بیمارستان دندانپزشکی کودکان

بیمارستان دندانپزشکی کودکان : مراکز درمانی در این حوزه دارای دو بخش مهم می باشد، اولی مربوط به درمانگاه و دومین مورد که از قسمت های اساسی آن محسوب می شود،  مربط به اتاق عمل است. مواردی که در زیر اشاره می شود از مهم ترین خدماتی است که در بیمارستان و مراکز دندانپزشکی کودکان انجام خواهد گرفت،

  1. تعیین جلسه مشاوره و معاینه از دندان های کودکان، ممکن است بسیاری از بیماران از بیمارستان های مختلف به کلینیک درمانی ارجاع داده شده باشند.  
  2. انجام فعالیت های اورژانسی جهت تسریع در روند درمانی برای تمامی گروه های سنی
  3. مجموعه اقداماتی که جهت ایجاد آرامش در کودکان اجرا می شوند. برای مثال اختصاص مکانی برای بازی و سرگرم کردن کودکان
  4.  ممکن است معاینه سرپایی برای بسیاری از کودکان ممکن نباشد، برای این گروه از بیماران فضای خاصی در نظر می گیرند.
  5. اتاق مخصوص بیهوشی برای انجام عمل جراحی، از امکانات گسترده ای در این بخش استفاده خواهد شد.
  6. اتاقی جهت مراقبت های ویژه از بیماران بستری شده
  7. بخشی برای تشکیل کادر درمانی جهت کمک به پزشک در جراحی دندان در نظر می گیرند.
  8. یکی از قسمت های مهم این مراکز مربوط به آموزش فلوشیپ هایی است که به تازگی در رشته دندانپزشکی کودکان تخصص و مهارت کسب کرده اند.

 تمامی مراکز درمانی در حوزه دندانپزشکی کودکان باید آماده خدمت رسانی در سطح گسترده ای به کودکان و نوزادان باشند. سلامت و بهداشت عمومی دندان از مسائل بسیار حساس در دندانپزشکی اطفال محسوب می شود.

درمانگاه


موقعیت فیزیکی بخش های مختلف بیمارستان باید به گونه ای باشد تا شرایط راحتی برای کودکانی که بیماری های ضمیمه ای و یا مغزی دارند، به خوبی مهیا شود. باید تمامی ترمیم های دندانی از جمله جراحی فک یا پروتز دندان همگی به بهترین شکل به بیماران ارائه شوند.

اتاق عمل


اتاق عمل ویژه باید دارای تمامی امکانات و شرایط لازم برای روند هرچه بهتر درمان باشند. پذیرش بیماران در روزهای معینی طبق ساعات کاری در بیمارستان اطفال انجام می شوند. برای بیمارانی که خاص هستند، برای مثال بیماری های خونی یا مغزی  باید حتما برای تست بیهوشی جلسه ای قبل از جراحی تعیین گردد.

دندان درد


هنگام درد دندان های کودک توصیه می شود اطراف دندان ها تمیز نگه داشته شوند و دهان کودک را با آب ولرم شستشو داد، چراکه ممکن است درد به علت وجود مواد غذایی گیر کرده باشد، در غیر این صورت وجود عفونت در ریشه باعث چنین دردی شده است که باید سریعا به کلینیک مراجعه کنید. برخی به اشتباه هنگام تشدید درد دندان، از یک کمپرس آب گرم روی لثه ها استفاده می کنند که در نهایت منجر به تورم لثه ها خواهد شد.


گاز گرفتن یا بریدن لب


بهتر است روی نواحی زخم شده از مقداری یخ استفاده کنید تا تورم آن را کنترل کنید. گاهی اوقات ممکن است در اثر خون ریزی شدید مجبور باشید از پانسمان روی زخم استفاده کنید. در صورت عدم تشدید خون ریزی باید دراسرع وقت با پزشک متخصص تماس گرفته یا حضوری مراجعه کنید.


درآمدن دندان دائمی


دندان دائمی کودک از قسمت زیرین دندان شیری جوانه می زند. طبق روال طبیعی لق شدن دندن های شیری کودک بعد از رویش کامل دندان های طبیعی اتفاق می افتد. اگر این فرایند به خودی خود انجام نشد باید به کلینیک دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید. متخصص این مهارت را دارد تا دندان لق شده را را از لثه بیرون آورد، بدون آنکه به دندان دائمی آسیبی رسد.