براکت دندان

براکت دندان : یکی از انواع ارتودنسی، ارتودنسی ثابت می باشد که اصلی ترین تجهیزات مورد استفاده در آن بریس دندان می باشد. بریس دندان خود تشکیل شده از قسمت های مختلفی از جمله براکت دندان می باشد. بریس های دندان پس از قرار گیری بر روی دندان به صورت مستمر توسط ارتودنتیست بررسی شده و تنظیم می شوند.

براکت دندان چیست

براکت دندان یا همان نگین های بر روی دندان در طول دوره ی درمان ارتودنسی از جنس فلزی و یا شفاف هستند و بر بر روی دندان قرار می گیرند. براکت ها توسط چسب مخصوص به خود و به همراه سیم نگه داشته می شوند و در زاویه های مختلفی بر اساس ناهنجاری دندان قرار می گیرند. نیرو و فشار لازم که از سیم ها باید بر روی دندان ها وارد شود از طریق این محصول انجام می شود.

انواع براکت دندان

براکت ها از جنس های مختلفی ساخته شده و به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

  • از جمله ی انواع براکت ها می توان به براکت های معمولی اشاره کرد. این نوع براکت ها از فولاد ضد زنگ ساخته شده و تاثیر گذاری و طرح درمان نتیجه بخش تری دارد. این نوع براکت ها بر خلاف تاثیر گذاری مناسبی که دارند با توجه به فلزی بودن آن ظاهر مناسبی نداشته و این مساله از معایب براکت های معمولی به شمار می رود. براکت های فلزی دارای قیمت کمتری نسبت به دیگر انواع براکت ها است.
  • براکت های سرامیکی از دیگر انواع براکت دندان می باشد. دلیل استفاده از این نوع براکت ها همرنگ بودن آن با دندان و شفافیتی ست که دارد. براکت های سرامیکی تحت عنوان براکت های نامرئی نیز نام برده می شوند. دیده نشدن این براکت ها از مزیت های این نوع براکت ها می باشد. براکت های سرامیکی دارای عیوبی از جمله شکسته شدن و قیمت بالا نیز دارند که باید قبل از استفاده مورد توجه قرار داد.
  • یکی دیگر از انواع براکت ها، براکت لینگوال می باشد. این نوع براکت ها در قسمت درونی دندان ها قرار می گیرد. براکت لینگوال دیده نمی شوند ولی مشکل در رعایت بهداشت آن ها از معایب این نوع براکت است.
  • براکت های سلف لیگیت نیز ار انواع براکت ها هستند که با داشتن دریچه ای برای باز و بسته شدن سیم داخل آن قرار می گیرند.
  • براکت های دیمون که به براکت های بدون اصطکاک معروف هستند نیز دارای مزایا و معایب منحصر به خود می باشند. این اصطکاک پایین سبب می شود که نیروی کمتری بر لثه ها وارد شده و از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری شود، هم چنین این اصطکاک پایین سبب می شود تعداد مراجعات به دندانپزشک کمتر شده و سهولت بیشتری برای بیمار ایجاد کرد.

قیمت براکت دندان

براکت های فلزی از جمله براکت های با قیمت پایین هستند و کاربرد گسترده ای دارند. انواع دیگر براکت دندان با توجه به جنس آن ها و مراجعات بیشتر به ارتودنتیست دارای قیمت بالاتری هستند.

جدا کردن این محصول از دندان

در طول دوره ی درمان ارتودنسی لازم است که براکت ها حتما قرار گرفته باشند. پس از انجام اصلاحات لازم و تشخیص پزشک براکت ها جدا می شوند. برای جدا کردن و برداشتن براکت ها از وسیله ی خاصی توسط دندانپزشک استفاده می شود. با استفاده از این تجهیزات مخصوص، براکت ها به آرامی از دندان جدا می شوند. پس از جداسازی براکت ها، چسب بر روی دندان نیز با برداشته و تمیز می شوند. پس از جدا کردن براکت ها، از ریتینر برای دندان های بیمار استفاده می شود. مدتی پس از برداشتن براکت ارتودنسی لازم است که مراقبت های بیشتری در برابر حساسیت های دندان انجام شود.

نکته آخر

اگر در حین خواندن این مقاله با سوالی مواجه شدید یا ابهامی برای شما پیش آمد به شما پیشنهاد می کنیم که با متخصصین کلینیک سپید در این حوزه تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند و پاسخگوی سوالات و ابهامات شما باشند. شما هم چنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از آخرین اخبار و هم چنین آخرین تخفیفات و جشنواره های کلینیک سپید عضو باشگاه مشتریان ما شوید تا شما را در اسرع وقت آگاه کنیم . در آخر نیز از این که وقت شریف خود را صرف مطالعه این مقاله از کلینیک فوق تخصصی سپید نمودید از شما کمال تشکر را داریم و منتظر صدای گرم شما هستیم.