روش های برداشتن کامپوزیت ونیر

روش های برداشتن کامپوزیت ونیر از روی دندان ها یکی از آن دسته اقداماتی است که پس از آسیب دیدن  کامپوزیت ها باید انجام شود. کامپوزیت ونیر یکی از تکنیک هایی است که افراد برای اصلاح طرح لبخند خود از آن استفاده می نمایند. این تکنیک تنها در یک جلسه درمانی اجرا می شود و قادر است که کلی عیوب دندان ها را برطرف نماید.

 پس از قرار دادن کامپوزیت روی دندان ها لازم است که به خوبی از آن ها مراقبت نمایید تا دچار آسیب نشوند اما گاهی به علت توجه نکردن به نکات مراقبتی و خوردن غذاخای سفت کامپوزیت ها ترک برداشته و شکسته می شوند و یا گاهی ممکن است دچار تغییر رنگ شوند. در چنین شرایطی باید کامپوزیت ونیر برداشته شده و کامپوزیت های جدید جایگزین شوند اما این که آیا کامپوزیت های دندان به راحتی قابل جدا شدن می باشند یا خیرتا حد بسیار زیادی بستگی به نحوه عملکرد دندانپزشک شما دارد. نکته ی قابل توجه آنکه تعویض کامپوزیت دندان باید حتما به وسیله ی یک دندانپزشک ماهر و متخصص انجام شود. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص تکنیک های برداشتن کامپوزیت دندان و هزینه آن صحبت نماییم:

برداشتن کامپوزیت ونیر با ورقه های سمباده

ورق سمباده یک سطح کاملا ساینده دارد که به آسانی می تواند کامپوزیت های ونیر را از روی دندان ها بردارد و آن ها را پولیش نماید. ورقه های سمباده از انعطاف پذیری بسیار خوبی برخوردار هستند و به همین علت هم به تمامی سطح دندان‌ها دسترسی کامل دارند و بدین تریب می توانند مینای دندان را مجددا از زیر کامپوزیت ونیرها بیرون بیاورند و سطح شفاف دندان‌ها را نمایان کنند. نکته ی قابل توجه آنکه برداشتن کامپویت دندان با سمباده یک تکنیک قدیمی و منسوخ شده است و در حال حاضر این تکنیک به هیچ عنوان کارایی ندارد زیرا با پیشرفت تکنولوژی روش های نوین و جدید دیگری ابداع شده اند که کارایی بهتر و بیشتری دارند.

برداشتن کامپوزیت با دریل های کاربیدی

دریل های کاربیدی یکی دیگر از ابزارهایی می باشد که می تواند در برداشتن کامپوزیت کمک نماید. دریل های کاربیدی با سرعت بسیار بالا می ‌توانند در پولیش کردن و برداشتن کامپوزیت دندان موثر باشند. در صورتی که دندانپزشک از فشار مناسب هنگام استفاده از دریل کاربید روی دندان های شما استفاده کند می تواند کامپوزیت ونیر ها را بسیار سریع تر از روش ورق های سمباده از روی دندان های شما بردارد. اما با این حال دریل کاربید به اندازه ورقه سمباده انعطاف پذیر نبوده و قادر نیست مواد کامپوزیت بین دندان ها در گوشه هایی که دسترسی به آنها با سخت است را از روی دندان ها بردارد. به همین علت می توان گفت که این روش هم کارایی چندانی ندارد.

برداشتن کامپوزیت ونیر دندان با Air-abrasion  

تکنولوژی ابریژن یکی از تکنیک های جدید و نوین برای برداشتن کامپوزیت های دندانی است. با استفاده از این تکنولوژی، دندانپزشکان از ابزاری استفاده می کنند که جریان هوای حاوی ذرات اکسید آلومینیوم بسیار ریز را روی دندان ها کنترل می کند. روش برداشتن کامپوزیت دندان این امکان وجود دارد که کامپوزیت ها را بدون آسیب رساندن به مینای دندان و با دقت بسیار بالا از روی دندان‌ها برداشت.

هزینه برداشتن کامپوزیت ونیر چقدر است

هزینه برداشتن کامپوزیت ونیر بستگی به این موضوع دارد که دندانپزشک مربوطه قصد دارد از چه روشی برای برداشتن کامپوزیت استفاده نماید و اینکه چه مدت زمانی لازم است برای اینکه کامپوزیت ونیربه طور کامل از دندان ها برداشته شود به طور معمول بیمه های دندانی، کامپوزیت ونیر را تحت پوشش قرار نمی دهند. در صورتی که بخواهید از روش ایر ابریژن که به عنوان بهترین روش برداشتن کامپوزیت دندان شناخته می شود استفاده کنید هزینه ای از طرف بیمه به شما پرداخت نمی شود. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب برداشتن کامپوزیت دندان ، هزینه کامپوزیت ونیر را طی یک جلسه مشاوره رایگان با دندانپزشک مشخص نمایید.