رژیم غذایی بعد از کامپوزیت

رژیم غذایی بعد از کامپوزیت : روکش های کامپوزیت و لمینت سرامیکی بیشتر برای زیبایی دندان ها به کار رفته و نمی توانند نقش دندان های طبیعی را برای فرد ایفا کنند. این روکش ها باعث می شوند تا فرد هنگام لبخند زدن دندان هایی درخشان داشته باشد.

عدم استفاده از برخی خوراکی ها


 برخی مواد غذایی چون نوشیدنی های خاص بعد از انجام ونیر کامپوزیت همچنان قابل استفاده هستند، لازم به ذکر است برای حفظ سلامت روکش های کامپوزیت ونیر تا مدتی نباید از بعضی خوراکی ها استفاده کنید. توصیه اکید پزشکان بر این است تا جایی که می توانید برای حفظ رنگ روکش های لمینت و کامپوزیت از مصرف خوراکی های رنگی چون چای، انواع قهوه ها، شراب و امثال این ها خودداری کنید. زیرا استفاده از این مواد رنگی باعث پیدایش لکه های تیره روی روکش های کامپوزیت خواهند شد.

علاوه بر مواد رنگی، باید از خوراکی های سفت که باعث سخت جویدن می شوند، پرهیز کرد. استفاده از مواردی چون، آب نبات، سیب، انواع آجیل ها، تخمه و غیره باعث می شوند تا ونیر کامپوزیت شل شده و یا از جا کنده شود. سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو باعث کدر شدن لمینت های کامپوزیتی خواهند شد، علاوه بر آن مواد الکلی نیز تا حد زیادی در مات شدن روکش های ونیر تاثیرگذار هستند. مواد کامپوزیتی با توجه به فرم و اندازه اصلی دندان ها صیقل داده شده و کاملا هماهنگ در بستر مناسب خود قرار می گیرند. این باعث می شود تا لبخند شما نسبت به گذشته جذاب تر و تمامی عیب های ظاهری دندان از بین بروند.

تفاوت های بنیادین


در بسیاری از کاربردها روش های کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی مشابه هستند، ولی دارای تفاوت هایی بنیادین نیز می باشند. این تفاوتها به  فاکتورهای مختلفی اعم از قیمت گذاری، دوام یا طول عمر، روش انجام و ظاهر ایجاد شده توسط هریک بستگی دارند. معمولا قیمت لمینت سرامیکی دو برابر کامپوزیت دندان در اکثر کلینیک های دندانپزشکی محاسبه می شود. روش اجرایی هر کدام از این روش های درمانی نیز با یکدیگر فرق دارد. معمولا ساخت قالب لمینت به لابراتور متحول می شود و به وقت زیادی نیاز دارد.

این درحالی است که مواد ونیر کامپوزیت نهایتا در دو جلسه توسط دندانپزشک روی دندان های بیمار کاشت می شوند و نیازی به ساخت در لابراتور پزشکی ندارد. لازم به ذکر است که ساخت روکش های کامپوزیت نیازی به آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی ندارند. مهارت بالای دندانپزشک در کیفیت نهایی روش اجرایی بسیار موثر خواهد بود. یکی دیگر از تفاوت های بنیادین بین لمینت و کامپوزیت ونیر دندان میزان تراش مینای دندان هاست. معمولا در روش ونیر کامپوزیت مینای دندان دستخوش تغیر نشده و همین باعث شده است تا روشی برگشت پذیر محسوب گردد. از نظر ظاهر ایجاد شده نیز لمینت های سرامیکی بسیار درخشان تر از روکش های کامپوزیت هستند، معمولا پوسته های سرامیکی لمینت بسیار شفاف تر و روشن تر از مواد کامپوزیتی می باشند.

رفع عیوب ظاهری دندان


رزین هایی که در کامپوزیت ونیر استفاده می شوند، بیشتر برای پرکردن دندان های نیش به کار می روند. این علاوه بر ترمیم دندان ها در زیبایی دو برابر آن ها نیز نقش مهمی  دارد. علاوه بر این مورد در رفع مشکلات ساختاری دندان نیز تاثیرگذار هستند. به برخی از این موارد در زیر اشاره کرده ایم:

  1. صاف کردن دندان ها طوریکه شبیه حالت طبیعی شوند.
  2. اصلاح فواصل زیاد بین دندان ها
  3. از بین بردن شکستگی های جزئی و ترک خوردگی ها روی سطوح دندانی
  4. اصلاح رنگ دندان بر اساسی که بیشتر شبیه به رنگ دندان های طبیعی شوند.
  5. رفع کوتاهی برخی دندان ها