بوی بد دهان بعد از کامپوزیت

بوی بد دهان بعد از کامپوزیت : عدم انطباق کامل و صحیح روکش های کامپوزیت روی سط دندان باعث ایجاد پله هایی بین این دو سطح خواهد شد، این مورد باعث ایجاد لبه های پر بین روکش و دندان بیمار می شود. بوی بد دهان بعد از کامپوزیت به علت تجمع مواد غذایی مختلف در این ناهمواری هاست. در این هنگام دندانپزشک روکش های قدیمی را از سطح دندان جدا کرده و  چند روز بعد کامپوزیت های جدید جایگزین خواهند شد. لازم به ذکر است که تعویض کامپوزیت های قدیمی به ساختار اصلی دندان آسیبی وارد نمی  شود. از این بابت نگران نباشید. تاریخ انقضای روکش های ونیر دندان به میزان مراقبت بیمار و رعایت دستورالعمل های بهداشتی بستگی دارد. هرچه توصیه های پزشکی جهت حفظ سلامت ونیر های دندان رعایت شوند، دوام کامپوزیت ونیر بیشتر خواهد شد.

رعایت بهداشت دندان ها


 رعایت بهداشت دندان ها از مهم ترین فاکتورهای طول عمر کامپوزیت ونیر محسوب می شود. علاوه بر این مورد، تعیین رژیم غذایی صحیح توسط دندانپزشک، عوامل ژنتیکی، تخصص پزشک، شرایط اولیه دندان های بیمار و امثال این ها در این طول عمر تاثیرگذار هستند. در کل باید گفت نمی توان تاریخ انقضایی برای لمینت و کامپوزیت دندان تعیین کرد. مثالا نمی توان تاریخ مشخصی را برای تعویض ونیرهای دندانی تعیین کرد.

افرادی زیادی هستند که هنگام مراجعه به دندانپزشک با مشاهده عکس های درمان دیگران قصد دارند شکل و فرم دندان هایشان شبیه به عکس هایی باشد که دیده اند. این امکان وجود ندارد که کامپوزیت ونیر دندان فردی شبیه به فرد دیگر باشد. شرایط بیمار در کیفیت کامپوزیت ونیر تاثیر زیادی دارد، برای مثال اندازه فک های بالایی و پایینی و نوع استخوان بندی صورت بیمار در روند انجام درمان بستگی دارد. مثلا کامپوزیت برای دندان هایی که نامرتب هستند و نیاز به چند ایلمپلنت دارند با دندان هایی که سالم هستند، متفاوت است.

دیده شدن دندان های قدامی


هرچه دندان های قدامی بیشتر دیده شوند، در زیباتر کردن لبخند بیمار تاثیر بیشتری دارد. معمولا طول دندان های قدامی فک بالا در این زیبایی نقش بسزایی دارد. بهتر است هر چهار دندان در این فک به طور واضح دیده شوند. این ویژگی ای که بیان شد، از فاکتورهای مهم در جوان سازی صورت محسوب می شود. در افراد مسن ممکن است دید این دندان های قدامی کم شده باشد. معمولا در کامپوزیت کردن نباید لثه های فرد دیده شود. ضخامت دیده شدن آن ها در حد دو الی سه میلیمتر است. بیشتر از این اندازه باعث می شود تا لبخند فرد زیبا دیده نشود. لثه سالم باید دارای رنگ صورتی روشن باشد که با درخشش دندان هنگام کامپوزیت ترکیب فوق العده ای برای صورت بیمار ایجاد می کند.

عرض لبخند


 معمولا عرض لبخند در جذابیت لبخند شما موثر است، هرچه این عرض بیشتر باشد، زیبایی لبخند شما بیشتر است. معمولا قوسی که در فک بالا ایحاد می شود تعیین کننده عرض لبخند بیمار است. در برخی بیماران قوس های دندانی در حد خفیف وجود دارد، این باعث می شود تا هنگام خندیدن دندان های قدامی جلو دیده نشوند. قرارگیری دندان های پشتی روی دندان های جلویی از نتایج این مشکل است. از مهم ترین فاکتورهای زیبایی لبخند، ردیف بودن دندان های افراد است که باید در هنگام کامپوزیت کردن توجه ویژه ای شود. هر بیماری ممکن است سلیقه منحصر به فردی برای انجام کامپوزیت ونیر در نظر داشته باشد.

رضایت همگان از انجام این روش درمانی امری غیر ممکن به نظر می رسد. برخی ممکن است از رنگی که برای کامپوزیت ونیر خود استفاده کرده است، ناراضی باشند، در این صورت برای ترمیم دوباره به دکتر دندانپزشک مراجعه خواهد کرد. طبیعی بودن برای رنگ ونیرهای کامپوزیت از مهم ترین مشخصه برای انتخاب رنگ کامپوزیت محسوب می شود. کیفیت بالای کامپوزیت ونیر در اعتماد به نفس بالای بیمار نقش مهمی دارد.