بهترین برند کامپوزیت دندان

بهترین برند کامپوزیت دندان کدام کشور

بهترین برند کامپوزیت دندان مربوط به کشورهای ژاپن، آمریکا و همچنین سوئیس می باشد. برند های ژاپنی به نام های Gradia DIrect ،  Geanialو  kuraray و برند های آمریکایی به نام های Bisco ،    3M  وCosmedent ، برند های سوئیسی نیز مثل سارمکو از برند های خوب جهت کامپوزیت ونیر دندان می باشند. البته برند کامپوزیت به تنهایی تضمین کننده ی کیفیت کامپوزیت نمی باشد چرا که مهارت و میزان تجربه ی دندانپزشک نیز در این کار بر روی کیفیت نهایی موثر است.

 

مزایای کامپوزیت دندان

برای نصب کامپوزیت ونیر روی دندان ها نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد و در واقع در این تکنیک، حداقل تغییرات بر روی ساختار دندان اعمال می شود. در این روش هیچگونه آسیبی به دندان ها وارد نمی شود.

طول درمان کوتاه

طول درمان کوتاه از دیگر مزایای کامپوزیت است. این تکنیک برخلاف روش لمینت سرامیکی که به دو الی سه جلسه زمان نیاز دارد، تنها در یک جلسه قابل اجرا می باشد. قیمت مناسب کامپوزیت ها باعث شده است که هر فردی با هر نوع بودجه ای که دارد بتواند از این روش استفاده کند. کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت سرامیکی از هزینه ی کمتری برخوردار است.

 قابلیت ترمیم و تعویض

چنانچه به هر دلیلی کامپوزیت ونیر سپیدنت دچار آسیب و شکستگی شوند، می توان آن ها را ترمیم و یا تعویض نمود. در این روش برای قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان ها نیاز به هیچ گونه بیهوشی وجود ندارد و پزشک به راحتی می تواند بدون وجود هر گونه خونریزی کار خود را انجام دهد.اگر تمام نکات بهداشتی در رابطه با کامپوزیت ونیر رعایت شود و به توصیه هایی که پزشک برای مراقبت از کامپوزیت ها می کند عمل کنید می توانید به مدت 10 سال و یا حتی بیشتر هم از آن استفاده کنید.

معایب کامپوزیت دندان

تورم و التهاب لثه یکی از شایع ترین عوارض کامپوزیت دندان می باشد که به علت نوع فعالیت های انجام شده در این روش می باشد. البته این موضوع نگرانی خاصی ندارد و با مراجعه به پزشک به راحتی می توان آن را درمان نمود کامپوزیت ها از استحکام خوبی برخوردار هستند اما با این حال باید همواره مراقب آن ها بود و از خوردن خوراکی ها و غذاهای سفت همچون تخمه، آجیل ها، ته دیگ و… خودداری نمود چرا که این مواد به کامپوزیت ها فشار وارد کرده و در نهایت موجب شکسته شدن آن ها می شوند.

زرد شدن کامپوزیت

حتی اگر از بهترین برند کامپوزیت ونیر دندان هم استفاده نمایید باید بدانید که در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی آن ها دچار لکه شده و تغییر رنگ پیدا می نمایند. تا جایی که ممکن است از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های رنگی همچون نسکافه، قهوه، چای و… اجتناب کنید. در صورتی که کامپوزیت ها زرد و بدرنگ شوند باید به دندانزشک مراجعه نمود تا آن ها را پولیش کند تا رنگ اصلی آن برگردد.

 حساسیت در دندان ها

 استفاده از کامپوزیت گاهی باعث می شود که فرد دچار حساسیت نسبت به گرما و سرما شود و این حساسیت در برخی مواقع ممکن است تا یک ماه و حتی بیشتر این حساسیت باقی بماند.

برجسته بودن کامپوزیت ها

از آنجایی که در این تکنیک دندان ها تراشیده نمی شوند ممکن است که نتیجه ی کار مقداری برجسته و مصنوعی به نظر برسد. این موضوع می تواند ناراحتی هایی را برای بیمار در حین صحبت کردن و خندیدن به وجود آورد. افرادی که نسبت به این موضوع حساسیت دارند بهتر است که از لمینت سرامیکی استفاده نمایند زیرا لمینت ظاهر طبیعی تری در مقایسه با کامپوزیت ونیر دارد.

تیر 11, 1400 12:03 ب.ظ