تفاوت قیمت کامپوزیت و آمالگام

تفاوت قیمت کامپوزیت و آمالگام یکی از موضوعاتی است که اکثر بیماران از آن مطلع نیستند. لازم است بدانید که اگر نگران هزینه پر کردن دندان هایتان می باشید، آمالگام کم هزینه تر از کامپوزیت ونیر است و این به علت تفاوت هایی است که این دو با هم دارند. هنگامی که دندان دچار پوسیدگی می شود، دندانپزشک برای درمان آن در ابتدا بخش های پوسیده و خراب را از دندان تخلیه نموده و سپس به وسیله ی مواد پر کننده دندان را پر می کند. برای پر کردن دندان ها از انواع گوناگونی از مواد ترمیمی می توان استفاده نمود اما دو نمونه از متداول و رایج ترین مواد ترمیمی دندان کامپوزیت سفید و آمالگام است که نقره ای رنگ می باشد.  

آمالگام

آمالگام را می توان جزو قدیمی ترین ماده ترمیمی دانست که دارای رنگ نقره ای است. تفاوت قیمت کامپوزیت و آمالگام ترکیبی از نقره جیوه و قلع به همراه برخی اجزای دیگر مثل مس است. محبوبیت آمالگام در حال حاضر بسیار کمتر از گذشته است چرا که افراد ترجیح می دهند از مواد همرنگ دندان برای پر نمودن آن استفاده نمایند. نکته ی قابل توجه آنکه درست است که در ترکیب آمالگام جیوه وجود دارد ولی این جیوه در ترکیب با سایر مواد است و هیچگونه مسمومیت و یا مشکلی را برای فرد به وجود نمی آورد و هنوز هم آمالگام به عنوان یک استاندارد جهانی ماده پر کردنی دندان در بسیاری از کشورها ازجمله امریکاست.

ماده ترمیم کننده کاموزیت

ونیر کامپوزیت یک ماده ی ترمیمی است که در حال حاضر بسیار بیشتر از آمالگام طرفدار دارد و علت آن هم آن است که ظاهری کاملا طبیعی داشته و از استحکام خوبی نیز برخوردار است. کامپوزیت ونیر بر خلاف سایر مواد ترمیمی دچار خوردگی و تیرگی نمی شود. کامپوزیت ونیر در مقایسه با آمالگام گران تر است و به طور کلی برای حفره های وسیع مناسب نیست.

مقایسه دو ماده پر کننده آمالگام و کامپوزیت

  1. کار با آمالگام نسبت به انجام کامپوزیت ونیر برای دندانپزشک آسان تر می باشد.
  2. برخی افراد ممکن است نسبت به آمالگام آلرژی نشان دهند، اما واکنش آلرژی به کامپوزیت ونیر دندان تا کنون مشاهده نشده است علاوه بر آن کامپوزیت عایق حرارتی بسیار خوبی می باشد اما آمالگام چون از جنس فلز است رسانای خوبی برای انتقال دما است و هنگامی که پر شدگی زیاد باشد، حساسیت دندان نسبت به سرما و گرما به وجود می آید و این در حالیست که چنین چیز در کامپوزیت وجود ندارد.
  3. استحکام آمالگام بیشتر از کامپوزیت ونیر است و به همین علت برای پر کردن حفره های دندان های انتهایی که غالبا فشار زیادی به آنها وارد می شود مناسب تر است.
  4. پر کردن دندان با آمالگام به مراتب سریع تر از کامپوزیت ونیر انجام می شود.
  5. برای پر کردن دندان با کامپوزیت ونیر باید بتوان دندان را ایزوله کرده و کاملا خشک نگه داشت. در نواحی که خشک نگه داشتن دندان دشوار می باشد مانند دندان های عقبی و تفاوت قیمت کامپوزیت و آمالگام پوسیدگی های زیر مرز لثه، معمولا آمالگام گزینه ی بهتری محسوب می شود. 
  6. آمالگام از دوام و طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر برخوردار است.
  7. از لحاظ زیبایی کامپوزیت ونیر در سطح بهتری از آمالگام قرار دارد به این دلیل که آمالگام نقره ای رنگ است و کامپوزیت دارای رنگ سفید و همرنگ دندان دندان است.
  8. درصورتی که انتخاب درمان برای یک دندان درست باشد، آمالگام یا کامپوزیت ازنظر دوام فرق چندانی باهم دیگر ندارند.  
  9. برای پر کردن دندان با کامپوزیت ونیر نیاز کمتری به تراشیدن و دریل کردن دندان است و بدین ترتیب بخش بیشتری از ساختار طبیعی دندان حفظ می شود. علاوه بر آن شکل دهی به مواد کامپوزیتی برای دندانپزشک راحت تر است در نتیجه شکل نهایی آن خیلی بیشتر شبیه به دندان واقعی خواهد بود.

فروردین 5, 1400 0:33 ق.ظ