دلایل مصنوعی یا طبیعی بودن کامپوزیت

دلایل مصنوعی یا طبیعی بودن کامپوزیت : درمان این روش درمانی، شبیه پرکردن دندانها می باشد. روکش های ونیر که بسیار نازک هستند، طوری بر روی دندان ها قرار می گیرند که امکان برداشت آن ها وجود ندارد. زیرا این روکش ها به طور کامل با سطح دندان هم باند می شود.  برای کنده شدن ونیرها گاهی ممکن است عمل تراش انجام شود. بنابراین باید قبل از انجام این درمان به این مسائل توجه کنید.

زیرا درمان کامپوزیت دندان موقتی نبوده و امکان برداشت ونیرها به سختی وجود دارد. گاهی اوقات می توان قسمتی از ونیرها را از دندان جدا کرد و بعد از مدتی روکش های جدید جایگزین نمود. این را باید در نظر داشته باشد که یک درمان نباید همیشه محاسن به همراه داشته باشد و باید از آسیب های آن صبحت کرد.

علت مصنوعى و بزرگ بنظر رسیدن

به اشتباه برخی از افراد تصور می کنند که بزرگ به نظر رسیدن روکش های کامپوزیت به دلیل ضخامت بالای آن ها است. همانطور که در بالا اشاره شد، ونیرها، لایه های شفاف و بسیار نازکی هستند، پس چرا در ظاهر بزرگ و ضخیم نشان داده می شوند؟ در اینجا باید گفت که زوایا و نحوه فرم دهی ونیرها بر روی دندان در افزایش ضخامت آن ها موثر است و تنها نباید قرارگیری آن ها بسنده کرد. سطوح ونیرها باید مانند دندان های طبیعی دارای شیار و برجستگی های کاملا طبیعی باشند که این موارد همگی به مهارت دندانپزشک نیز بستگی دارد.


دلایل مصنوعی یا طبیعی بودن کامپوزیت

برای مثال سه برجستگی روی سطح ونیرها باید در اثر دو شیار طولی همگن باشد. همانطور که می دانید، سطح دندان های طبیعی تخت و کاملا صاف نبوده و دارای سه شیب در  شکل بندی است. اولین شیب به سمت لثه های سمت خارج، یک شیب میانی مستقیم و شیب آخر لبه دندان ها به سمت داخل می باشد.

بنابراین فرم دهی به ونیرهای کامپوزیت عملی کاملا علمی که باید بر اساس زوایا و شیب بندی دندان های طبیعی پولش داده شوند. اگر این نکات رعایت شوند، روکش های کامپوزیت در زیباترین شکل خود نمایان می گردند. یکی از اصولی ترین موارد در انجام لمینت و کامپوزیت ونیر این است که نمای داخلی دندان ها طبیعی باشد و مصنوعی به نظر نرسد. برای مثال در برخی از افراد ممکن است به صورت ژنتیکی شیبی به سمت داخل دهان داشته باشند که این باعث می شود هنگام خندیدن رنج ببرند. زیرا دندانهای این دسته به خوبی نمایش ندارد. برای تکمیل طرح لبخند در این افراد بهترین روش درمانی، انجام ارتودنسی است.

تکنیک لایه به لایه در کامپوزیت

از این تکنیک برای طبیعی بودن کامپوزیت ونیر سپیدنت استفاده می کنند. در تکنیک لایه به لایه از کامپوزیت های مختلف که در رنگ ,  و میزان شفافیت متفاوت هستند، یک درمیان به کار می روند. اجرای این فرایند به این گونه است که در نواحی طوق از رنگ های تیره تر و در نواحی لبه از رنگ های شفاف استفاده می شود.زکامپوزیت های اوپاک بیشترین کاربرد را در این تکنیک داشته که در بیس دندان استفاده می شوند. افراد به اشتباه فکر می کنندتمامی کامپوزیت هایی که به عنوان روکش به کار می روند، سفید رنگ هستند.

این یکی از تکنیک هایی بود در این روش درمانی استفاده می شود. خمیرهای کامپوزیت همیشه سفید رنگ نیستند و باید به رنگ طبیعی دندان های بیمار شباهت زیادی داشته باشند. در انجام لمینت و کامپوزیت دندان، تخصص و میزان تجربه بسیار حساس و ضروری است و حوصله ای که در حین درمان توسط دندانپزشک خرج می شود در کیفیت هرچه بیشتر درمان کامپوزیت تاثیرگذار است. همچنین مرکزی که برای انجام درمان خود انتخاب می کنید در روند بهتر درمان تاثیر گذار است. در این جا اشاره به یک نکته الزامی است، گول مراکزی که با جلوه دادن تبلیغات دروغین و کم هزینه قصد جذب مشتری دارند را نخورید، برای انجام درمانی تخصصی بر پایه های علمی، هزینه مسئله نیست و کیفیت باید مد نظر قرار گیرد.   

رنگ و فرم کامپوزیت ونیر

 اگر در هنگام فرم دهی به روکش های کامپوزیت نهایت دقت و تجربه پیاده شود و از رنگ های شبیه دندان های طبیعی برای ونیرها انتخاب شود، کسی متوجه نخواهد شد که شما از لمینت یا کامپوزیت برای درمان استفاده کردید.

البته انتخاب رنگ کاملا به سلایق افراد وابسته است. برخی دوست دارند برای درخشندگی بیشتر از رنگ های سفید استفاده کنند و برخی هم برای طبیعی بودن از رنگ های ملایم و مات استفاده می کنند. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشد. سپیدنت مرجع دندانپزشکی در کشور به شما در انتخاب بهترین کلینیک های پزشکی کمک خواهد کرد. مفتخریم میزبان شما عزیزان باشیم.

مهر 4, 1400 5:08 ب.ظ