تراش لمینت دندان

لمینت دندان

تراش لمینت دندان با بهترین قیمت انجام می گیرد. در این مقاله سعی داریم لمینت دندان پوسته ای ست که بر روی دندان قرار گرفته و سبب اصلاحاتی در رنگ آن و فرم و شکل دندان ها خوهد شد. لمینت دندان به دو صورت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر دندان می باشد. لمینت سرامیکی از جنس پرسلن است، این ماده از نوعی سرامیک می باشد که در لابراتوار ساخته می شود. این پوسته ی سرامیکی با ضخامت کم ساخته شده و سپس بر روی دندان نصب می شود. نوع دیگری از لمینت، کامپوزیت ونیر دندان می باشد. کامپوزیت ونیر بر خلاف لمینت سرامیکی نیازی به ساخت در لابراتوار ندارد و به شکل خمیری ست که این خمیر به صورت مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و پس از سفت شدن، فرم دهی می شود.

هر کدام از انواع لمینت های دندان مزایا و معایب منحصر به خود را دارند. از جمله مهم ترین مزایای کامپوزیت ونیر به لمینت سرامیکی قیمت آن می باشد. با توجه به جنس و مراحل انجام آن نسبت به لمینت سرامیکی قیمت پایین تری دارد. ولی باید توجه داشت که لمینت سرامیکی طبق ساختار و جنسی که دارد، ماندگاری و عمر بیشتری دارد.

تراش لمینت دندان

یکی از دلایلی که افراد کامپوزیت ونیر را مسبت به لمینت سرامیکی ترجیح می دهند این است که برای نصب لمینت سرامیکی لازم است که مقداری از مینای دندان تراشیده شود ولی برای قرار دادن کامپوزیت ونیر دندان نیازی به تراشیدن دندان نیست. برای طرح درمان کامپوزیت ونیر کافی ست که لایه ی خمیری بر روی دندان قرار بگیرد و تنها در یک یا دو جلسه درمان تمام می شود. ولی برای لمینت سرامیکی علاوه بر تراش دندان، قالب گیری و مرحله ی ساخت آن نیز وجود دارد که سبب طولانی تر شدن دوره ی درمان و افزایش هزینه ی آن خواهد شد ولی نباید فراموش کرد درخشندگی و زیبایی طبیعی دندان ها در لمینت سرامیکی نمایان تر از کامپوزیت ونیر است.

همین ویژگی زیبایی، درخشندگی و شفافیت لمینت سرایمیک سبب شده تا از محبوبیت بسیاری علیرغم تراش دندان ها برخوردار باشد. به همین دلیل روش هایی برای انجام لمینت سرامیکی بدون تراش مورد بررسی قرار گرفت. علت تراشیدن دندان در طرح درمان لمینت سرامیکی این است که پوسته های سرامیکی ساخته شده ضخامتی به اندازه ی تقریبی  میلی متر دارند و دندان ها به همین اندازه تراشیده می شود بنابراین جهت انجام لمینت سرامیکی بدون تراش لازم بود تا لمینت های ساخته شده ضخامتی بسیار کمتر از ضخامت ذکر شده داشته باشد.

لمینت بریلیانس

یکی از سیستم هایی از لمینت سرامیکی که مانع تراشیدن دندان ها می شود، لمینت بریلیانس می باشد. از آن جایی که این نوع لمینت با توجه به ساختاری که دارد بسیار مقاوم است بنابراین در ضخامت های بسیار کم ساخته می شود. این نوع لمینت دندان با توجه به این که در انحصار شرکت آمریکایی به نام DenMat می باشد به عنوان روش آمریکایی بدون تراش شناخته می شود. لمینت بریلیانس دارای درخشندگی و شفافیت دندان های طبیعی می باشد. مراحل انجام این نوع لمینت بریلیانس نیز مانند لمینت سرامیکی می باشد، به طوری که در ابتدا از دندان ها قالب گیری شده و سپس پوسته های آن ساخته می شود. ساخت لمینت بریلیانس تنها در چند لابراتوار در کل دنیا ساخته می شود.

لمینت بریلیانس نسبت به لمینت های سرامیکی مزایای بسیاری دارد. از مهم ترین مزایای لمینت بریلیانس این است که به عنوان لمینت بدون تراش شناخته می شود. از دیگر مزایای لمینت بریلیانس، مقاومت بالای آن است به طوری که این نوع لمینت 5 سال گارانتی داشته و طول عمر زیادی دارد.

جهت انتخاب نوع لمینت مورد نظر خود لازم است که به دندانپزشک مراجعه کرده و مشاوره های لازم را دریافت کنید.

تیر 24, 1399 12:40 ب.ظ