برداشت لمینت دندان

برداشت لمینت دندان دغدغه بسیاری از افرادی است که از این روش درمانی برای داشتن لبخندی زیبا استفاده کرده اند. یکی از سوالاتی که در این خصوص در ذهن افراد شکل می گیرد، این است که آیا برداشتن لمینت امکان پذیر بوده یا خیر؟  این مسئله از موضوعات اساسی در علم دندانپزشکی محسوب می شود. همانطور که در مطالب قبلی بیان شد، استفاده از روکش های لمینت و کامپوزیت سبب رفع عیوب ظاهری دندان ها می شود. سال های زیادی است که افراد از این روکش های لمینت برای درخشش هرچه بیشتر دندان های خود استفاده کرده اند. این واقعیت امری بدیهی است.

در واقع در طی تمام این سال ها، لمینت طرفداران زیادی پیدا کرده و افراد زیادی از این روش استفاده کرده اند. افراد باید به این آگاهی رسیده باشند که لمینت دندان تنها، روشی محسوب می شود که برای سفید نشان دادن دندان ها به کار رفته و برخی دیگر از عیوب ساختاری آنها را پوشش می دهد. به اشتباه برخی تصور می کنند با انجام این روش دندان های آن ها در برابر همه فشار و آسیب ها از خود مقاومت نشان می دهد و به عنوان یک محافظ از دندان های طبیعی عمل خواهد کرد. این تصور کاملا اشتباه بوده وهرگز اینطور نیست.روکش های لمینت در لابراتور طی چندین مرحله ساخته گردند. پس از ارسال از آنجا بر روی دندان ها چسبانده می گردند. این موضوع بیان می کند که طول عمر لمینت ها دائمی نیست و دارای یک محدوده معینی است. البته با مراقبت و رعایت دستورالعمل هایی که بیان خواهد شد می تواند مانرگاری لمینت دندان را افزایش داد.اولین عامل مهمی که در طول عمر دندان ها موثر است، میزان دقت و کیفیت موادسازنده لمینت ها هستند. بیشتر لابراتورها از این عوامل در ساخت روکش های لمینت تبعیت می کنند. علاوه بر این موردی که ذکر شد، سالم ماندن لمینت ها به شخص خود بیمار نیز بستگی زیادی دارد.

 برای مثال از مصرف دخانیات پرهیز کند و یا از گاز زدن غذاهای سفتی که موجب کنده شدن لمینت سرامیکی دندان می گردند، پرهیز کند. اگر این موارد به خوبی پیش روند، سلامتی لمینت ها حفظ خواهد شد و ماندگاری آن ها بر روی دندان های بیمار افزایش می یابد. برای بهداشت دندانها و توصیه زیاد دندانپزشکان بهتر است که از نخ دندان و مسواک برای مراقبت از آن ها استفاده کرد. این مورد نباید فراموش گردد و از مسائل دائمی در مراقبت از لمینت ها محسوب شده است.

 حال زمانی پیش می آید که لمنیت های اجرا شده مورد رضایت بیمار نیست و یا  فردی می خواهد بعد از  مدتی لمینت ها را بردارد و از روش های دیگر ترمیم برای دندان های خود استفاده کند، آیا این عمل امکان پذیر است؟ آیا برداشت لمینت ها از کار های ساده در حوزه دندان محسوب می شود یا خیر؟ آیا این عمل مستلزم مراحل مختلفی است؟ شما را به ادامه مطالب این قسمت دعوت می کنیم:  

عوامل مهم در برداشت لمینت

از دلایل مهم برداشت لمینت، پوسیدگی دندان های طبیعی است. این پوسیدگی سبب تخریب لمینت ها و ایجاد عفونت های شدید در ناحیه لثه ها می گردند. این مورد اگر رسیدگی نشود باعث خطرات احتمالی برای دندان بیمار شده و باید به زودی عملیات ترمیم دندان ها آغاز گردد. دلیل دیگر که زمینه ساز برداشت می شود، از بین رفتن خود روکش های لمینت است. این روکش ها ممکن است بر اثر فشار زیاد دچار آسیب شده باشند. از دلایل عمده که باعث آسیب می شوند، فشار زیادی است که بر اثر جویدن های نادرست به لمینت وارد شده اند.

به عنوان یک مثال ساده می توان بیان کرد که گاهی اوقات ممکن است چیزهای سفتی مانند هسته های کوچک برخی خوراکی ها در زیر این روکش ها قرار گرفته و باعث برهم زدن نظم لمینت ها شوند. این مورد باعث می شود تا عمیلات برداشت برای ترمیم دندان ها انجام گیرد. از دیگر عوامل می توان به ضربات شدیدی که  از تصادفات و یا افتادن به لمینت ها وارد شده اند اشاره کردکه باعث وارد شدن فشارهای شدید به لمینت ها می شوند. این فشار بالا باعث می شود تا کلیه روکش های لمینت از روی دندان های بیمار برداشته شوند. 

مسئله ای اساسی در تراش لمینت

یکی از مسائل بسیار مهم در برداشتن لمینت، تراش مینای دندان ها است که این باعث به وجود آمدن مشکلاتی در این فرایند شده است. تراشیدن مینای دندان برای این انجام می شد تا لمینت ها به خوبی بر روی دندان های بیمار سوار شوند میزان تراشیدن به تجربه و تخصص خود پزشک نیز بستگی دارد. دندان هایی که در زیر لمینت پوسیده می شوند، باید به طور کامل تراشیده شده و لمینت به طور کامل از دندانها برداشته شود. اگر مینای دندانها بدون محافظ رها شود، مشکلات زیادی را برای دندان ها به وجود می آورد.برخی از دندانپزشکان هستند که به دلیل تجربه بالایی که دارند، شرایط برداشت را به گونه ای مهیا می کنند که مینای دندان ها هنگام برداشت به میزان کمتری تراشیده شود. این کار به تخصص دندانپزشک وابستگی زیادی دارد و قبل از انجام لمینت باید هر فردی مد نظر داشته باشد. یکی دیگر از مسائلی که در هنگام برداشت لمینت سرامیکی باید به آن دقت کرد، دردی است که بعد از آن دست و پا گیر بیمار می شود. این مسئله تا حد زیادی به ضخامت مینای دندان های بیمار و سلامت دندان های او بستگی دارد. اگر در هنگام برداشت لمینت، مینای دندان های بیمار به میزان زیادی تراش داده می شوند، برداشت لمینت همراه با درد زیادی می شود. سعی کنید برای برداشت لمینت های دندان از کلینیکی حرفه ای استفاده کنید. از خدمات مهمی که این کلینیک ها به شما باید ارائه کنند، این می باشد که مینای دندان های شما را به هنگام برداشت کمتر تراش دهند تا بعد از این فرایند درد زیادی را تحمل نکنید.

شهریور 14, 1400 9:24 ب.ظ