انواع ونیر دندان

انواع ونیر دندان : ونیر دندان از جمله مهم ترین و پرطرفدارترین شاخه دندانپزشکی زیبایی می باشد. به پوسته ای نازک که جهت اصلاح فرم و رنگ دندان استفاده می شود، ونیر لمینت سرامیکی  گفته می شود. ونیر سبب اصلاح طرح لبخند شده و در افزایش طول عمر دندان و هم چنین افزایش کیفیت زندگی افراد نقش به سزایی دارد. این روکش نازک می تواند از جنس سرامیک یا ونیر کامپوزیت باشد. بنابراین می تواند به دو صورت روی دندان ها انجام گیرد. هر کدام از انواع ونیر دندان دارای مزایا و معایبی می باشد که بنا به تشخیص دندانپزشک و نظر بیمار انجام می شود.

استفاده از ونیر دندان


با استفاده از ونیرها می توان بسیاری از مشکلات ظاهری دندان ها را رفع نمود. دندان هایی که تغییر رنگ های موضعی دارند که دلیل آن استفاده از خوراکی های رنگی چون قهوه و چای می باشد. هم چنین دندان هایی که عصب کشی شده اند و یا افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند. دندان های شکسته شده، لب پر شده، ترک خورده و فاصله دار نیز از دیگر مواردی هستند که می توان با انجام لمینت سرامیکی آن ها را ترمیم کرد. فرسودگی و خورده شدن مینای دندان نیز سبب می شود دندان ها زیبایی خود را از دست بدهند. در این موارد نیز تکنیک لمینت سرامیکی دندان بهترین راه حل برای برگرداندن زیبایی به دندان هاست. مشکلات ژنتیکی و نامرتبی دندان ها نیز از جمله مشکلاتی است که می توان با استفاده از و نیر پرسلین آن را اصلاح نمود.

مراحل انجام ونیر


مراحل انجام ونیر دندان با توجه به نوع ونیر مشخص خواهد شد. ونیر پرسلین ( لمینت کردن سرامیکی ) پس از قالب گیری و ساخت در لابراتوار بر روی دندان ها قرار می گیرند. اگر این محصول از نوع کامپوزیتی یا رزین باشد در همان جلسه به طور مستقیم روی دندان قرار خواهد گرفت. ونیر دندان از جنس سرامیکی و از جنس کامپوزیت هر کدام دارای مزایای منحصر به فردی هستند.

ونیر پرسلین یا همان لمینت سرامیکی یکی از انواع ونیر دندان محسوب می گردد. این نوع ونیر دارای استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت دندان می باشد ولی طول درمان و قیمت بالاتری دارد و قابل ترمیم هم نیست. در صورت شکستگی باید دروباره ساخته شود. در صورتی که می خواهید دندان هایتان درخشندگی و زیبایی بیشتری داشته باشد بهتر است از ونیر سرامیکی بهره مند شوید.

عوارض ونیر چیست


در صورتی که ونیر کامپوزیتی یا سرامیکی توسط متخصص با تجربه انجام گیرد و پس از انجام آن که فرد، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و از آن ها مراقبت کند، عوارضی نخواهد داشت. تورم لثه از مهم ترین عوارضی است که ممکن است پس از انجام این خدمات برای فرد ایجاد شود. رعایت بهداشت و مراقبت از این محصول شبیه مراقبت و تمیز کردن دندان های طبیعی است.

 تنها لازم است رعایت بهداشت به دفعات بیشتر انجام شود. همچنین مراقبت در برابر شکستگی و لب پر شدن آن مورد توجه فرد قرار گیرد. استفاده از نخ دندان و روزانه حداقل دو بار مسواک زدن جهت ضروری است. برای بهداشت بهتر دندان ها نیز می توان از دهانشویه های مختلف استفاده کرد. اگر می خواهید درباره مراقبت از این روکش های دندانی بیشتر بدانید، می توانید با متخصصین کلینیک سپیدنت در تماس باشید تا از مشاوره تخصصی ما در زمینه مراقبت از آن ها بهره مند شوید.

قیمت ونیر چقدر است

قیمت ونیر چه از جنس سرامیکی باشد و چه از جنس کامپوزیتی، به عوامل مختلف و متعددی بستگی دارد که اکثر این عوامل بستگی به خود بیمار دارد. عوامل موثر از لابراتوار گرفته تا اجرای کامل فرایند درمان شرح زیادی می طلبد که در مقالات دیگر ما می توانید با این موارد آشنا شوید. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم برای این که در وقت خود صرفه جویی کنید با متخصصین سپیدنت در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند و پاسخگوی سوالات و ابهامات شما باشند. هم چنین جهت مشاوره و ویزیت رایگان می توانید با کلینیک سپید در ارتباط باشید.