دندان درد کودکان

دندان درد کودکان از عوارض هایی است که به وفور در خردسالان دیده می شود که ناشی از مشکلاتی است که در ناحیه دندان و لثه ها وجود دارد. این درد به گونه ای است که برخی مواقع در نواحی فک و گوش ها مشاهده می شود. یکی از موارد مهم در دندانپزشکی کودکان رسیدگی به حل این مشکلات می باشد.

درد انعکاسی


تمامی درد هایی که کودک در نواحی دهان و فک ها حس می کند، ناشی از دندان و لثه ها نیست و ممکن است مربوط به دردهای انعکاسی باشد. این درد ها بیشتر در اطراف صورت شکل می گیرند و تشخیص آن سخت تر از دردهای موضعی دندان است. راه های شناسایی این درد به خوبی در دندانپزشکی کودکان بررسی خواهد شد.

راه های پیشگیری


یکی از مهم ترین و اصولی ترین راه هایی که می تواند از این گونه دندان درد ها پیشگیری کند، مسواک زدن صحیح است که بهتر می باشد بعد از هر وعده غذایی به طور کامل اجرا شود. همچنین بهتر است معاینات دوره ای از دندان ها توسط متخصص کودکان انجام شود.

با تشدید دندان درد اولین توصیه این است که آرامش کافی در کودکان ایجاد شود و محیط اطراف به دور از هرگونه استرس و ناراحتی برای آن ها توسط والدین مهیا گردد. این عامل در تسکین درد آن ها تاثیر بسزایی دارد. باید در اسرع وقت کوک خود را به متخصص اطفال نشان دهید. در برخی موارد ممکن است دندان درد در اثر موارد ناچیزی چون پوسیدگی رخ داده باشد. دندانپزشک بر اساس صلاحدید خود برای کم کردن درد و ایجاد حس آرامش در کودکان، مسکن هایی چون استامینوفن و در موارد شدیدتر ایبوپروفن تجویز خواهد کرد.

شکستگی دندان در کودکان


موارد مختلفی سبب شکستگی دندان در کودکان خواهند شد، برای مثال افتادن از ارتفاع، وارد شدن فشار زیاد به دندان ها، جویدن خوراکی های سفت و غیره. لازم به ذکر است که دندان های کودکان دارای بافت ضعیفی در ساختار خود هستند و همین باعث می شود تا با کمترین فشار دچار شکستگی شوند. دردهایی که به دلیل شکستگی رخ می دهند، متناوب در اطراف صورت شکل گرفته و در برخی مواقع این احساس درد مستقیما از خود دندان ناشی می شود. بهتر است تا قبل از تشدید هر گونه دندان دردی از این مشکلات جلوگیری شود، چراکه به مرور زمان با ادامه روند درد، بافت عصبی ریشه تحلیل می شود، بنابراین هرچه سریع به این مسئله رسیدگی کنید.

در رسیدگی به این موضوع، هنگام ترمیم دندان از دست رفته، از انواع بی حسی ها استفاده می شود تا کودک هیچ گونه دردی احساس نکند. فرایند بی حسی دو مزیت مهم را در پی دارد، اولین مورد این است که احساس درد در کودکان تا حد زیادی تسکین می یابد و تقریبا هیچ دردی را حس نمی کنند و دومین عامل باعث می شود تا دندانپزشک با دست بازتری خدمات دندانپزشکی کودکان را به بهترین شکل به بیماران ارائه کند. مهارت دندانپزشک کودکان تا اندازه ای بالاست که می تواند با به کارگیری تکنیک هایی ویژه باعث همکاری کودک در طول روند درمان شود تا از سطح کیفی کار نیز ذره ای کم نشود.

مزیت های بیهوشی


انجام اعمال بیهوشی در درمان های دندانپزشکی کودکان نسبت به سایر جراحی های پزشکی در مزیت است و همین باعث می شود تا ترمیم دندان های کودک در همان روز به صورت سرپایی در کلینیک درمانی در سریع ترین زمان ممکن انجام گیرد. مواردی که سبب این مزیت شده اند، شامل زیر هستند:

  1. سطح گستردگی های موجود در این حوزه از درمان چون انجام آزمایش های قبل از عمل، کم و محدود است.
  2. احتمال کمی وجود دارد تا بعد از جراحی و ترمیم دندان ها خون ریزی ایجاد شود.
  3. به خوبی می توان درد بعد از عمل را با استفاده از برخی مسکن ها تسکین داد. البته تجویز این گونه داروهای وریدی باید با تشخیص متخصص انجام شود.