انواع کامپوزیت

انواع کامپوزیت : برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که در بین اقسام مختلف کامپوزیت ونیر دندان، کدام یک برای آن ها بهتر و نتیجه مطلوب تری را دارد. برای آشنایی با هر یک از آن ها، می توانید در جلسه اول با دندانپزشک خود مشورت نمایید. کامپوزیت هایی که در بیشتر کلینیک های دندانپزشکی جهت پولیش بندی استفاده می شوند، شامل موارد زیر هستند:

کامپوزیت های ماکروفیل


 نوع اول، موادی هستند که در ساختار آن ها از ذرات درشتی به نام ماکروفیل استفاده شده است. این گونه مواد کامپوزیتی، از مهم ترین متریال های دندانپزشکی محسوب می شوند. قطر این درشت دانه ها، بین 10 تا 50 میکرومتر است. ذرات ماکروفیل، از کامپوزیت هایی که امروزه استفاده می شوند، درشت تر هستند. هرچه اندازه ذرات بیشتر باشد، بهتر است، زیرا استحکام کامپوزیت را بیشتر می کند. به دلیل درشت بودن ذرات ماکروفیل، هنگام پولیش کردن، کمی کار را سخت تر می شد. روکش هایی که با این مواد به کار می روند، ظاهر دندان را دستخوش تغییر زیادی قرار می دهند که این تغییر ،کاملا واضح و آشکار بود.

ذرات میکروفیل  


میکروفیل ها،دومین نوع از مواد کامپوزیتی به شمار می روند که بیشتر از ماکروفیل ها، برای ساخت کامپوزیت ونیر در کلینیک های دنداپزشکی استفاده می شوند. این نوع کامپوزیت، کامل شده نوع قبلی است. این مواد ابتدا در دهه 70 میلادی ساخته شد. اندازه میکروفیل ها، از صد نانومتر نیز کمتر است که با رزین های تکمیل کننده، ترکیب شده اند. البته باید اشاره کرد که در ساختار این نوع کامپوزیت، از مواد پلیمری نیز استفاده شده است. در هنگام پولیش، کارکردن با این نوع کامپوزیت، راحت تر از نوع اولی بوده و زیبایی آن دو چندان است. میکروفیل ها، بیشتر برای دندان های جلویی به کار می روند و برای دندان های پشتی، کاربرد ندارند.

کامپوزیت هیبریدی دندان


حد وسط کامپوزیت های ماکرو و میکروفیل، کامپوزیت های هیبریدی هستند که کاربردهای گسترده ای، در علم دندانپزشکی دارند. این نوع مواد کامپوزیتی، هم مقاومت ماکروفیل را دارا بوده و هم قابلیت خوب پولیش پذیری میکروفیل ها را دارند. این نوع مواد، درخشندگی خاصی را روی دندان های بیماران، به وجود می آورند.کامپوزیت های هیبریدی بیشتر برای دندان های عقب، مورد استفاده قرار می گیرند و برعکس ماکروفیل ها، برای دندان های جلویی پولیش نمی شوند.

در ساخت این نوع مواد، از انواع فیلرها استفاده می کنند. فیلر، باعث مقاومت روکش های کامپوزیت در برابر سایش می شود. با این نوع مواد، دندانپزشکان می توانند، به راحتی از ابزارهای پولیش دندان، استفاده کرده و درخشش و زیبایی آن ها را دو برابر کنند.کام پوزیت از نوع هیبریدی، باعث جلوگیری از پلاک های دندانی نیز می شود. تنها عیب این مواد کامپوزیتی، ظاهر زیبای آن ها با گذشت زمان در اثر اسهلاک از بین می رود. استحکام در برابر استهلاک بیشتر در کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل به چشم می خورد. جدیدا با پیشرفت علم دندانپزشکی، از ذرات نانو، در کامپوزیتهای هیبریدی استفاده می کنند.

ذرات نانو در کامپوزیت


 این ذرات، دارای خواص شیمایی قابل توجهی هستند که با دندان های طبیعی، سازگاری کامل دارند. این نوع مواد کامپوزیتی، تمامی خواسته های شما عزیزان را در رابطه با ترمیمی حساب شده، برآورده می کند. عملیات برداشت، به بهترین شکل با استفاده از این نوع کامپوزیت دندان انجام می شود. دوام و ماندگاری در آنها، حرف اول را می زند. البته باید دستورالعمل های بهداشتی جهت مراقبت از روکش های ونیر کامپوزیت، رعایت گردد. فواید این نوع درمان، بیشتر از ضررهای آن است. در سایت تخصصی سپیدنت، برترین متخصصین دندانپزشک در تمامی حوزه های زیبایی از جمله کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی، برای شما عزیزان گردآوری شده است. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.