجه داشته باشید که اگر این موارد را رعایت کنید قطعا دوره درمان کوتاه تری خواهید داشت.