بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

بیهوشی در دندانپزشکی کودکان : گاهی اوقات شدت ناهنجاری های دندان در کوکان به اندازه ای است که لازم می باشد جراحی دندان انجام شود برای عدم احساس درد در کودکان معمولا از تزریقات بیهوشی استفاده می کنند، مدت زمان این فرایند طوری است که دو الی سه ساعت بعد از عمل، کودک می تواند ترخیص شود. برای تسکین دردهای ناشی از جراحی، داروهایی از جانب پزشک برای کودکان تجویز می شوند. معمولا تکنیک هایی که برای بیهوشی در دندانپزشکی کودکان به کار می روند، با بیهوشی دندانپزشکی عمومی تفاوت هایی دارد. برخی به اشتباه این دو را یکسان در نظر می گیرند. هر دو از حوزه های تخصصی در علم بیهوشی محسوب می شوند. در زیر به مزیت ها و معایب بیهوشی در دندانپزشکی اطفال اشاره شده است.

معایب دندانپزشکی با بیهوشی در اطفال


از دو روش برای بیهوشی در دندانپزشکی اطفال استفاده می کنند، اولین نوع بیهوشی به صورت کامل در کودکان انجام شده و دومین مورد به گونه ای است که نیمه بیدار هستند. یعنی به صورت موضعی فرایند بیهوشی انجام خواهد گرفت. بیهوشی نوع دوم برای مواقعی است که زمان جراحی بسیار کوتاه است. توصیه پزشکان دندانپزشکی کودکان به بیهوشی نوع ول است، دلیل این موضوع این است که اولا کودکان دردی حین جراحی احساس نمی کنند و دومین مورد اینکه به ریه های کودکان آسیبی نمی رسد. زیرا اگر این فرایند به صورت موضعی نیمه بیدار انجام شود، باعث اسپاسم ریه های کودک خواهد شد و عوارض های مختلف تنفسی در آینده به وجود می آیند. مدت زمانی که بیهوشی طول می کشد، مسئله ای حساس و پر اهمیت است. معمولا بیهوشی های زیر دو ساعت هیچ مشکلی نداشته و خطر ساز نیستند، بنابراین والیدن نباید نگران این مسئله باشند.

مشکلات اساسی از عفونت های دندان


دربسیاری از کودکان به دلیل آبسه کردن دندان های جلویی، عفونت زیادی در داخل دندان ها ایجاد شده که همراه با درد شدیدی هستند. باید در اسرع وقت به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید، چراکه جلوگیری از این مورد به خصوص برای کودکان زیر دو سال ضروری است. وجود پلاک و عفونت های دندانی دو مشکل اساسی زیر را برای دندان های کودکان به وجود می آورند:

  1. اولین عامل مهم، صدمه زدن به جوانه دندان های دائمی است که در زیر دندان های شیری در حال رشد هستند.
  2. معمولا تجمع زیاد عفونت در ریشه دندان باعث می گردد تا از طریق رگ های خونی به کل بدن انتقال پیدا کنند که بسیار خطرناک است. آسیب این مورد بیشتر به اندام هایی چون کبد و ریه ها است. متخصصین دندانپزشکی کودکان در این زمینه به شما راهنمایی های کامل را خواهند داد.

بیهوشی عمومی


کاربرد بیهوشی نوع دوم که کودک به صورت نیمه بیدار می باشد، در علم دندانپزشکی کمتر از بیهوشی نوع اول است. البته بیهوشی عمومی برای زمینه هایی ممکن است کاربرد داشته باشد که با تشخیص پزشک در مواردی خاص انجام خواهد گرفت. اگر بدن کودک در بیهوشی کامل مقاومت کافی را داشته باشد، بیهوشی نوع دوم توصیه نخواهد شد. در برخی موارد ممکن است کودکان برای انجام بیهوشی کامل استرس داشته باشند، در این صورت متخصص اطفال از نوع دوم که یا بهتر بیهوشی عمومی استفاده می کند.

برای عمل های شدید نیز بیهوشی عمومی توصیه پزشکان است، عمل هایی چون کشیدن دندانها که ممکن است درد بسیار شدیدی داشته باشند. برای عمل‌های جراحی شدید دندان مانند کشیدن دندان عقل، استفاده از بیهوشی‌های عمومی گزینه مناسبی است. دیده شده است برخی والدین نسبت به بیهوشی نوع دوم نگرانی دارند، برای رفاه حال آن ها متخصصین از روشی استفاده می کنند تا کودک آن ها کمترین درد را احساس کرده و فرایند انجام درمان به بهترین شکل انجام شود.