دلایل دندان قروچه در کودکان

دلایل دندان قروچه در کودکان : یکی از موضوعات حساس در دندانپزشکی کودکان بررسی دلایل دندان قروچه در خردسالان می باشد. در ادامه این مقاله به این موضوع مهم اشاره خواهد شد. تمامی کودکان باید هنگام خوابیدن دارای آرامش کافی باشند و به راحتی نفس بکشند. نباید مواردی چون دندان قروچه باعث آزار آن ها هنگام خوابیدن باشد. تمامی والدین با مشاهده چنین ناملایماتی در کودک خود باید در اسرع وقت به متخصص دندانپزشکی کودکان برای پیشگیری از عوارض های بعدی مراجعه کنند. معمولا در دندان قروچه دندان ها با فشار زیادی به هم ساییده و و یا کوبیده خواهد شد که کاملا غیر ارادی ممکن است صورت پذیرد. به این عارضه در دندانپزشکی خردسالان، براکسیسم می گویند.

 براکسیسم در خردسالان


عمل براکسیسم در خردسالان هنگامی رخ می دهد که کودک دارای نگرانی و استرس شدیدی است و یا هنگام خواب دیدن ممکن است فشار زیادی با قرار دادن فک و دندان ها روی هم هنگام سایش دندانی ایجاد کند. در بیشتر کودکان بروز چنین موردی کاملا شایع است و نباید نگران این مسئله باشید. تقریبا 60 درصد کودکان دچار دندان قروچه هستند که با بالارفتن سن آن ها از بین خواهد رفت. ساییدن دندان ها از سن چهار سالگی شروع شده که در اغلب موارد با رشد کامل فک و رویش دندان های اصلی برطرف خواهد شد. با مراجعه به دکتر دندانپزشکی کودکان راه های جلوگیری به طور کاملا به شما والدین عزیز توصیه خواهد شد.

چرا کودک دندان قروچه دارد


بر اساس اعلام متخصصین دندانپزشکی کودکان هنوز دلیل قطعی برای بروز این عارضه پیدا نشده است. البته برخی پزشکان بر این معتقدند که دلیل دندان قروچه در کودکان  ناشی از عدم ردیف شدن دندان های فک بالا و پایین و فرم نامناسب دندان های اصلی کودک می باشد. البته ممکن است به دلیل درد ناشی از رشد دندان های اصلی، کودک دندان قروچه کند. او برای تسکین درد خود از این راه استفاده می کند. در برخی دیگر ممکن است برای رهایی از گوش درد این عمل انجام شود. شما عزیزان می توانید برای آشنایی با برترین کلینیک های دندانپزشکی کودکان از طریق مرجع تخصصی دندان ( سپیدنت ) اقدام فرمایید. همچنین برای راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

راه های درمان


در زیر به برخی اقدامات مناسب جهت جلوگیری از دندان قروچه در کودکان برای والدین عزیز پرداخته شده است، شما را به ادامه مطالب این قسمت فرا می خوانیم:

مشاوره درمانی با متخصص


دکتر دندانپزشکی کودکان قادر است هنگام مشاوره با کودک راه های پیشگیری از دندان قروچه را تشخیص دهد، اگر او مهارت بالایی داشته باشد می تواند با یک نگاه کردن ساده بفهمد که دلیل اصلی بروز این عارضه در کودک چیست، در سایت سپیدنت تمامی این متخصصین خبره معرفی شده اند.

 آماده کردن کودک برای خواب راحت


اگر دلیلی برای این عارضه در کودکان وجود نداشت، والدین می توانند از راه های دیگری برای درمان استفاده کنند، برای مثال با انجام برخی اقدامات قبل از خوابیدن کودک می توانند تا حد زیادی آرامش را برای آن ها فراهم کنند. برای مثال قصه گفتن برای کودکان هنگام خواب توصیه بسیاری از متخصصین دندانپزشکی اطفال می باشد. همچنین می توان از یک موسیقی آرام استفاده کرد. بهترین راه، صحبت کردن با کودکان می باشد، با این فرایند کودکان حرف خود را به والدین زده و از نظر روانی تخلیه خواهند شد. با این کار آن ها درک می کنند که تحت حمایت والدین خود هستند و نباید هیچ گونه استرسی به خود راه دهند.

انجام بازی‌های شاد و لذت بخش


 انجام بازی های مفرح با کودکان تا حد زیادی در دفع دندان قروچه نقش داشته و دلیلی کاملا علمی بر رفتار کودکان دارد، چراکه با انجام این گونه بازی ها ریشه ترس در کودکان از بین خواهد رفت. در دندانپزشکی کودکان این مورد در درمان بسیاری از مشکلات حرف اول را می زند، زیرا دنیای کودکان با این بازی ها آمیخته شده است. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.