انواع لمینت سرامیکی

انواع لمینت سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند

انواع لمینت سرامیکی استفاده از لمینت های سرامیکی یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است. لمینت سرامیک دندان بهترین راهکار برای آن دسته از افرادی است که به دلیل بد شکلی دندان هایشان از لبخدی زیبا برخوردار نیستند. لمینت های سرامیکی از چندین جنس و مواد سرامیکی مختلف تهیه می شوند. اجزای سازنده و مواد سرامیکی مورد استفاده در ساخت لمینت سرامیکی و انتخاب بهترین نوع لمینت ونیر معمولا طبق شرایط بیمار و با توجه به عیوب ظاهری دندان های او توسط دندانپزشک تعیین می شود.

لمینت سرامیکی سیستم لومینیرز

یکی از سیستم های لمینیت سرامیکی، لومینیرز است که بارزترین مشخصه ی لمینت سرامیکى سیستم لومینیرز آن است که نیازی به تراشیدن دندان در آن وجود ندارد زیرا به علت استحکام بسیار فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامت های بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود. اما این لمینت هزینه ی بسیار زیادی دارد چرا که ساخت آن تحت انحصار یک شرکت آمریکایی می باشد و برای ساخت آن باید قالب گرفته شده از بیمار به خارج از کشور پست شود.

لمینت سرامیکی بریلیانس

لمینت بریلیانس در واقع نسل جدید لمینت هاى لومینیرز است که از مقاومت خوبی برخوردار است و به همین علت هم می تواند بسیار نازک ساخته شود و لذا بدون نیاز به تراشیدگی دندان و بدون ایجاد برجستگی روی سطح دندان قرار گیرد. لمینت سرامیکى بریلیانس بسیار شفاف و زیبا بوده و ظاهری طبیعی دارد.

لمینت سرامیکی سیستم ایى ماکس

ترکیب بیس لمینت سرامیکی سیستم ایى ماکس از جنس لیتیوم دی سیلیکات است و به صورت ریختگی ساخته می شود یعنی در ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی انواع لمینت سرامیکی مومی ذوب و مولد می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را به خود می گیرد.

سرامیک بر پایه زیرکونیا

سرامیک های بر پایه زیرکونیا  ساخته شده از مواد پلی کریستالین می باشند که در واقع لمینت سرامیکی هیچگونه شیشه‌ ای در آنها به کار برده نشده است و تمام اتم ها در ردیف های کریستالی منظم در کنار هم قرار گرفته اند که ترک خوردن آنها به سختی امکان پذیر است زیرا به اندازه شبکه نامنظم و پراکنده شیشه نفوذ پذیر نیستند. بنابراین لمینت سرامیکی پلی کریستالاین مستحکم تر و سخت تر از سرامیک های بر پایه شیشه  می باشند.

لمینت سرامیکی اى پى اس ونیر

این لمینت در واقع یک نوع لمینت از پیش ساخته شده است که بعد از تراش و تنظیم طول و عرض آن با دندان، لمینت توسط چسب مخصوص به سطح خارجى دندان ها چسبانده مى شود. مزیت اصلى این لمینت سرامیکی راحتى کار دندانپزشک و سریعتر شدن زمان درمان است.  

لمینت سرامیکی کاد کام

کاد کام یک سیستم سرامیکی برای نصب لمینت سرامیکی و روکش می باشد که به وسیله ی کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود. با کمک این روش در حدود چند ساعت می توان در مطب لمینت سرامیکی و یا روکش سرامیکی ساخت و در واقع در روش کاد کام بعد از اسکن از دندان ها اطلاعات اسکن به کامپیوتر انتقال داده می شود و در کامپیوتر لمینت و یا روکش مورد نظر به شکل مجازی طراحی و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه، روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته می شود. انواع لمینت سرامیکی مزیت اصلی این سیستم آن است که در زمان کوتاه و در یک جلسه انجام می شود و عیب اصلی اش این است که لمینت سرامیکی یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته می شود و لذا زیبایی و طبیعی بودن آن نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگ های مختلف ساخته می شود می شود کمتر است.