انواع پلاک ارتودنسی

انواع پلاک ارتودنسی : ریتینر یکی از تجهیزات دندانپزشکی در حوزه ارتودنسی می باشد که متشکل از پلاک محرک و ثابت است. این نگهدارنده جزو ملزومات طرح درمان ارتودنسی می باشد، چرا که با توجه به بافت زنده لثه که دندان در آن قرار دارد، حرکت دندان ها امکان پذیر است، بنابراین لازم است که به وسیله ی نگهدارنده، دندان ها به شرایط جدید قرار گیری خود عادت کنند. با استفاده از ریتینر از حرکت احتمالی دندان ها با افزایش سن پیشگیری شده و علاوه بر این مانع برگشت پذیری دندان ها به حالت اولیه خود می شوند. هر چه سن بیمار کمتر باشد با توجه به رشد و حرکت دندان ها، لزوم استفاده از ریتینر یا نگهدارنده بیشتر می شود.

انواع پلاک ارتودنسی


نگهدارنده های مورد استفاده در ارتودنسی به دو نوع پلاک های متحرک و پلاک های ثابت یا دائمی تقسیم بندی می شوند.

پلاک ارتودنسی ثابت


در پلاک ثابت یا دائمی که به آن لینگوآل نیز گفته می شود، بیمار امکان جدا سازی آن را از دندان های خود نداشته و این کار توسط ارتودنیست انجام می شود. این نوع پلاک روی شش و یا چهار دندان جلویی بیمار نصب می شوند. از مزیت های مهم این محصول دائمی این است که مشهود و قابل تشخیص نیست و هم چنین مقاوم و مستحکم می باشد. همچنین از مشکلات این نوع پلاک ارتودنسی می توان به سختی رعایت بهداشت دندان ها اشاره کرد. در هنگام استفاده از محصول لازم است که به طور مداوم به دندانپزشکی مراجعه کرده تا بررسی های لازم توسط ارتودنتیست انجام شود.

پلاک ارتودنسی متحرک


پلاک متحرک در بعضی بیماران برای اصلاحات مشکلات فکی به سقف دهان و در بعضی موارد جهت اصلاح ناهنجاری های دندانی بین آن ها قرار می گیرد. پلاک متحرک از پلاستیک و سیم ساخته شده است. پلاک متحرک هم به عنوان مکمل درمان ارتودنسی ثابت و هم پس از جدا کردن بریس ها جهت حفظ شرایط جدید دندان ها مورد استفاده می باشد.

 این پلاک ها را به راحتی می توان از دهان خارج کرد، تنها در مواقع غذا خوردن و تمیز کردن دندان  باید آن ها را از دهان بیرون آورد. به هنگام ورزش کردن نیز نباید از پلاک ارتودنسی متحرک استفاده کرد. همچنین استفاده از آب جوش سبب می شود، این پلاک ها آسیب ببیند. لازم است که در کنار رعایت بهداشت دندان ها، پلاک متحرک نیز با مسواک مخصوص به خود شست و شو داده شده و تمیز شوند. به هنگام استفاده ممکن است مشکلاتی در حرف زدن پیش آید که با گذشت زمان و عادت کردن به آن مرتفع خواهد شد.

فاکتورهای موثر در کیفیت پلاک


مهم ترین ویژگی یک پلاک ارتودنسی خوب، کارایی مناسب آن است. استفاده از هر نوع پلاکی بر اساس تشخیص ارتودنتیست انجام می شود و در صورت استفاده ی صحیح بیمار کارایی مناسب خواهد داشت. از دیگر مواردی که قبل از استفاده از پلاک ارتودنسی باید مدنظر قرار داد راحتی بیمار با این پلاک هاست. پلاک های ثابت در بسیاری از موارد راحتی و سهولت استفاده ی بیشتری دارد. در صورتی که هنگام استفاده احساس راحتی لازم را نداشته باشد، نمی تواند بدرستی از آن استفاده کرده و دوره ی درمان را دچار چالش خواهد کرد. قبل از انتخاب نوع پلاک لازم است که بیمار ظاهر آن را بررسی کرده و نظرات خود را در انتخاب نهایی دخیل کند. در مقاله سعی شد به معرفی و کاربرد انواع پلاک پرداخته شود.