تفاوت قیمت ونیر کامپوزیت و ای پی اس

تفاوت قیمت ونیر کامپوزیت و ای پی اس به دلیل ویژگی هایی می باشد که این دو تکنیک اصلاح طرح لبخند دارا هستند. انتخاب هر کدام از روش های اصلاح طرح لبخند با توجه به شرایط بیمار صورت  می گیرد و سلیقه ی فرد در این امر بسیار دخیل می باشد. در ادامه ی مطلب قصد داریم به طور مختصر به بررسی ویژگی های هرکدام از این دو تکنیک به شکل جداگانه بپرازیم تا متوجه اختلاف و تفاوت قیمت ونیر کامپوزیت با ای پی اس شوید:

ونیر کامپوزیت سپیدنت

ونیر کامپوزیت که به آن ونیر یک جلسه ای هم می گویند یکی از پرطرفدارترین تکنیک ها برای رفع عیوب دندان ها می باشد. در این روش مینای دندان ها تراشیده نمی شود و این موضوع سبب افزایش تمایل افراد به استفاده از این روش شده است. نام دیگر این تکنیک درمانی کامپونیر می باشد و به طور کلی دارای شرایط زیر است:

 1. ونیر کامپوزیت از ماده ای به نام رزین طراحی و ساخته شده است و به شکل خمیری است و به وسیله تابش امواج نوری سفت و سخت می شود و به تدریج با رنگ دندان مجاوری هماهنگ      می شود. این تکنیک تنها در جلسه قابل انجام دادن است و همانگونه که گفته شد نیازی به تراشیدن دندان ها وجود دارد.  
 2. مقاومت کامپوزیت ونیر به مراتب کمتر از لمینت می باشد و در صورت آسیب دیدن می بایست تعویض شود که این موضوع خو سبب صرف هزینه می شود.  
 3. طول عمر ونیر کامپوزیت ها کمتر از لمینت دندان می باشد.
 4. ونیر کامپوزیت ها در مقایسه با لمینت بیشتر مستعد لک و تغییر رنگ می باشند.
 5. پس از نصب کامپوزیت ونیر روی دندان ممکن است شاهد عوارضی همچون تورم در لثه هایتان باشید و این اتفاق زمانی می افتد که دندانپزشک کامپوزیت ها را به خوبی روی دندان ها نگذاشته باشد.  

آی پی اس

سیستم ای پى اس ونیر در واقع یک نوع لمینت از پیش ساخته شده می باشد که پس از تراش و تنظیم طول و عرض آن با دندان، توسط چسب مخصوص به سطح خارجى دندان ها چسبانده مى شود. مزیت اصلى آن راحتى کار و سریع تر شدن زمان درمان است. در ادامه ویژگی های این لمینت گفته خواهد شد:

 1. یکی از مزیت های بزرگ لمینت ای پی اس آن است که سازگاری بسیار مطلوبی با لثه ها دارد.
 2. لمینت های ای پی اس برخلاف ونیر کامپوزیت به سرعت دچار لکه و تغییر رنگ نمی شود. به طور کلی لمینت ای پی اس مقاومت بالایی در رنگ پذیری دارند و عمده تفاوت قیمت ونیر کامپوزیت با ای پی اس به علت این موضوع است. در روکش آی پی اس تغییر رنگ و سیاهی دیده نمی شود، و دوام و زیبایی فوق العاده ای دارند.
 3. برای نصب لمینت های ای پی اس نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و اگر هم دندان ها در وضعیت دندان های نامرتب به تراش نیاز داشته باشد  این مقدار تراش بطور جزئی می باشد.
 4. ذرات سرامیکی که به آی پی اس اضافه می شود به آن حالت براق می دهد و از مات بودن آن کم می کند. علاوه بر آن افزودن ذرات سرامیکی باعث بالا رفتن دوام کامپوزیت ونیر می شود، از کامپوزیت ونیر مقاوم تر می باشند.
 5. استفاده از لمینت ای پی اس برای جایگزینی لمینت های قدیمی نیز به کار می رود.
 6. لمینت ای پی اس از طول عمر بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیر برخوردار است.
 7. لمینت آی پی اس نسل جدید از ونیر کامپوزیت ها می باشند که در آن ذرات سرامیک به کامپوزیت افزوده شده است.
 8. به عنوان ویژگی آخر باید عنوان کرد که به طور کلی روکش های دندانی تمام سرامیک سازگاری بیشتری با لثه به نسبت کامپوزیت ونیر دارند و لمینت آی پی اس هم که از نوع سرامیک می باشد و به همین علت خیالتان از بابت سازگاری با لثه راحت است.

فروردین 19, 1400 12:38 ب.ظ