درمان های ترمیمی پیچیده

پیش از پرداختن به موضوع ترمیم های پیچیده، ابتدا لازم است که با دندانپزشکی ترمیمی آشنا شوید.

دنداپزشکی ترمیمی یا Operative Dentistry علم و هنر تشخیص، پیش آگهی و درمان ضایعاتی در دندانهاست که برای برای تصحیح آنها نیازی به ترمیم های پوشش کامل تاج دندان نیست. درواقع درمان های ترمیمی به ترمیم درست شکل، عملکرد و حفظ یکپارچگی دندانها در ارتباط با بافتهای سخت و نرم مجاور مربوط میشود. این نوع درمان براساس سه نیاز درمانی مانند درمانی پوسیدگی، دندانهای تغییر رنگ یافته، شکسته یا بد رنگ و جایگزینی ترمیمهای قبلی تجویز میگردد که شامل رده بندی زیر میشود:

 • بررسی پوسیدگیها
 • مواد دندانی
 • اصول تهیه حفره
 • وسایل و تجهیزات
 • کنترل عفونت
 • تشخیص و طرح درمان
 • ترمیمهای همرنگ دندان
 • ترمیمهای آمالگام

ترمیمهای پیچیده

درمان های ترمیمی دندان را دندانپزشک پس از بررسی دقیق شرایط قرارگیری دندان و نوع پوسیدگی آن، برای فرد تجویز میکند. عمل ترمیم دندان از طریق دو روش مستقیم یا غیر مستقیم انجام میشود.

مواد دندانپزشکی ترمیمی

ترمیم مستقیم دندان:در روش ترمیم مستقیم، ابتدا دندانها تراش داده شده و آماده میشوند تا مواد ترمیمی مانند قبیل آمالگام ، گلاس آینومر ، رزین آینومر و بعضی ترمیم های رزین کامپوزیت بر روی محل مورد نظر قرار داده شود.

ترمیم غیرمستقیم دندان: این روش ترمیم دندانها در چندین جلسه انجام میشود؛ به طوری که در جلسه اول، یک دندانپزشک زیبایی خوب، دندانها را تراش داده و آماده میکند تا بتواند از ناحیه دندان تخریب شده، قالب تهیه کند. در نهایت این قالب را به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده تا ترمیم بر روی آن حاصل شود. در جلسات بعدی، دندانپزشک ترمیمی زیبایی، مواد ترمیمی آماده شده که شامل موادی چون اینله، انله، ونیرها، روکش ها و بریج های ساخته شده از طلا، آلیاژ های فلزی ، سرامیک یا کامپوزیت و …  را درون حفره قرار میدهد.

در ادامه مطلب میخواهیم شما را با گروهی از مواد ترمیمی رایج در دنداپزشکی، که یک دنداپزشک خوب از آنها جهت ترمیم دندان استفاده میکند، آشنا کنیم:

 • مواد ترمیمی آمالگام

آمالگام یکی از متداولترین مواد ترمیمی دندان است که قدمت استفاده از آن برای ترمیم دندان به بیش از یک قرن گذشته باز میگردد. محبوبیت استفاده از این ماده ترمیمی بدلیل مقاومت بالا و نحوه کاربرد آسان آن است. مقاومت آمالگام از سایر مواد ترمیمی بیشتر بوده و بسیار مقرون به صرفه اقتصادی است.

این ماده سالهاست که به عنوان یک ماده بی خطر و قابل اطمینان در برای مصارف دندانپزشکی مانند دندانهای خلف دهان کاربرد دارد.

معایب آمالگام

 1. تراش زیاد دندان در زمان ترمیم
 2. رنگ نقره ای ترمیم که از نظر زیبایی مطلوب
 3. مشهود بودن ترمیم هنگام خندیدن و صحبت کردن شخص
 4. حساسیت کوتاه مدت دندان نسبت به سرما و گرما پس از ترمیم دندان
 • مواد ترمیمی كامپوزيت :

کامپوزیت یکی دیگر از مواد ترمیمی است که از ترکیبات ذرات نرم شبیه به شیشه و رزین آکریلیک تشکیل شده است. این ماده ترمیمی همرنگ دندان است؛ به همین دلیل برای دندان های قدامی استفاده میشود.

البته لازم به ذکر است که کامپوزیت، از دوام و مقاومتی کمتر نسبت به آمالگرام برخوردار است به همین دلیل برای استفاده در حفره های کوچک تا متوسط با نیروی جویدن متوسط مناسب است. در روش استفاده از مواد ترمیمی کامپوزیت، یک دندانپزشک زیبایی خوب، باید مقدار کمتری از ساختمان دندان را تراش داده و بعد ماده ترمیمی را در آن قرار دهد. این اقدام موجب میشود که فضای کمتری برای استفاده از ماده ترمیمی ایجاد شود. 

این ماده با مواد چسبنده میتواند در درون ساختمان دندان قرار بگیرد.

برای دندانهایی که تحت نیروهای مضغی شدید قرار دارند نمیتواند از روش ترمیم های کامپوزیتی استفاده کرد؛ چرا که کامپوزیت مقاومت متوسطی نسبت به سایش از خود نشان میدهد.

البته یکی از مزیت های کامپوزیت، این است که از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه است. برای این روش ابتدا باید حفره ها را در طی انجام ترمیم، خشک و تمیز کرد، سپس نسبت به بازسازی دندان اقدام کرد.

معايب كامپوزيت

 1. تغییر رنگ در طول زمان
 2. مقاوم کم در مقابل سایش
 3. نیاز به دقت بیشترو انجام توسط یک دندانپزشک زیبایی خوب
 • مواد ترمیمی نیومرها :

گلاس آینومرها سومین دسته از مواد ترمیمی همرنگ دندان است که از مخلوط اسید آکریلیک و پودر شیشه نرم تهیه شده است وبیشتر  به منظور بازسازی و ترمیم حفرات در سطح ریشه دندان ها در عرصه دندانپزشکی کاربرد دارد. یکی از نکات قابل توجه استفاده از گلاس آینومرها این است که این ماده مقدار اندکی فلوراید آزاد می کند که می تواند از

پوسیدگی سایر دندان های سالم نیز جلوگیری کند و بسیار مناسب برای بیماران در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان ، مفید است. این ماده محدودیتی برای استفاده ندارد؛ چرا که در بیماران آلرژی ایجاد نمی کند. در این نوع روش ترمیمی، میزان تراش دندان و در نتیجه وسعت ترمیم نهایی کمتر از آمالگام است.

فروردین 23, 1399 4:25 ب.ظ