تکنیک کامپوزیت ونیر

تکنیک کامپوزیت ونیر یکی از تکنیک هایی است که افراد برای اصلاح طرح لبخند از آن استفاده  می نمایند. تغییر رنگ دندان‌ها، شکستگی‌های گسترده و لب پریدگی دندان ها، دندان‌های نامرتب یا پوسیدگی دندان‌ها ممکن است باعث ایجاد اختلال در زیبایی طرح لبخند افراد شوند. این موضوع سبب کاهش اعتماد به نفس و ایجاد تصویری ناخوشایند شده و تاثیری منفی بر کیفیت زندگی می گذارد. ونیر یا همان کامپوزیت نوعی ماده ترمیم کننده دندان است که توسط دندانپزشک بر روی دندان گذاشته شده فرم داده می شود. با قرار دادن کامپوزیت ونیر روی دندان ها کلیه عیوب مخفی می شوند و بدین ترتیب دندان ها سفیدتر و سالم تر از قبل به نظر می رسند. کامپوزیت دندان در مقایسه با  لمینت دندان ارزان تر است و در یک جلسه قابل انجام است اما ماندگاری و طول عمر لمینت ها از کامپوزیت بیشتر است.  

کامپوزیت ونیر برای چه کسانی مناسب است

افرادی که به طور معمول دارای دندان های بدرنگ می باشند و یا دندان هایشان دچار شکستگی ها و لب پریدگی هایی است کاندیدای  مناسبی برای برای  کامپوزیت ونیرهستند. نکته ای که باید بدانید آن است که تکنیک کامپوزیت ونیر صرفا یک تکنیک زیبایی است و به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین تکنیک های دیگرهمچون ارتودنسی شود. در صورتی که فاصله ی دندان ها بسیار زیاد باشد و یا دندان ها به شدت به هم ریخته هستند تنها روش برای اصلاح طرح لبخند استفاده از ارتودنسی است و در چنین شرایطی کامپوزیت به هیچ عنوان مناسب نیست زیرا کامپوزیت نمی تواند جلو و عقب بودن دندان ها یا کج بودن آنها را اصلاح نماید. همچنین، برای نصب کامپوزیت ونیر دندان ها باید سالم باشند. هرگونه پوسیدگی یا بیماری لثه، باید پیش از قرارگیری ونیر روی دندان درمان شود.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از ساییدن دندان ها که به آن، بیماری براکسیسم یا دندان قروچه گفته می شود رنج می برید، نصب کامپوزیت ونیر گزینه مناسبی برای شما نیست. دندان قروچه مداوم و مزمن، می تواند موجب لب پریدگی، شکستن یا حتی جداشدن کامل ونیر از دندان شود همچنین افرادی که دندان هایشان برجستگی بیشتری دارند بهتر است به جای کامپوزیت دندان از لمینت سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند. ضخامت لمینت دندان سرامیکی بسیار جزئی است و بنابراین برای افرادی با دندان های برجسته مناسب تر است. به طور کلی تکنیک کامپوزیت ونیر برای موارد زیر قابل استفاده بوده و مناسب است:

  1. افرادی که دندان هایشان دارای فاصله های جزئی می باشد.
  2. افرادی که دارای دندان های شکسته، لب پریده یا ترک خورده هستند.
  3. افرادی که دندان های لک دار یا بدرنگ دارند.
  4. افرادی که پرشدگی های قابل مشاهده دارند که ظاهر نازیبایی دارند.

مراقبت های لازم بعد از نصب کامپوزیت دندان

مراقبت از دندان ها پس از کامپوزیت ونیر بسیار حائز اهمیت است زیرا دندان ها پس از چسباندن کامپوزیت، نیاز به مراقبت بیشتری دارند. به خاطر داشته باشید که پس از نوشیدن چای قهوه نوشابه و غذاهای رنگی حتما باید دندان هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان نیز استفاده کنید. مسواک زدن پس از مصرف غذاهای رنگی سبب می شود تا رنگدانه ها به مدت زیادی در تماس با دندان های کامپوزیتی نباشد. علاوه بر آن باید از خوردن غذاهای خیلی سفت خودداری کنید زیرا در غیراین صورت کامپوزیت ها در مدت کوتاهی دچار شکستگی می شوند که در آن صورت باید کامپوزیت ونیر تعویض شوند. شکستن پسته، تخمه، بادام و انواع خوراکی‌های سخت یا جویدن یخ، ته دیگ و… با دندان‌های طبیعی بسیار آسیب زا می باشد اما باید بدانید که این آسیب در مورد دندان کامپوزیت شده بسیار جدی ‌تر است. توجه به نکات مراقبتی سبب افزایش ماندگاری و طول عمر کامپوزیت ونیر می شود.