انواع لمینت

انواع لمینت : پوسته های شفاف لمینت به رنگ طبیعی دندانها، بسیار شبیه اند. زیبایی، درخشندگی و اصلاح طرح لبخند، سه کاربرد مهم این روش درمانی محسوب می شود. در کلینیک های دندانپزشکی، پوسته های لامینت که ضخامت بسیار کمی دارند، با دقت بالایی روی دندان های بیماران کاشت می شوند. لمینت ها، استحکام بالایی داشته و علاوه بر درخشندگی، در مرتب کردن دندان ها نقش مهمی دارند. برای رفع ناهنجاری ها، اعم از ترک خوردگی ها، تغییر رنگ وفواصل زیاد دندانی نیز به کار می روند. با توجه به نوع طرح درمان، ممکن است کل فرایند، طی چندین جلسه انجام شود.

لمینت لومینیرز دندان


انجام لمینت سرامیکی دندان با استفاده از سیستم های مختلفی قابل اجرا است. یکی از این سیستم ها، لومینیرز است که مهم ترین مشخصه آن، استحکام خوبی است که دارا هستند. در این سیستم، دندان های بیماران تراش داده نمی شوند. لمینت های لومینیرز بسیار نازک بوده و هزینه ساخت آن بالا می باشد. تولید کننده برند این نوع لمینت، یک شرکت آمریکایی بوده که تحقیقات گسترده ای روی عملیات کاشت انواع روکش های دندانی داشته اند.

سیستم برلیانس


نسل جدیدی از لمینت های لومینیرز، سیستم بریلیانس است. به علت استحکام بالایی که دارند، در ضخامت های بسیار کمی ساخته می شوند. این نوع لمینت سرامیکی ، با قرار گرفتن روی دندان ها، برجستگی به وجود نمی آورند. لمینت سرامیکی برلیانس بسیار شفاف و زیبا بوده و ظاهری کاملا طبیعی دارد. این ویژگی خاص سبب شده است تا طرفداران زیادی را جلب کند.  

روکش سرامیکی بر پایه زیرکونیا


سرامیک هایی بر پایه زیرکونیا، از مواد پلی کریستالی بهره وری می شوند. در واقع هیچگونه شیشه‌ ای در آنها به کار نرفته است. انجام لمینت سرامیکی با این سیستم، به دلیل استفاده از مواد کریستالی، درخشندگی بالایی برای دندان های بیماران ایجاد می کند.

لمینت ای پی اس ونیر


این لمینت، در واقع نوعی لمینت پیش ساخته است که بعد از تراش و تنظیم طول و عرض آن متناسب با فرم دندان ها، توسط چسب مخصوصی به سطح خارجى متصل می شود. عملیات کاشت لمینت سرامیکی با این سیستم، توسط مدرن ترین ابزارآلات پزشکی انجام می گیرد.   

سیستم کادکام


نصب لمینت سرامیکی با روش کادکام به وسیله ی کامپیوتر انجام شده و عملیات تراش با استفاده از بلوک های سرامیکی میسر می گردد. با کمک این روش، در حدود چند ساعت می توان از قالب آماده شده استفاده کرد. در روش کاد کام، بعد از اسکن از دندان ها، اطلاعات اسکن به کامپیوتر منتقل می شود. روکش مورد نظر، به شکل مجازی طراحی شده و این اطلاعات در دستگاه تراش ثبت می شود. مزیت اصلی این سیستم، زمان کوتاهی است که قالب اصلی برای قرارگیری ونیرها، ساخته شود.

نکاتی در خصوص انواع لمینت  


یکی از اولویت های مهم در تکمیل فرایند درمان، رنگ انتخاب شده برای ونیر پرسلن و کامپوزیت های ونیر است. بنابراین مشورت با دندانپزشک از واجبات است. انتخاب رنگ به صورت فوری انجام نمی گیرد و ممکن است یک الی دو هفته زمان ببرد. افرادی که رنگین پوست هستند، استفاده از رنگ سفید، در جذابیت هرچه بیشتر صورت آن ها، نقش دارد.

جنسیت بیمار نیز از عوامل دیگری است که در انتخاب رنگ لمینت و کامپوزیت، موثر است. دندان های ریز برخی از افراد، ریشه ای وراثتی دارد. این گونه افراد بهتر است از رنگ های مات برای لمینت استفاده کنند تا جلوه ای دو برابر داشته باشد. نوع کلینیکی که برای انجام درمان لمینت سرامیکی انتخاب می کنید، در کیفیت هرچه بهتر آن موثر خواهد بود. برای آشنایی با کلینیک های معتبر دندانپزشکی می توانید از سایت تخصصی سپیدنت کمک بگیرید.