خدمات دندانپزشکی کودکان

خدمات دندانپزشکی کودکان : در دندانپزشکی کودکان به پوسیدگی های دندان توجه ویژه ای می شود. برای تقویت و عملکرد بهتر ریشه دندان اقدامات مهمی توسط متخصص اطفال انجام می گیرد. همچنین رعایت بهداشت و تغذیه می تواند در جلوگیری از عفونت و پلاک های دندانی موثر باشد. بررسی وضعیت رویش دندان های دائمی و شیری در مراحل رشد کودک از موارد مهمی است که در دندانپزشکی کودکان به طور اساسی به آن پرداخته خواهد شد.

عوامل پوسیدگی


  1. استفاده زیاد و مکرر از مواد قندی چون شکلات و آب نبات
  2. استفاده از خوراکی های سفتی چون آجیل و سیب
  3. عدم استفاده از مسواک و فلوراید
  4. عدم چکاپ منظم و دوره ای از دندان ها
  5. رویش غیر طبیعی دندان های شیری
  6. عادات نادرست در جویدن

اهمیت دندان های شیری


 دندان های شیری تعیین کننده فضای کافی برای رشد دندان های دائمی هستند، چرا که دندان های دائمی در قسمت زیرین دندان های شیری جوانه می زنند. همچنین دندان های شیری هدایت کننده جهت درست دندان های دائمی به شمار می روند. هرگونه نقص در رشد دندان های شیری سبب می شود تا دندان های دائمی در موقعیت صحیح خود قرار نگیرند. نامرتبی در دندان ها سبب می شود در آینده به اجبار از درمان ارتودنسی برای جابه جایی درست دندان ها استفاده گردد. دندان های شیری علاوه بر اینکه در رویش منظم دندان های دائمی کودکان نقش دارند، در تکلم درست و زیبایی لبخند کودک نیز تاثیرگذار هستند.

خدمات تخصصی دندانپزشکی اطفال


فلوراید تراپی


در فلوراید تراپی معمولا دهان شوی با غلظت مشخصی درون یک قالب ریخته شده و با تکنیک های خاصی روی دندان ها قرار می گیرند. برای هر کدام از فک ها این عمل پنج دقیقه طول خواهد کشید. برای جلوگیری از بلع فلوراید از ساکشنی که بزاق دهان را می کشد، استفاده می کنند.

شیار پوش


معمولا از کامپوزیت های مایع برای عمل شیار پوش استفاده می کنند. در این تکنیک فیشور سیلنت مخصوص با عمق شیار مشخصی در کرسی های دائمی روی دندان های کودک قرار خواهد گرفت. این فرایند تا حد زیادی از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. معمولا از تزریقات بی حسی در این درمان استفاده نشده و بیشتر برای بازه سنی هفت تا دوازده سال قابل انجام خواهد بود.

ترمیم با استفاده از مایع کامپوزیت


یکی از درمان ها در دندانپزشکی کودکان، استفاده از ترمیم های کامپوزیتی یا به اصطلاح، پیشگیرانه است. این روش بیشتر برای دندان های دائمی جلو به کار رفته که بدون تزریقات بی حسی پلاک های دندانی از بین خواهند رفت. سوراخ هایی که روی دندان وجود دارند با استفاده از کامپوزیت های مایع پر خواهند شد.

پالپوتومی


با زیاد شدن میزان پوسیدگی، درد دندان ها بیشتر می شود که در این مواقع فرایند عصب کشی انجام خواهد شد. متخصص دندانپزشکی کودکان این فرایند را با دقت بالایی انجام می دهد. محتویات تاج دندان به طور کامل خارج شده و بعد از اینکه حفره ای به وسیله زونالین روی دندان ایجاد شد، دورن آن با مواد آمالگام پر خواهد شد.

پالپکتومی


ممکن است ریشه دندان های شیری دچار تورم شده و جوش هایی روی لثه ها ایجاد شوند که در این صورت عصب کشی به طور کامل از تاج دندان شروع می شود. اگر درد دندان شیری با تورم لثه تشدید گردد، بر اساس تشخیص متخصص عصب کشی کامل تاج و ریشه انجام می گیرد. عصب کشی در دندانپزشکی کوکان از موارد بسیار حساس و ضروری به شمار می رود. معمولا برای پرکردن ریشه دندان از آمالکام و سایر مواد پزشکی استفاده می کنند. هنگامی که ریشه ها تحلیل رفتند، مواد آمالگام به طور کامل جذب بدن خواهد شد.