دوام کامپوزیت ونیر

طول عمر و دوام کامپوزیت ونیر

دوام کامپوزیت ونیر در صورتی که به خوبی از آن ها مراقبت شود چیزی در حدود 5 الی 7 سال  می باشد و پس از این مدت باید ترمیم و یا تعویض صورت گیرد اما در صورتی که به بهداشت دهان و دندان توجهی نشود و موارد و نکات مراقبتی از سمت فرد رعایت نشود این مدت زمان به 2 و حتی 1 سال کاهش پیدا می کند. در ادامه به برخی از نکات مهم مراقبتی اشاره خواهد شد که به افزایش دوام کامپوزیت ونیر کمک بسیاری می نماید:

استفاده از کامپوزیت های باکیفیت

در حال حاضر کامپوزیت های مختلفی در بازار وجود دارند که دارای برندها و کیفیت های مختلفی هستند. طبیعتا کامپوزیت های باکیفیت از ماندگاری و طول عمر بیشتری برخوردار هستند. کامپوزیت های امریکایی و سوئیسی جزو کامپوزیت های باکیفیت محسوب می شوند. بنابراین اگر قصد اصلاح طرح لبخندتان را دارید، بهتر است که از کامپوزیت های باکیفیت و برند مشهور استفاده نمایید.

مراجعه به دندانپزشک ماهر و باتجربه

از دیگر دلایلی که موجب افزایش ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان می شود، مهارت و تبحر متخصص مربوطه می باشد. برای کامپوزیت کردن، دندان ها باید ابتدا به خوبی ترمیم و تمیز شوند، به طوری که از باکتری و آلودگی هیچ اثری باقی نماند، سپس دندانپزشک باید برای برقراری پیوند مینای دندان با کامپوزیت آن را به خوبی بر روی دندان فرم دهد بنابراین لازم است که در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی داشته باشید. به هنگام مراجعه به مطب دندانپزشکی حتما از دندانپزشک مربوطه بخواهید که نمونه کارهای قبلی خود را به شما نشان دهد. از روی نمونه کارها می توانید کیفیت کار دندانپزشک را بسنجید.

استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مداوم

استفاده از مسواک و نخ دندان برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان بسیار حائز اهمیت است. پوسیدگی دندان عارضه ای است که می تواند موجب شکسته شدن دندان کامپوزیت شده و دوام و ماندگاری آن را کاهش دهد. برای جلوگیری پوسیدگی دندان ها لازم است که مراقبت های بهداشتی را انجام دهید و روزی 2 مرتبه از مسواک و نخ دندان استفاده شود. استفاده از سیگار و دخانیات موجب تغییر رنگ کامپوزیت ونیر می شود. پس از کامپوزیت کردن دندان ها استفاده از سیگار و دخانیات ممنوع است.

 

خودداری از مصرف بیش از اندازه مواد غذایی رنگی

کامپوزیت ها برخلاف لمینت های سرامیکی به شدت مستعد رنگ و لکه ناشی از مواد غذایی رنگی هستند. تغییر رنگ کامپوزیت ونیر دندان موجب کاهش طول عمر آن نمی شود ولی دندان ها را زرد می کند و در زیبایی چهره تاثیرگذار است. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که از مصرف بیش از حد برخی ازنوشیدنی ها خوراکی ها و مواد غذایی رنگی جلوگیری نمایید و یا پس از مصرف آن دندان های خود را حتما مسواک بزنید. چای، نوشابه، قهوه و… موجب تغییر رنگ کامپوزیت ها می شوند و بهتر است که مصرف اینگونه موارد به حداقل خود برسد. در صورت ایجاد تغییر رنگ کامپوزیت دندان لازم است که به دندانپزشک مراجعه کنید، تا دندان هایتان را پولیش و سفید کند.

 

خودداری از مصرف موادغذایی و خوراکی های سفت

کامپوزیت از استحکام خوبی برخوردار هستند اما با این حال مواردی همچون شکلات، ته دیگ و… موجب آسیب به آن ها می شود. بنابراین اینگونه مواد نیز نباید مصرف شود.

برخی از عادت همچون دندان قروچه موجب آسیبب رساندن به کامپوزیت ونیر می شود. دندان قروچه عارضه ای است که در آن فرد دندان های خود را به هم فشار می دهد. در صورتی که قادر به کنار گذاشتن این عادت غلط نیستید بهتر است که از تکنیک های دیگری برای زیبایی دندان های خود استفاده نمایید.

تیر 20, 1400 7:55 ب.ظ