بلیچینگ و جرم گیری دندان

بلیچینگ و جرم گیری دندان هر دو روش هایی می باشند که برای درخشندگی و سفید کردن دندان ها در کلینیک های دندانپزشکی به کار می روند. درجه و نوع سفیدی ایجاد شده توسط هر کدام از این روش ها با یکدیگر متفاوت است.

بلیچینگ و تاثیرات آن


در این مقاله سعی می شود تفاوت های اساسی بلیچینگ دندان با جرم گیری مقایسه شده و همچنین به مزیت ها و کاربردهای هریک از آن ها خواهیم پرداخت. درمان بلیچینگ روشی حرفه ای برای سفید کردن طبیعی دندان هاست که با استفاده از آن تمامی پلاک ها و بد رنگی های موجود روی سطوح دندانی از بین خواهند رفت. انجام بلیچینگ دندان به گونه ای است که ماده ساختاری آن در بافت اصلی دندان ها نفوذ نمی کند و پولیش آن باید به گونه ای انجام شود تا برای بدنه زیرین تا سطح بالایی دندان روشنایی خوبی ایجاد کند، چنین بلیچینگی با کیفیت و موثر خواهد بود.

سایش عاج و مینای دندان با گذران عمر باعث می شود تا لکه های تیره و زرد رنگ روی بدنه اصلی دندان به وجود بیاید. گاهی این تغییر رنگ به دلیل استفاده زیاد از مواد رنگی و دخانیات می باشد. رنگ این مواد و نیکوتینی که در دخانیات وجود دارد، جذب دندان شده و رنگ اصلی آن را دستخوش تغییر قرار می دهد. یکی از مزیت های بلیچینگ این است که مواد ساختاری آن به گونه ای است که هنگام قرارگیری روی سطح دندان، اکسیژن فعال تولید کرده و این باعث می شود تا از نفوذ بیشتر رنگ های جذب شده جلوگیری به عمل آمده و باعث سفید تر شدن هرچه بیشتر دندان های بیماران گردد.

تاثیر جرم گیری بر دندان


در جرم گیری همانطور که اشاره شد، هدف اصلی از بین بردن پلاک های دندانی است، اما میزان درجه ای سفید کنندگی آن با بلیچینگ دندان کاملا متفاوت می باشد. معمولا در اثر گذشت طول عمر، رنگ دانه هایی روی سطوح دندان ها ایجاد می شوند، برای از بین بردن این مورد استفاده از جرم گیری دندان گزینه بهتری خواهد بود. افرادی که قلیان و سیگار زیاد مصرف می کنند، بیشتر در معرض این رنگدانه ها روی دندان هستند. با برداشتن جرم و پلاک های دندانی در این روش، هم از عفونت لثه تا حد زیادی جلوگیری می شود و هم دندان ها رنگ طبیعی خود را بدست می آورند. هم جرمگیری و هم روش بلیچینگ نسبت به مواردی حساسیت نشان می دهند، برای مثال هر دو تکنیک نسبت به فشار و دما حساس هستند. معمولا این حساسیت ها در افرادی زیاد است که بیماری های لثه دارند. این موارد معمولا دو الی چهار روز بعد از اتمام درمان از بین خواهند رفت. در صورت تداوم حساسیت بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تفاوت جرمگیری و بلیچینگ دندان


 در جرم گیری نسبت به بلیچینگ، دندان های بیماران کاملا سفید و روشن نمی شود و صرفا با از بین بردن پلاک ها و جرم ها، دندان به رنگ طبیعی خود نزدیک تر می شود. ولی در تکنیک بلیچینگ دندان به دلیل استفاده از مواد سفید کننده خاص در آن، سفیدی دندان ها دو برابر از حالت جرم گیری شده و دندان های فرد هنگام لبخند زدن درخشندگی بیشتری دارند. در هر دو درمان ممکن است عوارضی برای بیمار به وجود آیند که شامل :

  1.  درد و تحریکاتی که در لثه ها ایجاد می شوند.
  2. ممکن است در هنگام جرم گیری از روش های غیر اصولی استفاده شود که در نهایت منجر به شل شدن دندان ها می شود.
  3. گاهی هم با انجام بلیچینگ دندان رنگ های متفاوتی برای هریک از دندان ها به وجود می آیند.
  4. در برخی موارد نادر نیز سوختگی های شیمیایی برای دندان های فرد ایجاد خواهد شد.