انواع پولیش دندان بعد از کامپوزیت

انواع پولیش دندان بعد از کامپوزیت : تعدد روش های اصلاح طرح لبخند سبب شده تا تکنیک های گوناگونی برای از بین بردن مشکلات دندانی به وجود آمده  و افراد بیشتر از گذشته به زیبایی دندان ها اهمیت دهند. یکی از روشهایی که در آن از ترفندهای مختلفی برای زیبایی و ترمیم استفاده می شود، کامپوزیت ونیر است که طرفداران خاص خود را دارد. یکی از مراحل مهم ونیر کامپوزیت، پولیش دندان هاست که با دقت و ظرافت بالایی توسط متخصص این حوزه انجام می گیرد. با سایت تخصصی سپیدنت ( تنها مرجع رسمی دندانپزشکی در سراسر کشور ) همراه باشید تا اطلاعات مفید و جامعی در رابطه با پولیش قبل از کامپوزیت در اختیارتان قرار دهیم.

انواع پولیش دندان بعد از کامپوزیت


 1.  مهم ترین پولیش های دندان به صورت سطحی انجام می گیرند، به طوریکه تمامی عیب های ظاهری روی دندان ها محو می شوند.
 2. یکی دیگر از انواع خاص آن برای لکه زدایی از تاج دندان صورت می گیرد.
 3. پولیش هایی برای رفع پلاک ها، میکروارگانیسم ها و پوسیدگی ها در نظر گرفته می شود. به این فرایند اصطلاحا پولیش زیبایی می گویند که در اکثر کلینیک های دندانپزشکی توسط متخصصین این خبره انجام می گیرد.
 4. برای واضح کردن مینای دندان ها گاهی اوقات از پولیش کمک می گیرند که به هنگام تراش انجام می شود.

انواع لکه های دندان


دلیل پیدایش لکه های داخلی دندان استفاده مداوم از داروهای حساسیت زا می باشد، لکه های خارجی نیز بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی روی سطح خارجی دندان ها پدیدار می شوند، تمامی این لکه ها با فرایند پولیش از بین می روند. این فرایند تنها راه حل برای از بین بردن جرم های دندانی محسوب می گردد.

مزایا و معایب پولیش


 1. از مزیت های مهم پولیش، براق سازی دندانهاست.
 2. به عنوانی مدافعی در برابر انواع بیماری های عفونی لثه محسوب می شود.
 3. جلوگیری از پوسیدگی مجدد دندان ها
 4. از بین رفتن تمامی لکه های موضعی روی تاج دندان
 5. حفظ سلامت مینای دندان
 6. از التهاب لثه ها جلوگیری کرده که این خود از مزیت های مهم پولیش محسوب می گردد.
 7. ایجاد حساسیت های دمایی از معایب پولیش به شمار رفته که برای برخی بیماران ممکن است ایجاد گردند.
 8. در صورت استفاده از خوراکی های رنگی تغییر رنگ دندان های پولیش شده ممکن است سریعا ایجاد شود.

ماندگاری پولیش دندان


پولیش دندان آخرین مرحله بعد از کامپوزیت کردن محسوب می گردد، این فرایند به این دلیل انجام می شود تا لکه ها، بد رنگی ها، خراش های سطحی به جامانده از کاشت روکش تماما از بین بروند. یکی از سوالات رایج بیماران هنگامی که قصد انجام چنین فرایندی را دارند، این است که میزان ماندگاری پولیش دندان ها تا چه اندازه است؟

در جواب به این عزیزان باید بگوییم که ماندگاری پولیش دندان بالا بوده و درخشنگی روکش های کامپوزیت ونیر پس از اتمام این فرایند به راحتی از بین نخواهد رفت. ترمیم مجدد پولیش گاهی اوقات سبب می شود تا پایداری لازم در بهبود هرچه بهتر درمان از بین رفته و نتیجه خوبی حاصل نگردد. تعرفه هایی که در زمینه کامپوزیت به بیماران ارائه می شوند که پولیش دندان را نیز شامل می گردند، از نظر قیمت کم هزینه تر از سایر روش های اصلاح طرح لبخند است.

تکنیک‌های پولیش دندان


پولیش کردن دندان در ابتدا شامل یک فرایند تک مرحله ای و در انتها شامل دو مرحله مجزاست که از نظر کیفی با یکدیگر فرق دارند. همچنین علاوه بر شاخص کیفی در زمان نیز با یکدیگر دارای تفاوت هستند. در فرایند پولیش کردن تجهیزاتی چون پولیشر های خاص استفاده می شود که مدت زمان انجام آن را به کمترین زمان می رساند. در تمامی مراحل از تکنیک هایی چون فینیشینگ و پولیشینگ استفاده خواهد شد، لازم است بگوییم هرکدام از این تکنیک هایی عنوان شد با تجهیزات خاص انجام می گیرند.