رنگ پذیری کامپوزیت دندان

 رنگ پذیری کامپوزیت دندان : نوع کامپوزیتی که برای انجام درمان استفاده می شود، در رنگ پذیری آن ها موثر است. در بین تمامی کامپوزیت ها، نانوفیلر ها از رنگ پذیری کمتری برخوردار هستند. دلیل آن فیلرهای بسیار کوچکی است که در ساختار آن ها استفاده شده است. نحوه پولیش کردن کامپوزیت ها نیز در رنگ پذیری آن ها تاثیرگذار است. اگر پزشک با دقت بالایی فرایند پولیش دندان را انجام دهد و ونیرها را به طور کامل صاف و صیقلی کند، رنگ پذیری کامپوزیت ونیر کمتر می شود.


 رنگ پذیری کامپوزیت دندان

نوع مواد غذایی که بیمار بعد از درمان کامپوزیت دندان استفاده می کند، در رنگ گرفتن روکش های کامپوزیت نقش مهمی دارند. برای مثال استفاده از مواد غذایی رنگی مانند قهوه یا نوشابه در تغییر رنگ آن ها موثر خواهد بود. هرچه بیمار  مراقبت های بهداشتی بعد از درمان را رعایت کند تا حدی از تغییر رنگ کامپوزیت ها کمتر می شود. از بین تمامی نکاتی که بیان شد، خود بیمار و دندانپزشک در حفظ رنگ های کامپوزیت نقش مهم تری را ایفا می کنند. برای مثال اگر کامپوزیت ها با مهارت بالایی بر روی دندان ها بنشیند، به زودی دچار تغییر رنگ نمی شوند و یا اگر بیمار از عادت های نادرست در مصرف مواد غذایی پرهیز کند، خیلی کم تغییر رنگ برای دندان ها ایجاد می شود. برای سفید نگه داشتن کامپوزیت دندان، متخصص از تکنیک های مختلفی استفاده می کند. برای مثال استفاده ترکیبی بلیچ و انامل به روش لایه به لایه باعث درخشش بیشتر دندان های طبیعی شما خواهد شد.  

آیا ونیر هر دو فک امکان پذیر است ؟

اجرای ونیر روی دندان های هر دو فک بیمار به دو عامل مهم بستگی دارد. پس انجام این کار امکان پذیر می باشد. نکته اساسی و مهم اینجاست که رنگ ونیرهای فک بالا و پایین نباید اختلاف زیادی داشته باشند و باید تا حدی استاندارد، همرنگ شوند. بیمار اگر قصد ونیر کردن دندان های یک فک را دارد، باید رنگ آن ها را به گونه ای انتخاب کند که با دندان های فک مقابل تفاوت زیادی نداشته باشد. درمان بلیچینگ نیز برای دندان هایی که کامپوزیت نمی شوند و قرار است رنگ آن ها تغییر کند، گزینه مناسبی محسوب می شود. اختلاف رنگ بین دندان های فک بالا و پایین باید حداکثر تا دو درجه باشد و بیشتر از این مقدار قابل قبول نیست. 

بعد از کامپوزیت کردن بهتر است که بیمار هر روز دندان های خود را با مسواک زدن نظافت کند و در صورت نیاز از نخ دندان و دهان شوی های بهداشتی استفاده کند. دومین نکته مراقبتی که توصیه اکید بسیاری از متخصصین است، پرهیز از جویدن  مواد غذایی سفت نظیر سیب، تخمه و غیره می باشد. استفاده از این خوراکی ها باعث فشار زیاد بر روی ونیر ها شده که گاهی اوقات موجب کنده شدن آن ها می شود. گاهی اوقات به دلیل سهل انگاری بیمار ممکن است این کامپوزیت ها کنده یا لب پر شوند، در این صورت نیز قابلیت ترمیم داشته و از این بابت نگران نباشید.

پاسخ به برخی از سولات مهم بیماران

قبل از هر نوع درمانی باید وضعیت دندان های بیمار با معاینه کامل مشخص شود. برای برخی ممکن است ارتودنسی مناسب نباشد و برای اصلاح طرح لبخند باید از روش های دیگر با مشورت با متخصص خود استفاده کند.  بعد از معاینه و چکاپ دندانپزشک، باید از دندان های بیمار عکسهای فتوگرافی گرفته شود تا برای انتخاب رنگ و فرم دندان ها از آن ها کمک بگیرند. انجام درمان کامپوزیت دندان در یک جلسه انجام می شود، ونیر ها بر روی دندان با استفاده از چسب های مخصوصی قرار می گیرند.


 رنگ پذیری کامپوزیت دندان

کیفیت این درمان باید به گونه ای باشد تا تراش دندان ها به حداقل برسد. در اینجا مهارت و تجربه پزشک دخیل است. در بیشتر افرادی که کامپوزیت ونیر سپیدنت می کنند، معمولا دندان ها تراش داده نمی شوند. بعد از قرار دادن ونیر ها عملیات پولیش انجام می گردد. یکی از دغدغه های افراد در کامپوزیت کردن این است که آیا این درمان عوارض زیادی دارد یا خیر؟ برای پاسخ باید بگوییم که مشکلات و عوارض هایی که همگی آشکار می شوند به کیفیت انجام درمان بستگی دارد و مربوط به خود طرح درمان نیست.

برای مثال اگر ونیر پرسلن به درستی بر روی دندان های بیمار اجرا نشود، باعث گیر کردن غذا در زیر روکش های سرامیکی و ایجاد بوی بد در دهان می شود.  انجام لمینت و کامپوزیت ونیر دندان هر دو بر پایه های علمی بوده و با پژوهش های فراوان چندین ساله متخصصین دندانپزشکی به وجود آمده اند و به خودی خود دارای عوارض نیستند. خود بیمار و شرایطی که در دندان های او حاکم است بر پیدایش عوارض های جانبی دخیل می باشد.

هماهنگی رنگ کامپوزیت فک بالا و پایین

برخی از بیماران ممکن است فقط دندان های یکی از فک های خودشان را کامپوزیت کنند که با دندان های فک مقابل اختلاف زیادی از نظر رنگ دارد. در این شرایط بهتر است هر دو فک کامپوزیت ونیر شوند تا هماهنگی و یکدست بودن در کلیه دندان ها به چشم بیاید.  اما گاهی ممکن است اختلاف رنگ دندان ها فک بالا و پایین خیلی بیشتر از یک درجه باشد. بنابراین بهتر است برای سفید کردن دندان هایی که کامپوزیت نشدند، از بلیچینگ استفاده شود. با این روش درمانی می توان رنگ این دندان ها را نیز شبیه دندان هایی که کامپوزیت شده اند کرد. در سایت دندانپزشکی سپیدنت می توانید با بهترین کلینیک های انجام کامپوزیت و لمینت آشنا شوید. همچنین برای ثبت آگهی با بهترین قیمت می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشد. در این مجموعه همچنین می توانید با بهترین متخصصین در سراسر کشور آشنا شوید.

مهر 2, 1400 8:22 ب.ظ