انواع مارک کامپوزیت دندان

انواع مارک کامپوزیت موجود در بازار

وجود انواع مارک کامپوزیت دندان در بازار انتخاب را برای بیماران سخت کرده است زیرا افراد به طور معمول نمی دانند که کدام مارک کامپوزیت بهتر است و دوام بالاتری دارد. نکته ای که باید به آن توجه کرد آن است که انتخاب بهترین مارک کامپوزیت دندان باید بر اساس ویژگی ها، سایه های رنگ موجود، مرغوبیت و کیفیت رزین کامپوزیت صورت گیرد.  بهترین کامپوزیت های دندان آن دسته از کامپوزیت ونیر می باشد که از زیبایی ظاهری حوبی برخوردار بوده و به نحوی دارای شکلی طبیعی باشند. علاوه بر آن بهترین نوع کامپوزیت ونیرها، رزین هایی هستند که به سرعت بعد از برخورد اشعه لیزر سفت شوند و بیمار بتواند بلافاصله بعد از جلسه درمانی برای جویدن غذاهای مختلف از آنها استفاده کند. یکی دیگر از ویژگی های کامپوزیت با کیفیت قابلیت ترمیم آن می باشد. به طوری که اگر یکی از آنها ترک بردارد یا بشکند، نیازی به تعویض ندارد بلکه دندانپزشک می تواند به راحتی مجددا آنها را ترمیم نماید. در ادامه ی مطلب قصد داریم شما را با برخی از انواع مارک کامپوزیت ونیر دندان موجود در بازار آشنا سازیم:  

Bisco

شرکت بیسکوجزو یکی ازمعروف ترین شرکت هایی است که در زمینه ی تولید کامپوزیت ونیر فعالیت می نماید. مقر این شرکت در آمریکا است. این شرکت برای حفاظت از لثه و دندان های طبیعی از ماده تحریک کننده ای به اسم سیلیکات کلسیم برای ساخت کامپوزیت ونیر استفاده می کند.

 

Kerr

برند مشهور Kerr ابتدا کامپوزیت های پرکننده دندان های پوسیده را تولید می‌ کرد که به علت کیفیت مرغوب و دوام و طول عمر بالا مورد استفاده بسیاری از دندانپزشکان قرار گرفته بود. در سال های اخیر و بعد از معرفی کامپوزیت ونیرها، شرکت کر اقدام به تولید رزین های کامپوزیت با قابلیت انطباق رنگ، مقاومت در برابر سایش و استحکام بالا کرد. سازگاری فوق العاده این رزین های کامپوزیت ونیر با بافت دندان‌ها و لثه و همچنین تنش برشی بسیار کم و قابلیت سفت شدن بسیار سریع از ویژگی های اساسی مارک کامپوزیت کر نسبت به سایر انواع مارک کامپوزیت ونیر دندان است.

 

Coltene

شرکت   Colteneیکی از جدید ترین تکنولوژی های کامپوزیت ونیر را با خصوصیات نانوهیبریدی که به مینای دندان بسیار شبیه است به بازار عرضه کرده است. این شرکت سابقه بسیار طولانی در ساخت ونیر های کامپوزیت دارد و توانسته است رزین های کامپوزیت را با قیمت های مناسب تولید نماید.

 

DMG America

‏DMG یکی از انواع مارک کامپوزیت دندان میکرو می باشد که ونیر کامپوزیت آن خاصیت انقباض پلیمریزاسیون و مقاومت بالایی دارند و زمانی که در برابر اشعه لیزر سفت می شوند در طول زمان مقاومت در برابر سایش و ضربه را روی دندان ها حفظ می کنند.

 

DMP Dental

شرکت دی ام پی تولید کننده کامپوزیت های نانوهیبرید است که به راحتی روی دندان ها شکل می گیرند و تخلخل بسیار پایینی دارند. ویژگی های منحصر به فرد این مدل از کامپوزیت، پلیمریزاسیون و مقاومت بالا در برابر زرد شدن و تغییر رنگ است.

 

Ivoclar Vivaden

از دیگر شرکت‌های تولید کننده رزین کامپوزیت نانوهیبرید می‌توان به ایوکلار ویوادن اشاره نمود که سفت شدن ونیرهای آن روی دندان ها بسیار سریع انجام می گیرد و تقریبا هیچ گونه دوره نقاهتی برای بیمار ندارد و مواد استفاده شده از آن بدون نیاز به استفاده از لایه های اضافی یا تجهیزات دندانپزشکی پیچیده می تواند به راحتی روی دندان شکل گرفته و به سرعت سفت شوند. به طور معمول رضایت بیماران از کامپوزیت کردن دندان هایشان به علت امکان گاز زدن و جویدن هر نوع غذایی بلافاصله بعد از اتمام جلسه نصب کامپوزیت است و رزین کامپوزیت Ivoclar Vivaden دقیقا این ویژگی را داشته و به طور کلی برای همین هدف هم طراحی شده است.

فروردین 4, 1400 0:00 ق.ظ