انواع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان : کامپوزیت دندان از روش های ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی محسوب شده که بسیاری از افراد برای بهره بردن از لبخندی زیبا از این درمان استفاده می کنند، از این بابت طرفداران زیادی پیدا کرده است. برای رفع ترک خوردگی ها، شکستگی های موضعی و تغییر رنگ دندان ها استفاده از این روش بسیار سودمند است. انجام کامپوزیت نیز در علم دندانپزشکی با روش های متنوعی مانند سایر درمان ها انجام می شود. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که در بین این روش ها و اقسام مختلف کامپوزیت دندان، کدام یک برای آن ها بهتر و نتیجه مطلوب تری را دارد. برای آشنایی با هر یک از روش ها می توانید در جلسه اول با متخصص کامپوزیت دندان مشورت کنید. او به شما کمک خوهد که با توجه به وضعیت دندان هایتان بهترین روش درمانی را برای خود انتخاب کنید. انواع مختلف کامپوزیت دندان شامل موارد زیر هستند:

کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل

یکی از موادی که برای کامپوزیت ها استفاده می کنند، درشت دانه هایی به نام ماکروفیل بوده که در سال های پیش از مهم ترین متریال های دندانپزشکی محسوب می شد. ماکروفیل ها همانگونه که بیان شد، از ذراتی با قطر 10 تا 50 میکرومتری ساخته شده اند.

ذرات ماکروفیل از کامپوزیت هایی که امروزه استفاده می شوند، درشت تر هستند. هرچه اندازه ذرات بیشتر باشد بهتر است، زیرا استحکام کامپوزیت را بیشتر می کند. تنها عیب بزرگی این ذرات، در هنگام پولیش کردن دندانها بوده که کمی کار را سخت تر می کند. روکش هایی که با این مواد بر روی دندان ها به کار می رود، ظاهر دندان ها را بسیار دستخوش تغییر قرار می دهد و کاملا آشکار و واضح می باشد. امروزه دیگر از این نوع کامپوزیت ونیر سپیدنت در کلینیک های دندانپزشکی استفاده نمی شود.


انواع کامپوزیت دندان

میکروفیل ها دومین نوع از مواد کامپوزیتی هستند که امروزه بیشتر از آن ها برای کامپوزیت ونیر دندان استفاده می شوند. این نوع کامپوزیت کامل شده نوع قبلی هستند. این مواد ابتدا در دهه 70 میلادی ساخته شد. اندازه میکروفیل ها از صد نانومتر کمتر بوده و با رزین های تکمیل کننده ترکیب شده اند. البته در ساختار این نوع کامپوزیت از مواد پلیمری نیز استفاده می شود. در هنگام پولیش استفاده از این نوع کامپوزیت راحت بوده و زیبایی آن دو چندان است. از میکروفیل ها بیشتر برای دندان های جلویی استفاده می شود و برای دندان های پشتی کاربرد ندارد.

کامپوزیت های هیبریدی

حدوسط کامپوزیت های ماکرو و مکیروفیل، کامپوزیت های هیبریدی هستند که کاربردهای بسیار گسترده ای در رشته دندانپزشکی دارند. این نوع کامپوزیت هم مقاومت ماکروفیل را داراست و هم قابلیت پولیش خوب میکروفیل ها را دارد. این ویژگی ها به طور همزمان در کامپوزیت های هیبریدی وجود داشته است. در هنگام پولیش زدن نیز مانند سایر مواد کامپوزیتی ظاهر زیبایی ایجاد نمی کند. البته این نوع مواد درخشندگی خاصی را بر روی دندان های بیمار ایجاد می کند.  کامپوزیت های هیبریدی بیشتر برای دندان های عقب مورد استفاده قرار می گیرند و برعکس کامپوزیت های ماکروفیل برای دندان های جلویی کاربرد ندارند. در ساخت این نوع مواد از فیلر استفاده می کنند. فیلر باعث مقاومت آن ها در برابر سایش می شود. با این نوع مواد، دندانپزشکان می توانند به راحتی از ابزارهای پولیش دندان استفاده کرده ودرخشش و زیبایی دندان ها را دو برابر کنند.

 کامپوزیت دندان از نوع هیبریدی باعث جلوگیری از پلاک های دندانی نیز می شود. تنها عیب این نوع کامپوزیت آن است که در اثر استهلاکی که با گذشت زمان ایجاد می شود، ظاهر زیبای خود را از دست می دهند. این استحکام در برابر استهلاک  در انجام کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل بیشتر به چشم می خورد. جدیدا با پیشرفت علم دندانپزشکی از ذرات نانو در کامپوزیتهای هیبریدی استفاده می کنند.

ذرات نانو در کامپوزیت ها

 این ذرات نانو دارای خواص شیمایی قابل توجهی هستند که با دندان های طبیعی سازگاری کامل دارند.  این کامپوزیت ونیر سپیدنت ها تمامی خواسته و نیازهای شما عزیزان را در رابطه با ترمیمی حساب شده برآورده می کند. عملیات برداشت به خوبی با استفاده از این نوع کامپوزیت انجام می شود.  دوام و ماندگاری در آنها حرف اول را می زند. البته باید دستورالعمل های بهداشتی جهت مراقبت از کامپوزیت دندان رعایت شود. فواید این نوع درمان بیشتر ضرر های آن است. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

شهریور 31, 1400 6:29 ب.ظ