تفاوت هوم بلیچینگ با آفیس بلیچینگ

تفاوت هوم بلیچینگ با آفیس بلیچینگ و مزایای هرکدام به طور مفصل بررسی خواهد شد. همانطور که در مقالات قبلی سپیدنت اشاره گردید، بلیچینگ تنها روشی است که هم می توان آن را در خانه با استفاده از ترفندهای خاص خود انجام داد و هم در مطب دندانپزشکی قابل اجراست. در هر دو تکنیک، نکات و دستورالعمل های دندانپزشک باید به خوبی رعایت شوند تا نتیجه خوبی از درمان حاصل گردد. در ادامه به برخی از تفاوت های این دو روش می پردازیم:

 اثر گذاری


به بلیچینگ در منزل، عموما هوم بلیچینگ و به بلیچینگی که در مطب انجام می شود، آفیس بلیچینگ گفته می شود، میزان سفید شدن در روش هوم بلیچینگ تا سه هفته به طول می انجامد، در آفیس بلیچینگ نیز این بازه زمانی تا دو الی سه روز پس از درمان خواهد بود، بنابراین روش آفیس بلیچینگ اثرگذاری سریع تری نسبت به روش هوم بلیچینگ دارد.

هزینه درمان


بلیچینگ در مطب نیازمند یکسری پیش نیازهای بوده و تکنیک آن با تجهیزات ویژه ای انجام می گیرد، در روش خانگی فرایند سفید کردن صرفا با یکسری کیت های ساده که برای بیمار هزینه بر نیستند، انجام می شود. بنابراین روش آفیس بلیچینگ قیمت بالاتری نسبت به روش سنتی دارد.

مزیت های آفیس بلیچینگ


  1.  آفیس بلیچینگ به دلیل اینکه در کلینیک توسط متخصص انجام می شود، در کمترین زمان قابل اجرا بوده و همانند روش هایی چون کامپوزیت نهایتا در دو جلسه اتمام می شود.
  2. با اینکه این روش در زمانی کوتاه انجام می گیرد، در عین حال نتیجه بهتری نسبت به روش هوم بلیچنگ دارد.
  3. به دلیل نظارت کامل دندانپزشک ایجاد حساسیت های دندانی در این روش کمتر بوده و به خوبی کنترل می شود.
  4. تمامی روش های سفید کردن از جمله آفیس بلیچینگ بی خطر هستند.

مراحل انجام آفیس بلیچینگ


مشخص شدن رنگ دندان


یکی از مهم ترین مراحل قبل از بلیچینگ، مشخص کردن رنگ دقیق دندان های بیماران است. با استفاده از رنگ قبل و بعد به خوبی میزان اثرگذاری روش درمانی معلوم خواهد شد.

پولیش دندان


بعد از تعیین رنگ در صورت صلاحدید دندانپزشک برای رفع هرگونه پوسیدگی و پلاک های دندانی عمل پولیش با ظرافت بالایی انجام می شودتا زیبایی دندانها پس از بلیچینگ کردن دو چندان گردند.

جاگذاری رترکتور دهان


رترکتور برای زمانی است که دندانپزشک دید کاملی از تمامی دندان ها نداشته و برای بالابردن دقت کار، این وسیله را به کار می برد. همچنین برای ایجاد امنیت کافی حین درمان از محافظ هایی در برابر چشمان بیمار استفاده می شود. علاوه بر این مورد از مواد رزینی برای حفاظت از لثه ها در برابر مواد سفید کننده به کار می برند. ژل های بلیچینگ معمولا پنج الی شش دفعه روی دندان ها کشیده می شوند، این فرایند سی دقیقه زمان برده و در این مدت دندانپزشک با استفاده از کیت هایی ویژه عمل لایه برداری را انجام می دهد. هنگامی که هر لایه ژل از روی دندان ها برداشته می شود، دندان ها شستشو داده می شوند و در مرحله آخر رترکتورها از روی دندان های بیمار برداشته می شوند.

معایب آفیس بلیچینگ


  1. عواملی باعث می گردند تا کیفیتی که مد نظر است، بعد از اتمام کار نصیب بیماران نشود و نتیجه درمان از کیفیت لازم برخودار نباشد. مواردی چون رنگ دندان ها، تغییرات ژنتیکی و سن بیمار همگی دخیل هستند.
  2. یکی از بزرگترین معایب بلیچینگ این است که روشی همیشگی برای سفید کردن دندانها به شمار نمی رود و در اثر عدم ترمیم مجدد ممکن است رنگ دندان ها دستخوش تغییر گردند.
  3. از دیگر معایب این روش بروز حساسیت های موضعی برای دندان هاست. این موردی که بیان شد در همه روش های بلیچینگ دندان شایع می باشد.